42. Rajd Podlaski. Grzegorz Grzyb wygrał i prowadzi w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski

opr. [email protected]
42. Rajd Podlaski wygrała załoga w składzie Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) Adam Walewski Fotografia
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) zostali zwycięzcami 42. Rajdu Podlaskiego, który w piątek i niedzielę rozgrywany był w Białymstoku i na szutrowych trasach województwa podlaskiego. Trasa rajdu liczyła 531,74 km km, z czego 105,3 km to dystans 11 odcinków specjalnych.

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) byli najszybsi w 42. Rajdzie Podlaskim, trzeciej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. Na drugim miejscu finiszowali Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo) ze stratą 11,9 s do zwycięzców. Na najniższym stopniu podium stanęli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5), którzy trasę 11 odcinków specjalnych pokonali o 18 sekund wolniej od Grzyba i Biniędy.

42. Rajd Podlaski - 11 odcinków specjalnych

Trasa rajdu liczyła 531,74 km km, z czego 105,3 km to dystans 11 odcinków specjalnych. 10 oesów wytyczono na szutrowych drogach Podlasia, a jedną krótką próbę na ulicach Białegostoku. Przez oba dni załogi rywalizowały przy słonecznej pogodzie i na suchej nawierzchni.

Grzyb i Binięda objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym, a następnie konsekwentnie budowali przewagę. W sobotni poranek wygrali komplet czterech oesów w pierwszej pętli etapu i odskoczyli rywalom na 12,6 s. Na czterech ostatnich oesach rajdu Grzyb jechał bardzo równo, mądrze zarządzał tempem, by osiągnąć metę na pierwszym miejscu. Łącznie w całym rajdzie Grzyb wygrał sześć oesów, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dla dwukrotnego mistrza Polski to szesnasty triumf w rundzie RSMP, pierwszy odniesiony na szutrze.

Grzyb przejmuje prowadzenie w rajdowych mistrzostwach Polski

Dzięki wynikowi uzyskanemu w Rajdzie Podlaskim Grzyb przejął prowadzenie w punktacji mistrzostw Polski. Na drugim miejscu finiszowali w 42. Rajdzie Podlaskim Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo, +11,9 s). Kierowca z Polanicy-Zdroju wyrównał w ten sposób swój najlepszy dotychczasowy rezultat wywalczony w szutrowej rundzie RSMP, czyli drugie miejsce, które zajął w ubiegłorocznym Rajdzie Żmudzi. Życiowy wynik wywalczyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +18,0 s), którzy ukończyli 42. Rajd Podlaski na trzecim miejscu. Dla załogi z Ustronia to pierwsze w karierze podium w klasyfikacji generalnej rundy krajowego czempionatu.

W klasie 3 najlepsi okazali się Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3), dzięki czemu umocnili się w punktacji tej kategorii. Gracjan Predko i Michał Jurgała zwyciężyli w klasyfikacji 2WD (samochody napędzane na jedną oś) i także odskoczyli rywalom w tabeli.

Po trzech rundach w mistrzostwach Polski prowadzą Grzyb i Binięda (90 pkt). Za nimi plasuje się Sylwester Płachytka (77 pkt) oraz Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis (60 pkt), którzy nie startowali na Podlasiu.