Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety Współczesnej. Brama do puszczy

Dariusz Klimaszewski [email protected]
Sierpień 2011 r. Te same domy, choć z odnowionymi elewacjami i dachami. Ale dziś stoją nie przy ul.Buczka lecz przy ul. ks. Ignacego Wierobieja (1887-1970), długoletniego hajnowskiego proboszcza.
Sierpień 2011 r. Te same domy, choć z odnowionymi elewacjami i dachami. Ale dziś stoją nie przy ul.Buczka lecz przy ul. ks. Ignacego Wierobieja (1887-1970), długoletniego hajnowskiego proboszcza.
Powiat hajnowski- tu jest i przemysł, i turystyka, i kultura
Sierpień 2011 r. Te same domy, choć z odnowionymi elewacjami i dachami. Ale dziś stoją nie przy ul.Buczka lecz przy ul. ks. Ignacego Wierobieja (1887-1970),
Sierpień 2011 r. Te same domy, choć z odnowionymi elewacjami i dachami. Ale dziś stoją nie przy ul.
Buczka lecz przy ul. ks. Ignacego Wierobieja (1887-1970), długoletniego hajnowskiego proboszcza.

Sierpień 2011 r. Te same domy, choć z odnowionymi elewacjami i dachami. Ale dziś stoją nie przy ul.
Buczka lecz przy ul. ks. Ignacego Wierobieja (1887-1970), długoletniego hajnowskiego proboszcza.

Rok 1951 był szczególny dla naszego dziennika i dla Hajnówki. To w nim ukazał się pierwszy numer "Gazety Białostockiej", a gród zwany, ze względu na swoje położenie, Bramą do Puszczy Białowieskiej otrzymał prawa miejskie.

Dziś mało już kto pamięta, że przed II wojną światową Hajnówka była drugim ośrodkiem przemysłowym województwa białostockiego. Niestety, działania wojenne bardzo ją zniszczyłóy. Z ok. 17 tysięcy mieszkańców w 1939 roku sześć lat później pozostało zaledwie 8 tysięcy. Jednak tradycje przemysłu drzewnego i potrzeby odbudowującego się kraju sprawiły, że miejscowść szybko zaczęła się rozwijać. Nie dość, że w 1951 roku uzyskała prawa miejskie, to w 1954 r. została stolicą nowego powiatu hajnowskiego.

I od chwili wydawania "Gazety Białostockiej", na jej łamach nie brakowało informacji z Hajnówki i jej okolic. Już w pierwszym numerze poinformowaliśmy, że w miejscowym kinie "Wolność" grany jest film "Wiosna w Sakenie" z dodatkiem "Korea oskara", a hajnowianin Stanisław Miałkowski znalaźć się w delegacji województwa na Berliński Zlot Młodych Bojowników o Pokój. Autor podpisujący się pseudonimem "Zgrzyt" w swoim felietonie z cyklu "Ostrym piórem" skrytykował władze miasta za remont mostu "co to go nie ma". Napisaliśmy także o kłopotach chłopów z Nowoberezowa. W 1949 roku obiecano im rychłą elektryfikację. Za instalację zapłacili i choć minęły dwa lata jak prądu nie mieli, tak
i go nie mają. Co ciekawe popłynął on w sąsiednich wsiach.

W tym pierwszym numerze była też "optymistyczna" informacja. W tekście "Białowieża nie zawiedzie" Jerzy Droń napisał: "Gminna Spółdzielnia SCh w Białowieży uruchomiła swój punkt skupu dość późno, bo dopiero 21 sierpnia br. Mimo to planowy skup zboża na terenie gminy Białowieża przebiega sprawnie i już plan sierpniowy został wykonany w 100 proc. Szczególnie wyróżniły się gromady: Stoczek, Zastawa i Podolany, które przekroczyły przypadający na nie plan sierpniowy. Dotychczasowe osiągnięcia pozwalają wierzyć, że gmina Białowieża wykona całoroczny plan skupu zboża również przedterminowo".

Minęły lata, a nasi korespondenci Jan Ciełuszecki, Edward Poniecki, Paweł Smolski i inni, oraz dziennikarze mogli pisać o rozwoju Hajnowskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, o pierwszym osiedlu mieszkaniowym - Osiedlu Millenium wybudowanym w 1966 roku na Tysiąclecie Państwa Polskiego, o wodowaniu w 1971 roku statku "Hajnówka", o rozwijającej się turystycznie Białowieży.

Dziennikarskich tematów z powiatu hajnowskiego nie brakuje i dziś. Bo to przecież i rejon gospodarczy (już nie tylko przemysł drzewny, ale i maszynowy, wszakże w Narwi jest "Pronar" - największa w Polsce fabryka ciągników), i turystyczny z rozwijającą się bazą hotelową i agroturystyczną oraz coraz atrakcyjniejszą Puszczą Białowieską, i kulturalny z dwoma znaczącymi festiwalami muzyki
cerkiewnej. A przecież nie można też zapomnieć o historycznych postaciach bardzo zasłużonych dla całej Białostocczyzny Aleksego Zina i dr. Adama Dowgirda. Hajnówkę warto odwiedzać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna