Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety Współczesnej. Grajewo- miasto mleka i płyt

Dariusz Klimaszewski [email protected]
Lipiec 2011 r. "Merkury" jakby nieco mniejszy. Zamiast domu handlowego, oddzielne sklepy. Towaruznacznie więcej niż ćwierć wieku temu. Tylko klientów nie widać...
Lipiec 2011 r. "Merkury" jakby nieco mniejszy. Zamiast domu handlowego, oddzielne sklepy. Towaruznacznie więcej niż ćwierć wieku temu. Tylko klientów nie widać...
Gdyby podliczyć wszystkie informacje, które ukazały się na łamach naszego dziennika, to z pewnością okazałoby się, że Grajewo i powiat grajewski należą do najczęściej opisywanych.
Lipiec 1977 r. Trwa wielka budowa mleczarni w Grajewie

60 lat Gazety Współczesnej. Grajewo- miasto mleka i płyt

Lipiec 2011 r. "Merkury" jakby nieco mniejszy. Zamiast domu handlowego, oddzielne sklepy. Towaruznacznie więcej niż ćwierć wieku temu.
Lipiec 2011 r. "Merkury" jakby nieco mniejszy. Zamiast domu handlowego, oddzielne sklepy. Towaru
znacznie więcej niż ćwierć wieku temu. Tylko klientów nie widać...

Lipiec 2011 r. "Merkury" jakby nieco mniejszy. Zamiast domu handlowego, oddzielne sklepy. Towaru
znacznie więcej niż ćwierć wieku temu. Tylko klientów nie widać...

Miasto na trasie Białystok - Ełk ma bowiem nie tylko bogatą historię (przed wojną odwiedzali Grajewo m.in. naczelnik Józef Piłsudski oraz prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, a urodził się w nim Rajmund Kaczyński - ojciec prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego), ale jest też ważnym ośrodkiem. Rolniczym i przemysłowym. To przecież tu mieści się znany nie tylko w Polsce istny kombinat mleczny "Mlekpol", to tu jest siedziba Pfeiderera, czyli popularnych grajewskich "Płyt". A niedaleko jest jeszcze wspaniałe Jezioro Rajgrodzkie, nad które przybywają turyści z całego kraju.

W pierwszym numerze "Gazety Białostockiej" z 1-2 września 1951 roku poinformowaliśmy, że w kinie "Przyjaźń" w Grajewie wyświetlany jest film "Antoni i Antonina", a Włodzimierz Roszczenko z Grajewa znalazł się w delegacji woj. białostockiego na III Światowy Zlot Młodych Bojowników o Pokój w Berlinie (zamieszciliśmy grupowe zdjęcie delegatów). W kolejnych dniach "grajewskich" informacji było już znacznie więcej. 5 września napisaliśmy nie tylko o spółdzielni rzemieślniczej, ale również, że "Powiatowe Przedsiębiorstwo Budowlane w Grajewie przystąpiło w ostatnich dniach do remontu dwóch budynków mieszkalnych w Rajgrodzie. Budynki te posiadające 28 izb mieszkalnych przeznaczone są dla świata pracy. Odremontowane budynki jeszcze w bieżącym roku zostaną oddane do użytku".

Przez wiele lat o codziennym życiu grajewian pisał nasz korespondent Marian Jabłoński. A dziennikarze i fotoreporterzy odwiedzali nie tylko budowy olbrzymiej mleczarni i Zakładów Płyt Wiórowych. Byli także w "ZAKREM-ie", "Pasmancie", miejscowym "Misiu". Odwiedziliśmy również niewielką spó³dzielnię inwalidów w Szczuczynie. Dziś już niewielu pamięta, że w latach 80., gdy mydło kupowało się na kartki, to właśnie ona produkowała mydełka dla Orbisu (m.in. dla warszawskiego Grand Hotelu) i LOT-u

Na naszych łamach nie zabrakło również informacji o życiu sportowym. Oczywiście przodowała Warmia Grajewo, jeden z najstarszych klubów sportowych w naszym regionie. Ale nie można przecież zapomnieć o sezonie 1997/98. Wtedy to Browar Dojlidy wycofał się ze sponsorowania występujących w ekstraklasie białostockich koszykarzy. Drużynę uratowały Zakłady Płyt Wiórowych. Pojawił się zespół Płyt Grajewo i w miejscowej hali grajewianie mogli oglądać najlepszych polskich basketbolistów oraz graczy z USA. A o Płytach usłyszała cała sportowa Polska i jak głosi wieść, nie brakowało innych, którzy chcieli mieć za mecenasa grajewską firmę.

Dziś 23-tysięczne Grajewo jest równie chętnie opisywane przez naszych dziennikarzy. Wiemy też, że mamy w mieście i powiecie wielu, naprawdę wiernych czytelników. Dlatego też przed laty w grodzie "Mlekpolu" i "P³yt" otworzyliśmy oddział "Gazety Współzesnej". To właśnie w nim przygotowywany jest "Tygodnik Grajewski". A nasi koledzy tworzą jedyny kilkuosobowy oddział naszej gazety w mieście powiatowym woj. podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna