500 plus dla niepełnosprawnych 2019 tylko dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt uchwały wywołał kontrowersje

TK
500 plus dla niepełnosprawnych pixabay
500 plus dla niepełnosprawnych dorosłych, którzy wymagają całodziennej opieki ma być wypłacane od października 2019 - tak zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Według wielu zainteresowanych projekt ustawy jest skandaliczny, bo nie obejmuje wszystkich niepełnosprawnych, a tylko niewielką część. Rząd przyjął projekt ustawy, który wywołał kontrowersje. Okazuje się, że zamiast 500 zł dla wszystkich niepełnosprawnych, pieniądze otrzymają tylko osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla niepełnosprawnych

Od 1 października niepełnosprawni dorośli będą otrzymywać dodatek 500 Plus. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. Ale ustawa ma objąć tylko niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji, co wywołało ogromne kontrowersje.

500 PLUS DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH TO MANIPULACJA. ŻĄDAM EUTANAZJI DLA SIEBIE I CÓRKI

Przygotowujemy ustawę, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla osób, które ukończyły 18. rok życia, a nie mają emerytury - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe wsparcie finansowe dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jest podstawowym celem przygotowanej ustawy. Jest to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o finansowym wsparciu osób potrzebujących dodatkowej pomocy ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

Nie przegapcie

Kto dostanie 500 Plus dla niepełnosprawnych dorosłych?

Projekt zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie (świadczenie uzupełniające) osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (dotyczy także niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym), a które nie mają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych ze wszystkich systemów (np. ZUS i KRUS). Świadczenie będzie przysługiwać od 1 października 2019 r.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać osobom zamieszkującym w Polsce, jeśli są:

 1. obywatelami Polski lub mającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium naszego kraju obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej,
 2. cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce.

Co zrobić, aby otrzymać 500 Plus dla niepełnosprawnych

Ustalenie prawa do świadczenia będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej, złożony do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe lub do ZUS. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie.

Ze świadczenia uzupełniającego nie będą dokonywane potracenia i egzekucje. Świadczenie będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie wliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie będzie ono także wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę (dotyczy to np. prawa do świadczeń pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego).

Świadczenie i koszty jego obsługi będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Zobaczcie koniecznie

Znaczny stopień niepełnosprawności
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Lekki stopień niepełnosprawności
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

W sumie to 500 tys. osób. Następnie z dodatku będa mogły korzystać osoby z kolejnej grupy - powiedział premier Morawiecki.

Zobaczcie koniecznie

500 plus dla niepełnosprawnych

Nowelizacja 500 plus obecnie rozpatrywana jest w Senacie. W opinii resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, program "Rodzina 500 plus" zrealizował takie cele jak:

 • poprawa wskaźnika dzietności,
 • objęcie wsparciem polskich rodzin,
 • walka z ubóstwem.

Według danych rządu, wskaźnik dzietności wynosił:

 • 1,25 w roku 2015,
 • 1,45 w roku 2017.

Jedna z poprawek, którą złożył senator Jan Rulewski miałoby być wypłacanie 1000 plus dla niepełnosprawnych dzieci. Skąd jednak miałyby pochodzić pieniądze na podwójne 500 plus dla niepełnosprawnych?

Chodzi o to, żeby czasowo zawiesić świadczenia dla tych rodzin, których dochód miesięczny wynosi co najmniej 17 tys. złotych. - mówił senator Rulewski.

Takie rozwiązanie miałoby:

 • obowiązywać przez 2 lata,
 • być sposobem na pomoc dzieciom z niepełnosprawnościami.

CZYTAJCIE TEŻ:
Nowe 500 plus na każde dziecko NOWE WNIOSKI Kiedy wypłaty? Kryteria wypłat 500 plus

500 plus do 19. roku życia i zabranie świadczenia bogatym?

Pieniądze na 1000 plus dla dzieci z niepełnosprawnościami miałyby pochodzić ze świadczeń od rodzin, których dochody przekraczają drugi próg podatkowy, czyli co najmniej 85 528 złotych - informuje money.pl.

W przeliczeniu na dochód miesięczny jest to kwota minimalna w wysokości 17 tys. złotych.

W opinii Rulewskiego 500 plus na każde dziecko dla osób, które osiągają takie dochody to:

 • rozrzutność,
 • wzbogacanie tych, którzy są już bogaci.

Kolejna z propozycji Rulewskiego to wydłużenie wypłacania świadczenia 500 plus do 19. roku życia. Warunkiem jest jednak kontynuowanie nauki przez te osoby.

Poprawki senatora Rulewskiego nie mają jednak wielkich szans na aprobatę Senatu. Jeśli senat przyjmie nowelizację o 500 plus, to wówczas kolejnym krokiem jest uzyskanie pod nią podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Wideo

Materiał oryginalny: 500 plus dla niepełnosprawnych 2019 tylko dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt uchwały wywołał kontrowersje - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 167

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc xxxx

polski rzad pis jest skorupowany w polsce naczele z ministrem NIKU w polsce i panem mremierem morawieckim naczele w polsce , od 1 .12 .2019 roku polski rzad pis odebral calkowicie dla osob niepelnosprawnych w polsce 500 plus calkowicie kase i przekazana dla polska armie calkowicie ...

J
Jan

Teraz już wiem dlaczego nie głosowałem w ogóle.Wszystkim mówię - nie głosujcie, bo to jedno szambo,bez względu na etykietkę.Cieszyłem się obietnicą 500 dla rencistów.Nalatałem się od lekarza do lekarza, porobiłem ksero 2 letniej dokumentacji,dostałem opisy chorób,mimo,że 2 lata temu robiłem to samo i tak od 20 lat.Ledwo chodzący pozanosiłem wsio do ZUS i co?Ano wezwanie na komisję lekarską do województwa, 40 km jazdy.Lekarz anestezjolog mówi – o, opalenizna, czyli się chodzi.A niby dlaczego się ma nie chodzić, dlaczego nie może się rencista na balkonie poopalać?20 lat renty po poważnej operacji,uznanie przez specjalistów,a tu anestezjolog na podstawie opalenizny,takiej lekkiej od słońca,bo w lato łazi się po balkonie w spodenkach stwierdza,tak jakbym był w Maroku na wczasach (tylko za co?),że jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Co tam kilka dodatkowych strategicznie groźnych chorób i powikłań,co tam,że wychodzę z domu tylko 4 razy w roku do lekarza po recepty.Opalonym nie dajemy i kropka.Ale gdzie jest zakaz,aby rencista posiedział w lato na balkonie, skoro po dworze nie może chodzić?Bezduszność,głupota,egoizm, brak kompetencji.

Takie kolejne rządy,tacy kolejni orzecznicy,tak dbają o nas,czyli o naród. A wszystkiego jakbym dostał byłoby raptem 140 zł, bo tyle byłoby z 500 , przy różnicy dotacji do 1600 brutto.

Powstaje pytanie odkąd lekarz orzecznik zajmuje się przydzielaniem paru złotych dodatku do renty.Komuś się chyba szare komórki zlasowały.Jednak w TV mówią,że obecny rząd chcąc umyć ręce przed kpieniem sobie z chorych ludzi z premedytacją chce obarczyć winą orzeczników.No bo ZUS zły,a rząd kocha obywateli jak nigdy dotąd.

Zakłamanie i poniżanie starych,schorowanych ludzi,kpina z ich niedołężności,choroby,starości i cierpienia..

TO JEST WSTYD DLA PARTII RZĄDZĄCEJ TAK PONIŻAĆ LUDZI.

No bo czemu nie - przecież staruchy nie wyjdą na ulicę i nie rzucą kamieniem.

G
Gość
12 lipca, 7:34, Gość:

W Polsce są trzy grupy osób niepełnosprawnych. Miały być talony dla dorosłych 1000; 800 ,600 zł w zależności od stopnia i gdzie to jest. Skandal

Zgadzam się, coś w tym rodzaju powinno być, tylko raczej nie talony, a żywa gotówka

G
Gość
11 września, 11:40, Gość:

A i jeszcze jedno nie starajcie się chyba, że jesteście na wózku to możecie dostać pieniądze na 90%. Mam nadzieje, że nie dacie się ogłupić w nadchodzących październikowych wyborach nie głosujcie na tych nierobów z PIS oni nic nie dadzą chyba, że większą dziurę budżetową.

15 września, 11:28, Gość:

tak, posłucham ciebie nie dam się ogłupić i zagłosuję z całą rodziną na WIELKI PiS

Masz rację jesteś wporządku pozdrawiam serdecznie 👍🙂😉

G
Gość
11 września, 11:40, Gość:

A i jeszcze jedno nie starajcie się chyba, że jesteście na wózku to możecie dostać pieniądze na 90%. Mam nadzieje, że nie dacie się ogłupić w nadchodzących październikowych wyborach nie głosujcie na tych nierobów z PIS oni nic nie dadzą chyba, że większą dziurę budżetową.

tak, posłucham ciebie nie dam się ogłupić i zagłosuję z całą rodziną na WIELKI PiS

G
Gość

A i jeszcze jedno nie starajcie się chyba, że jesteście na wózku to możecie dostać pieniądze na 90%. Mam nadzieje, że nie dacie się ogłupić w nadchodzących październikowych wyborach nie głosujcie na tych nierobów z PIS oni nic nie dadzą chyba, że większą dziurę budżetową.

G
Gość

Ja nie dostane ani grosza mimo, że jestem na I grupie nie mam zdrowia od urodzenia, bo choruje na wodogłowie i nawet nie schylam się po te 500 plus, bo ludzie mówili, że zdjęli im grupy z I na II to jest chore apeluje do niepełnosprawnych, by nie starali się o 500 plus, bo szkoda ich nerwów na to.

G
Gość

Świadczenia tylko dla tyhc co im przysługuje czy bogaty powinien dostac 500 nie.nie nie.

G
Gość
2019-05-29T10:39:46 02:00, Gość:

I bardzo dobrze, powinni zabrać 500 plus dla tych co majo dużo pieniędzy i zarabiają dużo. Powinni też zabrać dla tych co pracujo we dwóch, a dać dla tych co tylko tata pracuje, a mama wychowuje dzieci. I 500 plus powinno być dla dzieci do skończenia szkoły a nie tylko do 18. przecież utrzymanie dziecka kosztuje więc dlaczego zabierajom nam jak dziecko kończy 18 lat? Państwo powinno nam dawać na wychowywanie dzieci.

2019-07-10T13:00:13 02:00, Gość:

Serio?

Właśnie rodzinne dawno nie zmieniane 500 plus do --18-tki a co później? Przecież później wydatki większe książki droższe. Tym się nikt nie interesuje?

G
Gość
2019-07-15T09:21:40 02:00, Gość:

Ponowne orzekanie w ZUS, okaże się ile jest tych ''chorych''

.

To prawda tacy chorzy a, na ulicy i pod. Sejmem pierwsi. Żenada

G
Gość
2019-05-18T13:49:53 02:00, Gie:

Co do bogatych to akurat oni w pierwszej kolejności powinni dostawać 500 plus, bo oni wnoszą najwięcej podatków, ZUS -ów itp... Potem wszyscy pracujący, rodzice którzy nie pracują bo np muszą się opiekować niepełnosprawnymi, a patologia powinna być wyłączona z programu...

2019-07-10T13:03:04 02:00, Gość:

Niezły pomysł.

2019-07-10T15:06:35 02:00, Gość:

Jestem za ci co pracują to im się należy maja dzieci co to ma za znaczenie ile zarabia jego sprawa placi podatku składki od zarobki czyli duzo zarabia wiecej placi

No niektórych to bardzo boli, że się wykształcił, jest zaradny i kreatywny co za tym idzie zarobek. Oni najwięcej podatków płacą i nie korzystają ciągle z opieki społecznej. I łozyć jeszcze muszą na czyjeś dziecciaki- fundusz solidarnościowy!

G
Gość

Ponowne orzekanie w ZUS, okaże się ile jest tych ''chorych''

.

G
Gość
2019-07-10T21:36:47 02:00, Gość:

Bardzo mi się nie podoba to narzekanie i wieczne krytykowanie. Spójrzcie w końcu obiektywnie: mamy rząd, który coś w końcu zmienia. Który myśli o ludziach i działa na ich korzyść. To jest wielka sprawa.

Mnie też nie podobają się niektóre wpisy , jestem osobą niepełnosprawną i jeśli otrzymam takie wsparcie finansowe od Państwa będę zadowolona i wdzięczna przede wszystkim tym obywatelom, którzy wspierają finansowo fundusz solidarnościowy, dziękuję.

G
Gość

W Polsce są trzy grupy osób niepełnosprawnych. Miały być talony dla dorosłych 1000; 800 ,600 zł w zależności od stopnia i gdzie to jest. Skandal

G
Gość

Bardzo mi się nie podoba to narzekanie i wieczne krytykowanie. Spójrzcie w końcu obiektywnie: mamy rząd, który coś w końcu zmienia. Który myśli o ludziach i działa na ich korzyść. To jest wielka sprawa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3