Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Ludzie nadal pamiętają

(db)
Osoby, które przyjeżdżają do Suchowoli, obowiązkowo odwiedzają pobliską wieś Okopy. W głębi – dom rodzinny Popiełuszków.
Osoby, które przyjeżdżają do Suchowoli, obowiązkowo odwiedzają pobliską wieś Okopy. W głębi – dom rodzinny Popiełuszków. fot. D. Biziuk
Suchowola, Okopy: Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali wracającego z posługi duszpasterskiej kapłana "Solidarności". Do tego zdarzenia doszło 19 października 1984 roku w Gródku koło Torunia. Kapłanem tym był pochodzący z podsuchowolskiej wsi Okopy ks. Jerzy Popiełuszko. Starsi mieszkańcy Okopów doskonale pamiętają swojego księdza.

Portal dla aktywnych

MM Sokółka skupia osoby, które razem chcą spędzać wolny czas. Sami użytkownicy organizują wypady rowerowe, wspólne sesje zdjęciowe, czy rozgrywki w różnego rodzaju gry sportowe i rekreacyjne. MMczanie dzielą się swoimi pasjami. Dołącz do naszego grona.mmsokolka.pl

Program

Program

Dzisiaj w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli odbędą się uroczystości upamiętniające 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Podobne obchody organizowane są w tym miejscu co roku. Uczestnicy mszy odprawianych w intencji zamordowanego przez SB kapelana "Solidarności" modlą się o jego rychłą beatyfikację. Oto szczegółowy program poniedziałkowych uroczystości: godz. 17 - spektakl pt. "Próba. Ks. Jerzy" w wykonaniu Teatru Suchowolskiego oraz Teatru "Wagantów" z Augustowa pod opieką Mirosława Wasiewicza; godz. 18 - msza św.;
godz. 18.30 - modlitwa przy symbolicznym grobie ks. Jerzego oraz złożenie zniczy.

- To był bardzo wartościowy, spokojny człowiek. Nigdy nikomu złego słowa nie powiedział - usłyszeliśmy w podsuchowolskiej wsi.

Modlili się o cud
Kiedy 25 lat temu dotarła tutaj wiadomość o uprowadzeniu kapelana "Solidarności", nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że ks. Popiełuszkę może spotkać najgorsze.

- Wszyscy modliliśmy się o jego szczęśliwe odnalezienie. Myśleliśmy, że do nas wróci. Każdy liczył na cud, który w tym wypadku wydawał się czymś oczywistym. Cudu jednak nie było - powiedziała starsza mieszkanka Okopów.

30 października 1984 roku z zalewu we Włocławku wyłowiono zmaltretowane ciało ks. Jerzego.
- Kiedy o tym pomyślę, żal serce ściska. Dokładnie tak, jak 25 lat temu. Nie mogę o tym spokojnie mówić. Nieopisana rozpacz spadła na naszą wieś. Człowiek nie mógł pojąć, jak można było zrobić coś tak okropnego. I to dla takiego wspaniałego kapłana jak ks. Jerzy - dodała sąsiadka rodziny Popiełuszków.

Nie wolno milczeć

W pobliżu rodzinnego domu zamordowanego księdza stoi kapliczka i obelisk, który pojawił się w tym miejscu w 10. rocznicę tragicznego zdarzenia. Widnieją na niej słowa, jakie kapelan "Solidarności" często powtarzał podczas słynnych Mszy za Ojczyznę - "nie wolno milczeć..."

Pod kapliczką często zatrzymują się autokary z pielgrzymami, którzy przyjeżdżają do Okopów, żeby chociaż przez chwilę pobyć we wsi, gdzie przyszedł na świat ks. Jerzy Popiełuszko. Koło kapliczki ludzie modlą się i śpiewają.

- Prosimy Boga, żeby ks. Jerzy jak najszybciej został ogłoszony błogosławionym, a potem świętym. Polacy czekają na to od wielu lat. Może gdyby żył nasz Ojciec Święty, sprawy potoczyłyby się znacznie szybciej. A tak, musimy dalej czekać. Nie ma innej rady. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i modlitwę - powiedziała grupa pielgrzymów z Warszawy.

Historia dla filmowców

Co roku, kiedy zbliża się kolejna rocznica śmierci ks. Jerzego, Suchowolę i Okopy odwiedza sporo dziennikarzy.

- Chcą wiedzieć, czy pamiętamy o naszym kapłanie. My o nim nigdy nie zapomnimy. Dla nas on już jest święty - wyjaśnił pan Antoni z Suchowoli.

Już kilkakrotnie w miasteczku zorganizowano ogólnopolską premierę filmów, które przedstawiały postać ks. Popiełuszki. Za każdym razem honorowym gościem pokazów była matka zamordowanego kapłana - Marianna. Pani Marianna wciąż mieszka we wsi Okopy, gdzie przyszły kapelan "Solidarności" spędził swoje dzieciństwo.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz co się dzieje w Sokółce, Kliknij na MM Sokółka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna