Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28 milionów dla podlaskich przedsiębiorstw z terenów Natura 2000

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Główny cel działania 1.5 to wzrost poziomu zatrudnienia w gminach, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000.
Główny cel działania 1.5 to wzrost poziomu zatrudnienia w gminach, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000. Archiwum
Zarząd województwa przyznał blisko 28 mln zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego , a otrzymało je 51 firmom, które prowadzą działalność w gminach, położonych na obszarach Natura 2000. Dzięki tym dotacjom powstanie 271 miejsc pracy w regionie.

Przedsiębiorstwa te wzięły udział w konkursie, ogłoszonym wiosną tego roku, z tzw. działania 1.5 (Wspieranie przedsiębiorczości i zatrudnienia w gminach, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000). Warunkiem była realizacja projektów w tych gminach województwa podlaskiego, w których udział powierzchni obszarów Natura 2000 jest wyższy od średniej unijnej, która wynosi 18,12 proc.

Wartość wybranych projektów przekroczyła 75 mln zł. Dfinansowanie firmy przeznaczą na inwestycje, m.in. na nowe maszyny, linie produkcyjne wraz z oprogramowaniem, wprowadzenie nowych produktów i usług. Są to przedsiębiorstwa z różnorodnych branż, zajmujące się m.in. produkcją wyrobów z drewna, obróbką metali, robotami budowlanymi, prowadzące usługi związane ze zdrowiem, fizjoterapią, turystyką, leśnictwem, działalnością gastronomiczną.

Informacje zawarte w artykule pochodzą z raportu GUS: Województwo podlaskie w liczbach – 2018. Raport został opublikowany w październiku. Dane, które zostały tam zawarte, dotyczą 2017 roku.

10 faktów na temat woj. podlaskiego, o których prawdopodobni...

Dotacje wesprą realizację 27 projektów pochodzących z powiatu białostockiego, 5 z suwalskiego, 4 z hajnowskiego, po 2 – z łomżyńskiego, sokólskiego, monieckiego i augustowskiego oraz po jednym z bielskiego, sejneńskiego.

Kolejny konkurs z tego działania zostanie przeprowadzony w marcu 2019 roku. Główny cel działania 1.5 to wzrost poziomu zatrudnienia w gminach, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000. Na tych obszarach wspierana powinna być każda działalność gospodarcza wpisująca się w koncepcję „zielonej gospodarki”, która będzie tworzyć miejsca pracy i powiększać dochód lokalnej społeczności.

WIDEO: Białystok. Wesele syna Zenka Martyniuka. Daniel Martyniuk wziął ślub z Eweliną. Na imprezę zaproszono 250 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna