Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety Współczesnej. Olecko- tego przyszkolnego lodowiska zazdrościła cała Polska [FOTO]

Dariusz Klimaszewski [email protected]
Luty 1979 r. W takich strojach "Królowej Zimy" przez ponad 20 lat występowały kolejne zespoły "Śnieżynek", które tworzyły dziewczęta z Olecka.
Luty 1979 r. W takich strojach "Królowej Zimy" przez ponad 20 lat występowały kolejne zespoły "Śnieżynek", które tworzyły dziewczęta z Olecka.
To nie sztuczne tafle lodowe stołecznego Torwaru, łódzkiego Pałacu Młodzieży, czy katowickiego "Spodka" wzbudzały przez wiele lat podziw młodzieży z całego kraju. Było nim... naturalne przyszkolne lodowisko w Olecku.
Luty 1985 r. Kolejna wizyta "Wspólczesnej"na "Bajce" i kolejna wspaniala rzeLba.

60 lat Gazety Współczesnej. Olecko-tego przyszkolnego lodowi...

Pierwszy raz powstało przy miejscowej SP 2 w zimie 1955/56. Rok później opiekę nad nim powierzono powołanej właśnie harcerskiej spółdzielni "Jutrzenka". I wybudowano ogromnego, wielkości sali gimnastycznej, bałwana. Tak się rozpoczęła historia "Bajki" - lodowiska ze wspaniałymi śnieżnymi budowami, znanego w całym kraju. Nierozerwalnie związana z Władysławem Żurowskim (1914-2006). Do Olecka przyjechał po II wojnie światowej. Jako nauczyciel wychowania fizycznego i śpiewu potrafił swoj¹ pasją zarazić młodzież. Dziewczęta i chłopcy widzieli, jak pan Władysław nocami kilkakrotnie wylewa wodę, aby o poranku była przepiękna, równiuteńka tafla lodowa. Widzieli, jak każdą chwilę poświęca "Bajce".

Na herbatkę "Pod pingwina"

Tak, jak ich nauczyciel swoje wolne chwile spędzali na lodowisku. Nikogo z nich nie trzeba było zmuszać do stawiania śnieżnych budowli. Powstawały więc okazałe śniegowe kawiarenki, w których można było za drobne pieniądze napić się gorącej herbaty i kawy (napoje serwowała społecznie młodzież, która takze prowadziła wypożyczalnię łyżew). A kawiarenki nosiły coraz to wymyślniejsze nazwy: "Pod pingwinem", "Eskimos", "Pod rakiet¹", "Chatka Baby Jagi", "Czar Zimy", "Gród", "Cafe Bajka". Władysław Żurowski i jego podopieczni szybko też wymyślili sposób,by ślizgać się do późnych godzin wieczornych. Dzięki m.in. pracownikowi poczty, byłemu uczniowi "dwójki" Narcyzowi Ciborowskiemu, lodowisko uzyskało wspaniałe oświetlenie. Świeciły się na nim tysiące lampek choinkowych, które tworzyły także efektowne neony. Młodzi i dorośli ślizgali się przy pięknie migocących światełkach i muzyce, bo "Bajka" zyskała również nagłośnienie.

W 1965 r. SP nr 2 w Olecku otrzymała imię Mikołaja Kopernika. Młodzież uczciła to wydarzenie wielką lodową rzeźbą swojego nowego patrona. A "Bajkę" odwiedzili czołowi polscy łyźwiarze szybcy, z wicemistrzynią olimpijską Heleną Pilejczykową na czele. Przy lodowisku, dzięki Wacławowi Urbanowiczowi, przewodniczącemu Komitetu Rodzicielskiego SP nr 2 i uczniom Zasadniczej Szkoły Zawodowej, wybudowano społecznie magazyn sprzętu, wypożyczalnię łyżew itp. Powstało prawdziwe zaplecze. A "Bajka" się rozbudowywała. Zamiast jednej tafli lodowej były już trzy lodowiska: "Zuch", "Maluch" i "Bajka".

Nagrody, nagrody...

Wspaniała pasja Władysława Żurowskiego i młodzieży została zauważona w kraju. Już w 1965 roku "Bajkę" można było zobaczyć w wyświetlanej w kinach całego kraju "Kronice Filmowej". Migawki z oleckiego barwnego świata lodu i śniegu pokazywano w telewizyjnym "Dzienniku", czyli dzisiejszych "Wiadomościach". W 1981 roku "Bajka" bez najmniejszych trudności zdobyła tytuł "Najpiękniejszego Lodowiska w Polsce" w ogólnokrajowym feryjnym konkursie. Do Olecka kilkakrotnie zawitała telewizyjna ekipa niedzielnego programu "Teleranek". Przyjeżdżali też dziennikarze prasy centralnej, dziennika "Sztandar Modych", tygodników "Świat Młodych" i "Na Przełaj". Medialnie było głośno nie tylko o "Bajce", ale też o łyżwiarzach SP 2. Przez wiele lat olecczanie nie mieli sobie równych w woj. białostockim w zawodach "Złotego Krążka" (chłopcy) i "Błękitnej Sztafety" (dziewczęta). Ba, w 1963 roku w ogólnopolskich zawodach w Toruniu, reprezentacja Białostocczyzny, oparta na uczniach SP 2, zajęła 3. miejsce!

Ostatni przystanek

Wprawdzie w 1974 roku Władysław Żurowski odszedł na emeryturę, ale i w kolejnych latach wraz z uczniami budował swoją "Bajkę". Jeszcze w następnym dziesięcioleciu oleckie lodowisko imponowało swoimi wspaniałymi rzeźbami. W 1994 r. znakomicie zaprezentowało się jako miejsce otwarcia zimowego "Przystanku Gołdap". Niestety, w roku szkolnym 1994/95 rozwiązano harcerską spółdzielnię "Jutrzenka", a budynki przy lodowisku postanowiono oddać w ajencję. Władysław Żurowski zrezygnował z dalszej opieki nad "Bajką". I "Bajka" stała się legendą Olecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna