4 razy złoto na basenie w Belgradzie

Belgrad, Białystok, Suwałki. Diana Sokołowska z Juvenii Białystok była pierwszoplanową postacią międzynarodowego pływackiego mityngu juniorów, jaki odbył się w stolicy Serbii, Belgradzie.

14-letnia zawodniczka okazała się bezkonkurencyjna na trzech dystansach w stylu dowolnym. Wygrała wyścigi na 50 metrów (z czasem 26.56), 100 m (57.34) i 200 m (2.05.55).

Rezultat na "setkę" to nowy rekord Polski w kategorii 14-latków. Czasy uzyskane na różnych dystansach są przeliczane na punkty. Dzięki temu można porównać ich jakość. W takiej dodatkowej klasyfikacji wynik Diany na 100 metrów okazał się drugim najwartościowszym podczas całej imprezy. Lepszy rezultat uzyskała tylko jej rówieśniczka, Węgierka Liliana Szilagyi na 200 metrów stylem grzbietowym.
Sokołowska kontynuuje znakomitą serię. W niedawnych Zimowych Mistrzostwach Polski seniorek w Szczecinie, zawodniczka białostockiej Juvenii, mimo bardzo młodego wieku, wywalczyła dwa srebrne medale.

W Serbii bardzo dobrze spisał się też dwa lata starszy Daniel Rzadkowski z Olimpijczyka Suwałki. Suwalczanin zwyciężył na 100 metrów stylem dowolnym z czasem 52.93. Stanął też na najniższym stopniu podium w konkurencji 200 m dowolnym (1.57.02) i był 6. na 50 m dow. (24.48).

Mityng w Belgradzie odbywał się na pełnowymiarowym, 50-metrowym basenie. W zawodach, obok Polaków i gospodarzy startowały juniorskie reprezentacje Węgier, Rumunii i Słowenii. Najlepsi w klasyfikacji medalowej "Madziarzy" nieznacznie wyprzedzili biało-czerwonych. Węgrzy wywalczyli w Belgradzie 17 złotych, 14 srebrnych i 9 brązowych krążków. Dorobek Polaków to 12 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowych medali.