Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 zmian w rolnictwie w 2020 r., które warto poznać. Dotyczą paliwa, dopłat czy ubezpieczeń

AGW
Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o  oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów  genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów (Dz. U. poz.  1401).Ustawa  wprowadza dobrowolny system  znakowania produktów żywnościowych i paszowych jako wolnych od GMO.  Zgodnie z przepisami ustawy możliwe do oznakowania jako wolne od GMO  będą następujące produkty:- żywność pochodzenia roślinnego, ale  tylko taka, która ma odpowiedniki modyfikowane genetycznie dopuszczone  do obrotu na rynku UE (kukurydza, rzepak, soja, burak cukrowy),- żywność pochodzenia zwierzęcego uzyskana ze zwierząt lub od zwierząt karmionych paszami „bez GMO”,- żywność wieloskładnikowa, która zawiera co najmniej 50% składników kwalifikujących się do oznakowania,- pasze.Ustawa szczegółowo określa wymagania  wobec każdej z wymienionych grup produktów oraz formy ich oznakowania.  Ustawa wprowadza przy tym identyczne w formie znaki graficzne  zawierające oznaczenia słowne:- „bez GMO” – w przypadku żywności pochodzenia roślinnego oraz pasz,- „wyprodukowane bez stosowania GMO” – w  przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności  wieloskładnikowej, w której znajdą się składniki pochodzenia  zwierzęcego.Ustawa deleguje zadania kontrolne  w przestrzeganiu prawidłowości jej zapisów Inspekcji Jakości Handlowej  Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli  żywności oraz Inspekcji Weterynaryjnej – w zakresie kontroli pasz.
Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów (Dz. U. poz. 1401).Ustawa wprowadza dobrowolny system znakowania produktów żywnościowych i paszowych jako wolnych od GMO. Zgodnie z przepisami ustawy możliwe do oznakowania jako wolne od GMO będą następujące produkty:- żywność pochodzenia roślinnego, ale tylko taka, która ma odpowiedniki modyfikowane genetycznie dopuszczone do obrotu na rynku UE (kukurydza, rzepak, soja, burak cukrowy),- żywność pochodzenia zwierzęcego uzyskana ze zwierząt lub od zwierząt karmionych paszami „bez GMO”,- żywność wieloskładnikowa, która zawiera co najmniej 50% składników kwalifikujących się do oznakowania,- pasze.Ustawa szczegółowo określa wymagania wobec każdej z wymienionych grup produktów oraz formy ich oznakowania. Ustawa wprowadza przy tym identyczne w formie znaki graficzne zawierające oznaczenia słowne:- „bez GMO” – w przypadku żywności pochodzenia roślinnego oraz pasz,- „wyprodukowane bez stosowania GMO” – w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności wieloskładnikowej, w której znajdą się składniki pochodzenia zwierzęcego.Ustawa deleguje zadania kontrolne w przestrzeganiu prawidłowości jej zapisów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli żywności oraz Inspekcji Weterynaryjnej – w zakresie kontroli pasz.
Wraz z początkiem stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać regulacje, które dotyczą rolników. W życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Na czym polegają te zmiany? Wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 zmian w rolnictwie w 2020 r., które warto poznać. Dotyczą paliwa, dopłat czy ubezpieczeń - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna