10+ najważniejszych wydarzeń w polskiej siatkówce w 2022 roku

Piotr Rutkowski
Srebro mistrzostw świata to największy sukces polskiej siatkówki w 2022 roku
Srebro mistrzostw świata to największy sukces polskiej siatkówki w 2022 roku Sylwia Dabrowa
Rok 2022 w polskiej siatkówce to przede wszystkim dwa medale siatkarzy. Na uwagę zasługuje też kolejne zwycięstwo Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów. Dla polskich siatkarek też był to dobry rok. Zobacz 10+ najważniejszych wydarzeń w rodzimej siatkówce w mijającym roku.
  1. Srebro MŚ siatkarzy

Tegoroczne mistrzostwa świata siatkarzy zostały rozegrane w Polsce i Słowenii, z tym że faza finałowa (półfinały, mecz o 3. miejsce i finał) odbyły się wyłącznie w naszym kraju, a konkretnie w katowickim Spodku. Czempionat dostarczył polskim kibicom wielu emocji już od fazy ⅛ finału kiedy to USA z olbrzymim trudem pokonała Turcję, kończąc spotkanie dopiero w tie breaku (podobnie jak Francuzi w starciu z Japonią). W kolejnej rundzie Amerykanie spotkali się z Biało-Czerwonymi. Spotkanie trwało niemal 2,5 godziny, mimo że Polacy prowadzili już 2:0 w setach, by ostatecznie wygrać w pięciu. W półfinale łatwiej nie było… Po kolejnym dramatycznym spotkaniu Biało-Czerwoni także w pięciu partiach pokonali “Canarinhos”. W finale na obrońców mistrzowskiego tytułu czekali Włosi, którzy wcześniej ograli m.in. Francuzów. Polakom starczyło “pary” tylko na pierwszego seta, następne padły łupem siatkarzy z Italii. Z kolei w meczu o 3. miejsce Brazylijczycy pokonali współgospodarzy imprezy, Słoweńców.

MVP imprezy został wybrany włoski rozgrywający Simone Giannelli. Nam na osłodę pozostały nagrody dla Bartosza Kurka (najlepszy atakujący), Kamila Semeniuka (najlepszy przyjmujący) i Mateusza Bieńka (najlepszy środkowy).

2. Ćwierćfinał na MŚ siatkarek

Tegoroczne mistrzostwa świata siatkarek zostały rozegrane w Polsce i Holandii, z tym że mecz o 3. miejsce i finał odbyły się wyłącznie w kraju tulipanów, a konkretnie w Apeldoorn. Polki nie były stawiane w roli faworytek do medalu, a ćwierćfinał uznawano by za sukces. Biało-Czerwone zaczęły turniej znakomicie, od trzech kolejnych zwycięstw. Potem jednak przydarzyły się dwie porażki, i nasze apetyty nawet na ćwierćfinał zostały lekko ostudzone. Po przegranym - 0:3 z Serbią - meczu drugiej fazy grupowej wydawało się że o awans będzie niezwykle trudno - zwłaszcza że na drodze Polek były mistrzynie olimpijskie. To był mecz z rodzaju być albo nie być. I wtedy stało się coś czego totalnie nikt się nie spodziewał. Polki grały olśniewająco i wygrały spotkanie z Amerykankami w trzech setach. Wrota do kolejnej fazy turnieju zaczynały się ponownie uchylać. Kolejnym wygranym meczem (z Kanadą) niemal zapewniliśmy sobie awans do ćwierćfinału. W wyniku korzystnego rozstrzygnięcia w poprzedzającym nasze ostatnie spotkanie drugiej fazy grupowej, z Niemkami, walczyliśmy o to, by uniknąć Serbii… Niestety wygraliśmy dopiero w pięciu setach i oznaczało to starcie z obrończyniami tytułu. Po nieprawdopodobnym boju ćwierćfinałowym Polki ostatecznie uległy Bałkankom w pięciu setach, ale zostawiły mnóstwo serca na boisku. Mogliśmy być dumni z naszych dziewczyn. Ostatecznie tytuł wpadł w ręce pogromczyń Polek, które w finale pokonały Brazylię. Trzecie miejsce wywalczyły Włoszki, które w walce o najniższy stopień podium odprawiły Amerykanki…

MVP imprezy wybrano serbską bombardierkę - Tijanę Bosković. Nam na pocieszenie pozostał fakt, że do rozpoczęcia półfinałów najlepszą punktującą mistrzostw była Magdalena Stysiak, a rozgrywającą Joanna Wołosz. Szkoda tylko, że mogliśmy je podziwiać jedynie do ćwierćfinałów…

3. Trzecie miejsce siatkarzy w Lidze Narodów

W fazie grupowej Polacy wygrali aż dziesięć z dwunastu spotkań, co dało im drugie miejsce (za Włochami). Przegraliśmy jedynie z Italią i Iranem. W ćwierćfinale rozgrywanego w Bolonii turnieju finałowego z udziałem 8 ekip zrewanżowaliśmy się Persom. W kolejnej rundzie jednak ulegliśmy gładko Stanom Zjednoczonym… W meczu o 3. miejsce okazaliśmy się lepsi od naszych pogromców z fazy grupowej, Włochów. W finale Francuzi pokonali USA w pięciu setach.

4. Zwycięstwo Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów

To był drugi z rzędu triumf kędzierzynian w tych elitarnych rozgrywkach, i kolejny raz po finale z Itasem Trentino.

5. Awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów siatkarek, Developresu Bella Doliny Rzeszów

6. Triumf Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w PlusLidze

Podium uzupełniły ekipy Jastrzębskiego Węgla i Aluronu CMC Warty Zawiercie.

7. Triumf Grupy Azoty Chemik Police w Tauron Lidze

Podium uzupełniły ekipy Developresu Bella Doliny Rzeszów i ŁKS-u Commerceconu Łódź.

8. Triumf Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w Pucharze Polski siatkarzy

W finale kędzierzynianie pokonali Jastrzębski Węgiel. MVP imprezy zostały wybrany rozgrywający Marcin Janusz.

9. Triumf Developresu Bella Doliny Rzeszów w Pucharze Polski siatkarek

W finale ekipa z Podkarpacia pokonała IŁ Capital Legionovię Legionowo. MVP imprezy została wybrana przyjmująca Kara Bajema.

10. Nikola Grbić selekcjonerem siatkarzy

Niespełna 50-letni Serb zaczął pełnić tą funkcję od 12 stycznia 2022.

11. Przenosiny Kamila Semeniuka z Kędzierzyna-Koźla do Perugii

12. 500. mecz Mariusza Wlazłego w PlusLidze

Z kolei w siatkówce plażowej za największy sukces można uznać półfinał multidyscyplinarnych mistrzostw Europy autorstwa Michała Bryla i Bartosza Łosiaka. W meczu o 3. miejsce polska para uległa duetowi norweskiemu. Wcześniej także Bryl i Łosiak zwyciężyli w turnieju rangi Elite cyklu Beach Pro Tour w Hamburgu.