18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jaki rodzaj wybrać: tabletki antykoncepcyjne, krążek czy prezerwatywa?

Ewa Zwolak
Stopień ochrony danego środka antykoncepcyjnego określa wskaźnik Pearla, który polega na oszacowaniu liczby niechcianych ciąż na 100 par przy stosowaniu danej metody antykoncepcji przez minimum rok. Im niższy wskaźnik Pearla tym metoda jest skuteczniejsza i zapewnia większą ochronę przed niechcianą ciążą.Sprawdź w naszym rankingu, jaką skuteczność mają poszczególne rodzaje antykoncepcji i wybierz najlepszą dla siebie!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Stopień ochrony danego środka antykoncepcyjnego określa wskaźnik Pearla, który polega na oszacowaniu liczby niechcianych ciąż na 100 par przy stosowaniu danej metody antykoncepcji przez minimum rok. Im niższy wskaźnik Pearla tym metoda jest skuteczniejsza i zapewnia większą ochronę przed niechcianą ciążą.Sprawdź w naszym rankingu, jaką skuteczność mają poszczególne rodzaje antykoncepcji i wybierz najlepszą dla siebie!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. goodluz/123rf.com
Antykoncepcja to różne metody stosowane w celu zabezpieczenia się pary przed niechcianą ciążą. Inaczej nazywana jest również kontrolą narodzin lub kontrolą płodności. Niektóre rodzaje antykoncepcji nie tylko pozwalają uniknąć zapłodnienia, ale też chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Najpowszechniejszą, tanią i dość skuteczną metodą stosowaną przez pary, które nie chcą mieć dzieci jest prezerwatywa, jednak istnieje szereg innych rodzajów antykoncepcji, które równie efektywnie chronią przed niechcianą ciążą. Sprawdź, które metody spośród dostępnych są najskuteczniejsze.

Wskaźnik Pearla, czyli jak skuteczna jest wybrana metoda antykoncepcji?

Stopień ochrony danego środka antykoncepcyjnego określa wskaźnik Pearla. Jest to koncepcja opracowana przez Raymonda Pearla w latach 30. ubiegłego wieku. Polega ona na oszacowaniu liczby niechcianych ciąż na 100 par przy stosowaniu danej metody antykoncepcji przez minimum rok. Im niższy wskaźnik tym większa skuteczność danej metody. Przykładowo: wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi 10-35, co oznacza, że tyle kobiet zaszło w nieplanowaną ciążę po stosowaniu tej metody antykoncepcji.

Wskaźnik Pearla obecnie jest coraz rzadziej stosowany. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) odeszła od stosowania go i skuteczność antykoncepcji podaje w procentach. W tym przypadku im więcej procent ma dany środek antykoncepcyjny tym jest on skuteczniejszy np. wkładka domaciczna (spirala): 99,8%, środki plemnikobójcze: 82%.

Należy pamiętać, że żadna z metod antykoncepcyjnych nie daje stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Taką gwarancję daje jedynie abstynencja seksualna, czyli powstrzymanie się od aktywności seksualnej.

Sprawdź w naszym rankingu, jaką skuteczność mają poszczególne rodzaje antykoncepcji i wybierz najlepszą dla siebie!

Rodzaje antykoncepcji

Metody antykoncepcji można podzielić na trzy główne rodzaje:

  • metody mechaniczne – utrudniają plemnikom dotarcie do jajeczka, tworząc barierę fizyczną, której plemniki nie są w stanie pokonać. Są to m.in. prezerwatywy męskie i damskie, wkładki wewnątrzmaciczne, kapturek naszyjkowy.
  • metody hormonalne – antykoncepcja hormonalna polega na przyjmowaniu preparatów zawierających syntetyczne żeńskie hormony płciowe: progesteron i estrogen, które regulują cykl miesiączkowy i nie dopuszczają do owulacji (jajeczkowania) oraz zagęszczają śluz, co uniemożliwia plemnikom swobodne poruszanie się w drogach rodnych. Do takich środków należą tabletki antykoncepcyjne, środki plemnikobójcze, krążki antykoncepcyjne.
  • metody naturalne – polegające na obserwacji cyklu miesiączkowego i wyliczaniu na podstawie temperatury ciała, jakości śluzu i stanu szyjki macicy dni płodnych, podczas których para unika współżycia: kalendarzyk dni płodnych, metoda objawowo-termiczna oraz metoda Billingsa.

Warto przeczytać:

Oprócz wyżej wymienionych metod ze względu na większą inwazyjność oraz możliwe skutki uboczne rzadziej stosowanymi rodzajami antykoncepcji są: sterylizacja męska lub damska (zabieg polegający na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów), wazektomia (przecięcie nasieniowodów u mężczyzn) oraz tabletka "dzień po" (tabletka wczesnoporonna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jaki rodzaj wybrać: tabletki antykoncepcyjne, krążek czy prezerwatywa? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna