Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25.rocznica intronizacji metropolity Sawy na zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zobacz archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Abp Sawa zostaje metropolitą
Abp Sawa zostaje metropolitą Jarosław Charkiewicz
Dzisiaj (31 maja) mija dokładnie 25 lat od intronizacji metropolity Sawy na zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Uroczystości w 1998 roku odbyły się w katedrze Św. Marii Magdaleny w Warszawie. Zobacz wyjątkową relację fotograficzną z tego historycznego wydarzenia.

Spis treści

Następca Metropolity Bazylego

Od 28 stycznia 1998 (w czasie choroby metropolity Bazylego) abp Sawa pełnił funkcję locum tenens metropolii warszawskiej. Po śmierci hierarchy, 12 maja 1998, został wybrany przez Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na kolejnego zwierzchnika Cerkwi w Polsce. Uroczysta intronizacja miała miejsce 31 maja tego samego roku w soborze św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Zobacz unikalne zdjęcia Jarosława Charkiewicza z intronizacji metropolity Sawy (rok 1998):

Na uroczystość intronizacji przybyli przedstawiciele wszystkich lokalnych Kościołów prawosławnych, oprócz Gruzińskiego i Jerozolimskiego, od których przyszły życzenia telegraficzne.

Uroczystości rozpoczęły się całonocnym czuwaniem, zaś dzień intronizacji rozpoczęła uroczysta procesja. Władze Miasta Stołecznego dla podkreślenia ważności tego wydarzenia dla stolicy wprowadziły do katedry sztandar Warszawy.

Warszawa 31.05.1998
Warszawa 31.05.1998 Jarosław Charkiewicz

W uroczystościach brali udział biskupi z Podlasia:

  • Miron, Biskup Hajnowski,
  • Jakub, Biskup Supraski (obecnie ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej),
  • Grzegorz, Biskup Bielski.

Jaką drogę przebył metropolita Sawa?

Michał Hrycuniak urodził się w Śniatyczach w województwie lubelskim. Osierocony w wieku dwóch lat przez ojca był wychowywany przez matkę i babkę. Z matką wyjechał do Chorzowa, gdzie dwa lata uczył się w szkole średniej, po czym postanowił kształcić się na prawosławnego duchownego. W 1957 ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i podjął studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1961.

Zobacz także:Oburzenie po opublikowaniu listu metropolity Sawy do zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Cyryl wspiera inwazję Rosji na Ukrainie

Kariera i misja kapłana

Przyszły metropolita po złożeniu, w 1966, wieczystych ślubów mniszych (przyjął imię zakonne Sawa na cześć arcybiskupa Sawy, twórcy Serbskiego Kościoła Prawosławnego.), został kierownikiem kancelarii metropolity i kontynuował na ChAT pracę naukową. Od 1970 zarządzał monasterem św. Onufrego w Jabłecznej, doprowadzając do jego odbudowy. W 1979 przyjął chirotonię biskupią; do 1981 był biskupem łódzkim i poznańskim, zaś od 1981 do 1998 – białostockim i gdańskim (od 1987 jako arcybiskup). Od 1994 do 1998 był Prawosławnym Ordynariuszem Wojska Polskiego, od 1996 w stopniu generała brygady.

Zobacz także: https://poranny.pl/25-rocznica-intronizacji-metropolity-sawy-bogata-historia-zwiazki-z-komunistyczna-sb-oraz-kontrowersyjne-listy-do-cyryla/ar/c1-17591775

W 1998 został wybrany na zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z oficjalnym tytułem Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski.

Metropolita Sawa na Podlasiu

31 lipca 1981 został przeniesiony na katedrę białostocko-gdańską. W nowej diecezji podjął działania na rzecz ożywienia życia parafialnego, tworząc 13 nowych placówek duszpasterskich (z czego 11 w Białymstoku). Działał również na rzecz wznoszenia nowych cerkwi i rozbudowy istniejących. Był m.in. inicjatorem budowy:

  • największej w Polsce cerkwi prawosławnej – cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku,
  • cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku,
  • budynku kurii biskupiej przy soborze św. Mikołaja.
Supraśl,2022
Supraśl,2022 Jarosław Charkiewicz

Hierarcha zainicjował cykliczne koncerty muzyki cerkiewnej w Białymstoku, część z nich służyła pozyskiwaniu funduszy na działalność charytatywną diecezji. Znacząco przyczynił się do reaktywacji życia monastycznego w męskim monasterze Zwiastowania w Supraślu. W 1992, rok po odzyskaniu pierwszych budynków monasterskich w Supraślu, doprowadził do powstania żeńskiego monasteru Narodzenia Matki Bożej w Białymstoku–Dojlidach (obecnie działający w miejscowości Zwierki). W klasztorze tym znalazły się sprowadzone przez niego do Polski relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego.

Dwa lata później arcybiskup Sawa powołał do życia jeszcze jeden żeński monaster, w Wojnowie. W 1996 pobłogosławił powstanie Diecezjalnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos”. Z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP był duchowym opiekunem Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Zainicjował powstanie w Białymstoku Centrum Kultury Prawosławnej.

Działalność naukowa metropolity Sawy

  • W latach 1984–1990 był prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
  • W 1990 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk teologicznych za całokształt dorobku naukowego, zaś dwa lata później – tytuł profesora zwyczajnego.
  • W latach 1994–1998 kierował reaktywowanym Prawosławnym Ordynariatem Wojska Polskiego.
  • Od 1980 do 1991 był uczestnikiem prac komisji „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów.
  • W latach 1979–1989 zasiadał w Katolicko-Prawosławnej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego.

Ponadto metropolita jest członkiem honorowym Towarzystwa Biblijnego, Komitetu Międzynarodowej Konferencji Etyki oraz działa w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

W 1999 roku zainicjował utworzenie Katedry Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku i sam został jej pierwszym kierownikiem. Funkcję tę pełnił do 2012. W toku całej pracy naukowej opublikował ponad 100 tekstów teologicznych i artykułów, jak również zbiór 63 swoich kazań.

Zobacz unikalne zdjęcia Jarosława Charkiewicza z intronizacji metropolity Sawy (rok 1998):

Czytaj więcej o uroczystości intronizacji na metropolitę: orthodox.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna