Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. Pogranicznicy nie narzekają na nudę

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
16 maja 1991 r. Graniczna Placówka Kontrolna Kuźnica weszła w podporządkowanie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku i przyjęła nazwę Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Kuźnicy. O tym, jak wygląda praca na granicy opowiedzieli pogranicznicy.

- Praca na granicy jest pracą bardzo ciekawą z wielkimi perspektywami. W moim przypadku jest to też tradycja rodzinna. Nigdy nie wiemy co przyniesie kolejny dzień na służbie. Wykonujemy bardzo różne zadania. Praca na granicy daje dużo satysfakcji oraz możliwość poznania wielu ciekawych ludzi podczas wykonywania obowiązków służbowych. Do moich obowiązków należy między innymi odprawa podróżnych stawiających się do odprawy granicznej, kontrola i weryfikacja dokumentów podróży oraz sprawdzanie warunków wjazdu podróżnych - mówi starszy sierżant Anna Ardziewicz.

Placówka ochrania odcinek granicy państwowej z Republiką Białorusi o długości 18,11 km. Od północy sąsiaduje z Placówką SG w Nowym Dworze, a od południa z Placówką SG w Szudziałowie.

W strefie działania Placówki znajdują się dwa przejście graniczne: drogowe Kuźnica – Bruzgi oraz kolejowe Kuźnica – Grodno. Drogowe przejście graniczne Kuźnica – Bruzgi otwarto we wrześniu 1990 r .

- Dokonujemy odprawy paszportowej i w dostępnych bazach danych sprawdzamy ważność i autentyczność dokumentów, którymi posługują się przekraczający granicę kierowcy, a także legalność pochodzenia pojazdów, którymi się poruszają. Monitorujemy jakich towarów przewozu dokonują – czy to jest transport tylko i wyłącznie do Polski, czy dalej, do krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen. Sprawdzamy pojazdy pod kątem próby nielegalnego przewożenia osób, a także towarów, które mogą pochodzić z przestępstwa lub wwóz ich na teren naszego kraju jest zabroniony. Dokonujemy kontroli radiometrycznej czyli sprawdzamy czy nie są przewożone materiały promieniotwórcze, których wwóz do Polski jest nielegalny oraz kontroli wwozu odpadów. Sprawdzamy czy dany przewóz jest dokonywany zgodnie z obowiązującymi przepisami - opowiada starszy chorąży sztabowy Cezary Kazimierski z posterunku wjazdowego do Polski, gdzie odbywa się odprawa pojazdów ciężarowych.

Na granicy pracują również przewodnicy z psami min. młodszy chorąży Kamil Zieziuła i jego pies Krespo. Swoją służbę rozpoczął w wieku 10 miesięcy.

- Pies wykrywa materiały wybuchowe i broń. Nasze zadanie polega na tym, aby nie dopuścić do nielegalnego przewozu przez granicę tychże materiałów i broni. Mieliśmy też współdziałania ze Służbą Ochrony Państwa, kiedy odbierany był Prezydent Litwy. Krespo z sukcesami lokalizuje miejsca ukrycia broni na posesjach. Co tydzień odbywamy szkolenie z psem, polegające na tym, aby zwierzę przypomniało sobie wszystkie pożądane zapachy. Ukrywamy materiały wybuchowe, zadaniem psa jest znalezienie ich. Wtedy zostaje on nagrodzony. Nagrodą jest zabawa z psem, która jest dla niego bodźcem i mobilizacją do pracy - podkreśla pogranicznik.

Pod czujnym okiem pograniczników znajduje się też tzw. zielona granica. Pogranicznicy pilnują, aby nikt nie przekraczał granicy państwowej wbrew przepisom.

- Do tego zadania wykorzystujemy pojazdy służbowe, kłady, a także patrole piesze. Kontrolujemy także osoby znajdujące się w bezpośredniej bliskości granicy państwowej – legitymujemy osoby i kontrolujemy pojazdy - mówi sierżant Dawid Kulikowski.

Do prowadzenia obserwacji, oprócz kamer termowizyjnych i lornetek noktowizyjnych pogranicznicy wykorzystują także pojazd PJN – przewoźna jednostka nadzoru. To pojazd do prowadzenia obserwacji w dzień jak i w nocy, jest wyposażony w kamerę dzienną oraz termowizję.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto