Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety Współczesnej. Pisaliśmy w 1991 roku

Gazeta Współczesna, nr 142 (12293), 25 lipca
sxc.hu
Co dalej z ełckim zamkiem? Turyści i wczasowicze, którzy tego lata przybyli do Ełku, swój pobyt rozpoczynają od wędrówki po mieście.

Idąc wzdłuż brzegów jeziora Ełckiego docierają do wyspy Zamkowej, która swą nazwę zyskała od zamku zbudowanego w latach 1398-1406 przez komtura krzyżackiego Ulryka von Jungingena, późniejszego wielkiego mistrza Zakonu.

(...) Zamek, podobnie jak i miasto, różne przechodzili losu koleje. Docierali tu bowiem Szwedzi i Tatarzy (XVII w.), odnotowano także epidemię dżumy (1709-10). W r. 1807 zamek był rezydencją napoleońskiego marszałka Ney'a, a w r. 1813 cara Aleksandra. Po r. 1945 przez wiele lat w zamku mieściło się więzienie. Część więźniów zatrudniona była w odległym o kilka kilometrów więziennym gospodarstwie rolnym. Z uwagi na fatalny stan pomieszczeń (wilgoć!), więzienie musiano zlikwidować.

Przez pewien czas zamek wykorzystywały rożne przedsiębiorstwa handlowe i gospodarcze troszcząc się o konserwację. Były projekty przeznaczenia zamku na placówkę kulturalną lub turystyczną. Brak jednak funduszy. Dalsze losy tego niewątpliwie interesującego obiektu stoją pod znakiem zapytania. Może bowiem podzielić - niestety - los wielu starych budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna