Wojskowi świętowali w Suwałkach
Chciałbym podziękować naszej jednostce wojskowej za aktywność, za udział w życiu miasta. Cieszę się niezmiernie, że my mieszkańcy, widzimy Was na ulicach Suwałk. Z wielkim zaangażowaniem bierzecie udział w życiu społecznym miasta i za to Wam dziękuję. - powiedział Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz składając podziękowania na ręce pkł Krzysztofa Świderskiego, Dowódcy suwalskiego Pułku - Żołnierzom gratulujemy i dziękujemy za pełnioną służbę - to dzięki Wam czujemy się bezpiecznie zarówno w Suwałkach, jak również w całej Polsce.
.
Historia
Odezwa w sprawie obchodów święta Żołnierza Polskiego 1936 r. (miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Poznaniu).
Wojsko Polskie od uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.
Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jej więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.
Obchody
Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?