Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. W woj. podlaskim wezwanie dostanie blisko 8 tysięcy osób. Kogo wezwą?

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
- Zachęcam, żeby nie czekając na decyzję organów wojskowych, zadeklarować się przed komisjami, ale również do tego, żeby zrealizować swój obowiązek obrony ojczyzny w ramach dobrowolnej lub zawodowej służby wojskowej - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski
- Zachęcam, żeby nie czekając na decyzję organów wojskowych, zadeklarować się przed komisjami, ale również do tego, żeby zrealizować swój obowiązek obrony ojczyzny w ramach dobrowolnej lub zawodowej służby wojskowej - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski Izabela Krzewska/ Polska Press
Na komisję lekarską ma się w tym roku stawić blisko 8 tysięcy osób z woj. podlaskiego, w tym około 400 kobiet. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się w przyszłym tygodniu i potrwa do 21 lipca.

Opowiadali o tym na środowej konferencji prasowej (12.04) szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji - płk Jarosław Kowalewski oraz wojewoda podlaski - Bohdan Paszkowski.

Czytaj też:

Do obowiązku pełnienia służby wojskowej powołani mogą być obywatele polscy wieku 18-60 lat, zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia.

- Aby ocenić zdolności do obrony ojczyzny, obywatele naszego kraju po ukończeniu 18. roku życia podlegają obowiązkom rejestracyjnym, a następnie w roku, w którym kończą 19. rok życia, stają przed lekarskimi komisjami wojskowymi w ramach kwalifikacji wojskowej - tłumaczył wojewoda podlaski.

W tym roku kwalifikacja wojskowa w całym kraju odbywa się od 17 kwietnia do 21 lipca. W naszym regionie wezwanie otrzyma 7.936 osób. Kto zostanie wezwany? Większość - bo nieco ponad 5,5 tys. - to osoby urodzone w 2004 r. (rocznik podstawowy). Reszta to osoby z roczników wcześniejszych, które nie odbyły kwalifikacji lub odbyły, ale otrzymały kategorie zdrowia o czasowej niezdolności do służby wojskowej, a termin orzeczenia wydanego na czas określony upływa w 2023 roku.

Zobacz także:

Zgodnie z Ustawą o Obronie ojczyzny (weszła w życie rok temu), obowiązkowi pełnienia służby wojskowej podlegają również kobiety z określonymi kwalifikacjami - m.in. ukończyły studia lekarskie, weterynaryjne oraz kierunki techniczne. W woj. podlaskim tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie 395 pań.

Obwieszczeniem wojewody w regionie utworzono 17 wojskowych komisji lekarskich (w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu), w ramach których odbędą się także obligatoryjne badania psychologiczne.

W pierwszej kolejności kwalifikacje ruszą w Białymstoku, pow. białostockim i augustowskim.

- Chciałbym uspokoić wszystkich młodych ludzi, rodziców i wszystkich mieszkańców naszego województwa: kwalifikacja to nic strasznego. Nie są to ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy - podkreśla płk Jarosław Kowalewski. - Kwalifikacja wojskowa to możliwość przebadania się, sprawdzenia stanu zdrowia, a dla osób, które kończą szkołę i myślą o służbie w wojsku, szansa spotkania się z żołnierzami, uzyskania informacji, gdzie będzie możliwość podjęcia pracy, zgłoszenia się. Traktujmy to jako szansę, a nie jako zagrożenie.

Wykaz dokumentów, jakie należy zabrać ze sobą na kwalifikację znajduje się na wezwaniu. Informacje można też uzyskać w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Na terenie woj. podlaskiego funkcjonują cztery: w Białymstoku, w Suwałkach, Łomży i Bielsku Podlaskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna