142 mln zł z funduszy unijnych dla lokalnych przedsiębiorców

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM
Regionalne pakiety gospodarcze i zdrowotne, dopłaty do wynagrodzeń, nieoprocentowane pożyczki, wsparcie domów pomocy społecznej i szpitali – tak w północno-wschodniej Polsce unijne fundusze wspierają lokalną społeczność i gospodarkę w czasie pandemii. Decydujące dla uruchomienia tych programów było elastyczne podejście unijnych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego.

— Pomoc unijna w walce ze skutkami koronawirusa realizowana jest przez Regionalne Programy Operacyjne dla poszczególnych województw. Dotyczy zarówno gospodarki, jak i służby zdrowia — tłumaczy Karol Karski, kwestor w Parlamencie Europejskim, poseł z okręgu nr 3 obejmującego województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, PiS).

Wsparcie regionów to pokłosie instrumentów przyjętych już w pierwszym miesiącu walki z pandemią za zgodą Parlamentu Europejskiego. Stanowią one element unijnej strategii walki z koronawirusem. Pod koniec marca europosłowie zatwierdzili przekazanie
37 miliardów euro z dostępnych funduszy UE obywatelom, regionom i krajom, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. Pieniądze przeznaczono na pomoc małym i średnim firmom oraz służbie zdrowia, a także na wsparcie rynku pracy. Dzięki temu instrumentowi można było też dokonać przesunięć w Regionalnych Programach Operacyjnych.

Dopłaty do wynagrodzeń, nieoprocentowane pożyczki.

W Podlaskiem na pomoc przedsiębiorcom wyasygnowano aż 142 mln zł w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Z kwoty tej 72 mln zł trafi na dopłaty do wynagrodzeń, oferowane przy udziale Powiatowych Urzędów Pracy dla mikro-, małych i średnich firm oraz dla osób prowadzących jednoosobową działalność.

Z refundacji części kosztów wynagrodzeń zatrudnionych pracowników lub pokrycia części kosztów prowadzenia działalności skorzystało dotychczas 6737 przedsiębiorców. Umowy z nimi podpisano na kwotę 65,6 mln zł. Dzięki temu dofinansowaniu aż 15 862 pracowników otrzymało pensję, pomimo zastoju na rynku — wylicza Karol Karski.

Karol Karski © Parlament Europejski 2020
Karol Karski © Parlament Europejski 2020

Drugim elementem Podlaskiego Pakietu Gospodarczego jest 70 mln zł, które przeznaczono na nieoprocentowane pożyczki. — Korzystne zasady zostały wprowadzone właśnie po to, by pomóc przetrwać firmom okres pandemii — tłumaczy poseł.

Ponad 50 mln zł dla podlaskiej służby zdrowia

Fundusze unijne wspomagają też podlaską służbę zdrowia. Jest to zgodne z duchem przyjętego na sesji Parlamentu Europejskiego w kwietniu stanowiska, w którym posłowie zgodzili się przeznaczyć prawie 3,1 mld euro na wsparcie unijnego sektora opieki zdrowotnej. Oznaczało to więcej testów na COVID-19 oraz pomoc dla lekarzy i pielęgniarek w opiece nad chorymi.

W ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego kwotę przewidzianą dla systemu ochrony zdrowia zwiększono z 22 do 56 mln zł. — Dzięki temu do podlaskich szpitali trafiły środki ochrony indywidualnej (maseczki, rękawice, kombinezony, płyny do dezynfekcji) oraz niezbędny w czasie epidemii sprzęt — wyjaśnia Karol Karski — Skorzystały z niego szpitale niemal w całym regionie, także szpitale powiatowe i stacje pogotowia ratunkowego.

Eurofundusze wspierają biznes na Warmii i Mazurach

— Jeśli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie, to 68 mln zł przeznaczono na potrzeby służby zdrowia — wyjaśnia Karol Karski.Za te pieniądze zakupiono (do trzeciej dekady maja) sześć respiratorów, karetkę pogotowia, 11 defibrylatorów, 40 łóżek szpitalnych i do intensywnej terapii, 28 urządzeń do dezynfekcji, 12 kardiomonitorów i pięć ultrasonografów. Sprzęt do zwalczania zakażenia wirusem trafił do szpitali w Olsztynie, Ostródzie, Elblągu, Giżycku i Węgorzewie.

Z kolei pula 16 mln zł zasiliła domy pomocy społecznej. Pieniądze te wydano na zakup niezbędnych środków i sprzętu do ochrony pensjonariuszy i personelu przed koronawirusem. Wsparcie otrzymał też lokalny biznes. — Na pożyczki, granty i dopłaty do utrzymania miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach przeznaczono prawie 540 mln zł — podkreśla Karol Karski.

Komisja i Parlament Europejski zareagowały elastycznie

Kwestor Parlamentu Europejskiego przypomina, że środki z programów regionalnych, przeznaczone do walki z pandemią, to niewykorzystane dotąd fundusze, które pierwotnie miały być wydane na różne inne cele. Specjalną rezolucję w tej sprawie przyjął Parlament Europejski na nadzwyczajnej sesji 16 i 17 kwietnia. Deputowani zagłosowali wtedy za maksymalną elastycznością w przekazywaniu niewykorzystanych jeszcze funduszy strukturalnych UE na walkę ze skutkami pandemii dla obywateli.

Z drugiej strony zawsze na koniec roku coś zostaje w budżecie. Tym bardziej teraz, gdy miał być rozliczany cały siedmioletni okres. W normalnych warunkach dopiero w listopadzie dowiedzielibyśmy się, czy Unia zgadza się na przekwalifikowanie tych środków na inne cele. Teraz zadziałała elastycznie i postanowiła o tym z dużym wyprzedzeniem, bo sytuacja jest szczególna — podkreśla Karol Karski.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie