Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 aptek DOZ w Podlaskiem zostanie zamkniętych? Według WIF złamały prawo

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Czy dwanaście z szesnastu aptek sieci DOZ działających w Podlaskiem zostanie zamkniętych? Wojewódzki inspektor sanitarny wydał bowiem decyzję stwierdzającą, że naruszają one tzw. limity antykoncentracyjne. Limity zakazują prowadzenia na terenie województwa danej grupie kapitałowej więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych.

Podlaski wojewódzki inspektor farmaceutyczny wydał decyzję w sprawie 12 aptek należących do sieci aptek DOZ działających w naszym regionie. Decyzja jest odpowiedzią na wniosek, który złożył jeszcze w styczniu 2019 r. Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek. Związek zwrócił uwagę, że ogólnopolska sieć aptek DOZ prowadzi w województwie podlaskim 16 aptek, a – zgodnie z zasadą 1% - powinna ich mieć 4.

ZAPPA zażądał wszczęcia postępowania w sprawie cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek przez spółki wskazane we wniosku, jako należące do jednej grupy kapitałowej.

Podlaski WIF długo badał sprawę i w lipcu wydał dwanaście decyzji wzywających do usunięcia stwierdzonych uchybień i dostosowanie prowadzonej działalności do wymogów prawa farmaceutycznego.

Różne interpretacje prawa

Jak zauważa Justyna Gosk-Frankowicz, p.o. podlaskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w momencie, gdy firmy, których dotyczą decyzje uzyskały zezwolenia, przepisy prawa przewidywały możliwość uzyskania koncesji na prowadzenie apteki także przez spółki kapitałowe. Obecnie, po nowelizacji prawa, nie jest to możliwe.

Grupa Pelion, która jest właścicielem sieci aptek DOZ, odparowuje:

- W naszej ocenie decyzje zostały wydane z naruszeniem prawa, bowiem organy inspekcji farmaceutycznej są uprawnione do badania, czy 1% limitu nie zostanie przekroczony jedynie na etapie wydawania zezwoleń – mówi Olga Rosłonek z biura prasowego Pelion S.A. - To oznacza, że brak jest jakichkolwiek podstaw i uprawnień do kontroli przez te i inne organy liczby aptek prowadzonych po wydaniu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Jednak według Justyny Gosk-Frankowicz, pracownicy inspektoratu nie tylko na etapie postępowań o uzyskanie zezwoleń na prowadzenie aptek, ale także na bieżąco muszą sprawdzać każde zawiadomienie, informację czy sygnał o możliwości naruszenia prawa farmaceutycznego.

- Podkreślić należy, że podmiot prowadzący działalność wymagającą uzyskanie zezwolenia powinien spełniać ustawowe wymogi prowadzenia tej działalności nie tylko w momencie uzyskania zezwolenia, ale także w trakcie jej prowadzenia – podkreśla Gosk-Frankowicz.

Przekształcenia własnościowe aptek

Powstaje jednak pytanie, dlaczego dwanaście aptek, których dotyczą decyzje, w ogóle dostało pozwolenie na działalność, skoro miałoby to naruszyć prawo 1%?

- W podmiotach, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie apteki mogą być dokonywane zmiany prowadzące do przekształcenia, połączenia kilku podmiotów, przejęcia jednego przez inny – wyjaśnia Justyna Gosk-Frankowicz. - Z kolei w podmiotach, które są spółkami prawa handlowego często dochodzi do zmian właścicielskich poprzez sprzedaż udziałów lub akcji tych spółek.

Jak przyznaje Justyna Gosk-Frankowicz, takie zmiany mogą prowadzić do powstania zależności między podmiotami i sytuacji, gdy jeden z nich uzyskuje kontrolę nad innym lub nawet kilkoma. I wtedy przekraczają one 1% rynku.

DOZ odwołał się od decyzji

Grupa Pelion, do której należy sieć aptek DOZ, miała sześć miesięcy na ustosunkowanie się do decyzji i już złożyła odwołania. Sprawy zostały przekazane do głównego inspektora farmaceutycznego, gdzie nadal czekają na rozpatrzenie.

Według Olgi Rosłonek, podlaski wojewódzki inspektor farmaceutyczny wydając decyzje, mógł ulec bardzo silnym naciskom części środowiska farmaceutycznego, które wbrew obowiązującemu prawu stara się przekonać opinię publiczną oraz decydentów, że znaczna część podmiotów funkcjonujących na rynku aptecznym łamie przepisy prawa.

- Działania te wymierzone są przeciwko polskim przedsiębiorcom i farmaceutom przez nich zatrudnianym, którzy ciężką pracą i zaangażowaniem zapewniają pacjentom dostęp do produktów leczniczych – mówi Olga Rosłonek.

Właściciel aptek DOZ jest przekonany, że GIF uchyli decyzję WIF i przywołuje rozbieżności w ocenie przepisów prawa przez różne organy, m.in. orzecznictwo sądów administracyjnych.

Sieć apteczna DOZ należy do grupy Pelion i jest największą na rynku farmaceutycznym siecią aptek. Zarządza nią spółka DOZ SA. Sieć liczy prawie tysiąc aptek, z których część działa na zasadzie franczyzy.

Tu oglądasz: Koronawirus – nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna