Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 rocznica śmierci bp. Antoniego Baranowskiego

(tam)
Ks. bp. Rimantas Norvila przed tablicą, za którą spoczywa trumna z ciałem ks. bp. Antoniego Baranowskiego.
Ks. bp. Rimantas Norvila przed tablicą, za którą spoczywa trumna z ciałem ks. bp. Antoniego Baranowskiego. T. Moćkun
Wprawdzie 100 rocznica śmierci biskupa Antoniego Baranowskiego - jak mówią Polacy, lub Antanasa Baranauskasa - jak nazywają go Litwini przypada jutro, to w Sejnach uroczystości z tej okazji odbyły się niedzielę.

Rozpoczęła je msza święta w sejneńskiej Bazylice, kościele, w którego historii jeden z 10 biskupów był właśnie Antoni Baranowski. Uroczystą mszę świętą, na którą przybyły setki mieszkających w Polsce Litwinów, delegacje władz powiatu i miasta, konsul generalny Republiki Litwy w Polsce Remigius Mackalis oraz konsul RL w Sejnach Ausra Cerneviciene, odprawił ks. bp. Rimantas Norvila, ordynariusz Diecezji Vilkavsikis, a homilię wygłosił ks. bp. Edward Samsel, ordynariusz Diecezji Ełckiej.
Antoni Baranowski urodził się 17.01.1835 r w parafii oniksztyńskiej, powiecie wiłkomirskim, gubernii kowieńskiej. W 1856 r wstąpił od seminarium w Worniach, skąd po dwóch latach został przeniesiony do Akademii Duchownej w Petersburgu. Tu, 24.03.1962 r, przyjął święcenia kapłańskie. W 1884 roku został konsekrowany na biskupa pomocniczeg0o żmudzkiego. Biskupem sejneńskim został mianowany 2.08.1897, na mocy dekretu papieża Leona XII.
"Odznaczał się świętością życia, usiłował godzić waśnie narodowe" napisano o bp. Baranowskim w najnowszej Encyklopedii Katolickiej.
- Biskup Baranowski był nauczycielem, fundamentem ewangelizacji, prawd wiary z których wyrosła kultura europejska, również polska i litewska - mówił w czasie homilii ks. bp. Edward Samsel. - Tłumaczył na język litewski katechizm, bo chciał, by prawa wiary dotarły pod strzechy. Kochał Pismo Święte, był jego tłumaczem i swoje życie zakończył tłumacząc świętą Biblię.
To właśnie jemu Litwini zawdzięczają piersze tłuamczenie Pisma Świętego na ich język.
- Był człowiekiem ołtarza - charakteryzował bp. Baranowskiego ks. bp. Rimantas Norvila. - Dzień zaczynał klękając na stopniach ołtarza, patrząc na tabernakulum, na Chrystusa, a dopiero później na siebie. Z jego, Chrystusa pomocą, tworzył braterskie stosunki między naszymi narodami.
Ciało zmarłego 26.11. 1902 r. bp. Antoniego Baranowskiego spoczywa w krypcie sejneńskiej Bazyliki. Tam oraz przed stojącym od trzech lat na palcu św. Agaty pomnikiem biskupa, złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze, symbol pamięci o zmarłym i pojednania żywych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna