MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30 lat Pronaru. Prezesowi Martyniukowi gratulował nawet wicepremier Gowin (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
30-lecie Pronar Narew
30-lecie Pronar Narew Anatol Chomicz
Pro - czyli produkcja, nar - czyli w Narwi - tłumaczy genezę nazwy firmy prezes Pronaru Sergiusz Martyniuk. Ta firma, specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych, skończyła właśnie 30 lat! - Gdy trzy lata temu opowiadano mi, że tu, w Narwi rozwija się taka firma, nie bardzo wierzyłem. Ale gdy tu przyjechałem, zrozumiałem, że to miejsce unikatowe, innowacyjna, wspaniała firma - chwali z kolei Pronar wiceszef rządu Jarosław Gowin. Oprócz niego na urodzinowych uroczystościach było kilka tysięcy zaproszonych gości, wśród nich m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych i lokalnych, partnerów biznesowych z 38 krajów świata, a także pracownicy i przyjaciele firmy.

Trzydniowe święto rozpoczęło się w piątek. Uczniowie szkół i uczelni wyższych mogli zwiedzić zlokalizowaną w Narwi fabrykę nr 2, a także obejrzeć wystawę maszyn agro i komunalnych, ogromną wystawę maszyn do recyklingu (m.in. przesiewacze bębnowe, rozdrabniacze, przerzucarki kompostu, prasy belujące, przenośniki taśmowe), przyczep, kół tarczowych, osi i układów jezdnych, wyrobów stosowanych w pneumatyce i hydraulice.

Sobota to oficjalne uroczystości.

- Gdy patrzę na 30 flag wywieszonych dziś wokół firmy, mam wrażenie, ze przyjechali do nas kuzyni, znajomi, rodzina - mówi Sergiusz Martyniuk, prezes firmy. - A czym większa jest rodzina, tym większa jest siła firmy - dodaje. I opowiada o gezenie powstania firmy: - Było to w 1988 roku, kiedy to w naszym kraju, w Polsce, była hiperinflacja. Tak duża, że dziś trudno jest to sobie wyobrazić. Wtedy też nastąpiły zmiany strukturalne w państwie, zmiany w systemie ekonomicznym. Byliśmy zmuszeni wtedy zrobić krok w dobrą stronę.

Siedem potężnych fabryk, ponad 2200 pracowników, międzynarodowy zasięg działalności, miano lidera różnych branż, liczne wyróżnienia – tak wygląda Pronar.

30 lat Pronaru. Zobacz ich fabryki, hale i maszyny [ZDJĘCIA]

On wtedy postawił na produkcję w Narwi. I udało się. W ciągu 30 lat swojego istnienia Pronar stał się firmą o globalnym zasięgu eksportującą swoje produkty do ponad 70 krajów. W siedmiu fabrykach, o łącznej powierzchni produkcyjnej 210 tys. mkw., wytwarzane są maszyny rolnicze, recyklingowe, komunalne oraz przeznaczone do gospodarki leśnej, a także profile burtowe, osie i układy jezdne, przekładnie oraz koła tarczowe, elementy pneumatyki i hydrauliki siłowej, ale też wiele innych elementów maszyn i urządzeń.

Pronar to 2200 pracowników, siedem fabryk zlokalizowanych na Podlasiu.

Jak mówi Jarosław Gowin, trzy lata temu, gdy opowiadano mu o fabryce w Narwi, nie wierzył, że w takim miejscu może prężnie działać tak wielkie przedsiębiorstwo. Nie wierzył - do czasu, aż tu przyjechał. - I wtedy zrozumiałem, że Pronar to miejsce unikatowe. Tak unikatowe, jak unikatowy jest jego prezes. To innowacyjna firma, z której dumni powinni być jie tylko właściciele i pracownicy, ale cała Polska. To, że Polska jest jednym z najlepszych gospodarczo państw Europy, to zasługa wielu milionów pracujących Polaków i przedsiębiorców, którzy są liderami. Prezes Martyniuk i Pronar mają wśród nich miejsce specjalne - chwali firmę z Podlasia minister Gowin.

Sprawdź: Podlaskie ma nowe lotnisko. W Narwi (zdjęcia)

Słów uznania nie szczędzą też regionalni włodarze:

- Funkcjonowanie tej firmy jest fenomenem, bo powstała ona przecież z dala od wielkich ośrodków naukowych i gospodarczych - mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

A wicemarszałek Stanisław Derehajło dodaje: - Jestem dumny, że mamy w regionie taką firmę.

Ale uroczysta sobotnia gala to nie tylko przemówienia. Zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe, złote i srebrne odznaki Pronar za długoletnią pracę w firmie, medale Zasłużony dla rolnictwa. Sergiusz Martyniuk uhonorował też przedstawicieli firm, które najdłużej współpracują z Pronarem.

A w niedzielę Pronar organizuje wielki piknik rodzinny. Tego dnia pracownicy firmy wraz z rodzinami, jak również pozostali goście będą mieli okazję zwiedzić fabrykę nr 2, obejrzeć wystawę maszyn.

Nowa fabryka Pronaru otwarta w Hajnówce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 30 lat Pronaru. Prezesowi Martyniukowi gratulował nawet wicepremier Gowin (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna