Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat ochrony przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Obchody rocznicy zależą od trwającej pandemii koronawirusa

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Białowieski Park Narodowy położony jest w środkowej części Puszczy Białowieskiej, w której można spotkać stada żubrów
Białowieski Park Narodowy położony jest w środkowej części Puszczy Białowieskiej, w której można spotkać stada żubrów BPN
W 2021 roku Białowieski Park Narodowy obchodzi stulecie rozpoczęcia ochrony ścisłej przyrody. Obchody tej rocznicy będą uzależnione od sytuacji epidemiologicznej. Przewidziano organizowanie wykładów online, konkursów dla dzieci i młodzieży oraz dyskusji naukowych. Zaplanowano też - jeśli będą warunki - wystawy poświęcone Puszczy Białowieskiej.

Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego zależy, żeby rok 2021 był w parku wyjątkowy. Z jednej strony podkreślający minione sto lat i zwracający uwagę na czasy już historyczne, doprowadzające do utworzenia pięciu rezerwatów w 1921 roku, będących początkiem ochrony ścisłej w parku, ale także wybiegający w przyszłość.

Białowieski Park Narodowy to, poza unikalnym miejscem, w którym można obserwować prawie niezakłócone przez człowieka naturalne procesy przyrodnicze, także jedno z największych skupisk drzew o wymiarach pomnikowych. Zajmuje on centralną część Puszczy Białowieskiej. Za początki jego istnienia przyjmuje się rok 1921, kiedy na części obecnego obszaru Parku utworzono specjalną jednostkę o nazwie „Rezerwat”. W roku 1932 „Rezerwat” został przekształcony w „Park Narodowy w Białowieży”. W 1947 roku jednostkę tę restytuowano jako Białowieski Park Narodowy, pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

Park zajmuje powierzchnię 10 517 ha, co stanowi 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej. Pod ochroną ścisłą znajduje się 6059,27 ha, pod ochroną czynną 4104,63 ha, ochrona krajobrazowa prowadzona jest na obszarze 353,37 ha. Wokół Parku utworzona jest strefa ochronna – otulina, która obejmuje lasy zagospodarowane o powierzchni 3224,26 ha.

Cała otulina jest strefą ochrony zwierząt łownych. Utrzymanie właściwej liczebności i struktury populacji poszczególnych gatunków w tej strefie polega na zachowaniu naturalnych procesów kształtowania liczebności i struktury populacji poszczególnych gatunków zwierząt łownych przez nie prowadzenie odstrzałów redukcyjnych oraz na likwidacji nęcisk i urządzeń łowieckich.

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. W Parku występuje m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Stwierdzono ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Stare, pierwotne drzewostany Białowieskiego Parku Narodowego wyróżniają się obfitością martwego drewna w różnych stadiach rozkładu i obecnością gatunków typowych dla lasów naturalnych. Spośród ptaków spotykamy tu np.: sóweczkę, dzięcioła trójpalczastego i białogrzbietego; z chrząszczy – żerdziankę Urussowa, pachnicę dębową, rozmiazga kolweńskiego; z motyli – lotnicę zyskę, szlaczkonia torfowca. Wiele z nich występuje na nielicznych obszarach poza Puszczą Białowieską.

Czytaj też:
Puszcza Białowieska – najstarsze drzewa. Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna