MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa już w najbliższy weekend (10.09-11.09)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
mat. organizatora
W całym kraju, również w województwie podlaskim, w niedzielę 11 września, rozpoczną się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa. Instytucje w Białymstoku i regionie przygotowały blisko 20 wydarzeń, które odbywać się będą w historycznym kontekście. To okazja m.in. do poznania niedostępnych na co dzień zabytków. W programie wystawy, warsztaty, czy rekonstrukcje historyczne.

Inauguracja 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim już w najbliższą niedzielę, 11 września, w godz. 11.00-17.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy w całej Europie mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Prezentacja książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego”, możliwość zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej „Sztuka ludowa Podlasia” oraz wystawy czasowej „Polska tkanina dwuosnowowa” to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych pod tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) „Połączeni dziedzictwem”.

Te atrakcje m.in. odbędą się podczas I Podlaskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia.

– Program niedzielnej imprezy jest bardzo bogaty, bo oprócz festiwalu, po raz kolejny zainaugurujemy w województwie podlaskim Europejskie Dni Dziedzictwa 2022. A to oznacza dodatkowe atrakcje dla wszystkich, którzy w niedzielę odwiedzą Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, np. pokazy grup rekonstrukcyjnych, warsztaty, zwiedzanie wystaw poświęconych sztuce ludowej czy zajęcia dla najmłodszych. Serdecznie zapraszam na to wydarzenie – powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Warto podkreślić, że w ramach 30. edycji EDD, instytucje w Białymstoku i regionie przygotowały blisko 20 wydarzeń, które odbywać się będą w historycznym kontekście.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza na wystawę planszową „Miasta i rezydencje Jana Klemensa Branickiego”. Natomiast Suwalski Park Krajobrazowy zaplanował wycieczki z przewodnikiem ścieżką poznawczą dla grup szkolnych „U źródeł Szeszupy”. Wędrówka rozpoczyna się w Malesowiźnie, nieopodal źródeł rzeki Szeszupy i jest opowieścią o losach ludzi, którym przyszło żyć w jej pobliżu.

Z kolei Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie zaprasza na wystawę Połączeni Dziedzictwem - Janowskie Święto Tkactwa I Tradycji, a także spotkanie z twórcą. Będzie można również potańczyć przy akompaniamencie kapeli Batareja.

Białostoczanie zobaczą ponownie w Muzeum Podlaskim spektakl Hetmański bal, w wykonaniu grupy Spider Demon Massacre. To oczywiście wybrane propozycje. Więcej szczegółów na stronie EDD.

Na terenie województwa podlaskiego obchody 30. Europejskich Dni Dziedzictwa potrwają od 10 do 24 września.

Warto przypomnieć

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy w całej Europie mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Europejskie Dni Dziedzictwa mają służyć edukacji historycznej i kulturalnej, promować różnorodność regionalnego dziedzictwa kulturowego, a także podkreślać wspólne korzenie kultury europejskiej oraz propagować dialog międzykulturowy.

Czytaj także: Piotr Półtorak: Teatr Dramatyczny przeskoczy z XIX w XXI wiek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa już w najbliższy weekend (10.09-11.09) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna