133 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Zatrzymano kolejnych tzw. kurierów

PAP
PAP
133 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
133 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski Straż Graniczna/Twitter
133 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Erytrei, Bangladeszu, Indii i Etiopii; na widok polskich patroli 20 z tych osób zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby. Pięć osób pochodzących z Kamerunu przeprawiło się przez graniczną rzekę Wołkuszankę.

Jak podała SG we wtorek rano na Twitterze, zatrzymano sześciu kolejnych tzw. kurierów, podejrzanych o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy.

To pięciu obywateli Ukrainy i Mołdawianin, którzy przewozili łącznie dwudziestu nielegalnych migrantów pochodzących z Jemenu, Syrii, Somalii, Afganistanu i Egiptu lub przyjechali po odbiór cudzoziemców spod granicy z Białorusią. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali dotąd ok. trzystu osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania wschodniej granicy.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ponad 9,8 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ponad 2 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie