Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety Współczesnej. Powiat augustowski [FOTO]

Arch. Gazety Współczesnej
Kultową restaurację "Albatros" wybudowano przy spacerowej ulicy Mostowej, niedaleko bulwarównad Nettą. Tak prezentowała się we wrześniu 1983 roku.
Kultową restaurację "Albatros" wybudowano przy spacerowej ulicy Mostowej, niedaleko bulwarównad Nettą. Tak prezentowała się we wrześniu 1983 roku. Arch. Gazety Współczesnej
Woda, lasy i Albatros. Piękno krainy wśród jezior poznali już turyści z całego świata
Wrzesien 1987 r. Gen. Zygmunt Huszcza, który urodzil sie w Augustowie,w nowej szkole w mieście nad Nettą.

60 lat Gazety Współczesnej. Powiat augustowski

Minęło blisko 30 lat. Tak wyglądał "Albatros" w ostatnich dniach czerwca 2011 roku. Jak widać charakterystycznynapis pozostał bez
Minęło blisko 30 lat. Tak wyglądał "Albatros" w ostatnich dniach czerwca 2011 roku. Jak widać charakterystyczny
napis pozostał bez zmian...

Minęło blisko 30 lat. Tak wyglądał "Albatros" w ostatnich dniach czerwca 2011 roku. Jak widać charakterystyczny
napis pozostał bez zmian...

Już w pierwszym wydaniu "Gazety Białostockiej" z 1-2 września 1951 roku nasz korespondent Jan Rekiel poinformował: "W akcji skupu zboża w pow. augustowskim na czoło wysunęła się gromada Biernatki (gm. Augustów). Gromada ta pod przewodnictwem sołtysa Franciszka Prawdziwka masowo dostarczyła zboże do punktu skupu. Śladem Biernatek poszły gromady Netta I-sza i Netta II-ga. Plan skupu w powiecie augustowskim do dnia 26 bm. (i tu zaatakował nas złośliwy dziennikarski chochlik. Gazeta ukazała się 1września, więc nikt nie mógł jeszcze wiedzieć, co będzie 26 bm. Oczywiście autor miał na myśli 26 sierpnia - dop. dk) wykonano w 70 proc. "W informatorze podaliśmy zaś, że w kinie "Iskra" wyświetlany jest film "Świniarka i pastuch".

Pierwsze wiadomości z grodu nad Nettą publikowaliśmy, gdy mieszkało w nim niespełna 7 tysięcy osób. Pisaliśmy jak z roku na rok się rozwija. Jak zyskuje ośrodki wczasowe, jak remontowany jest słynny dom PTTK (dziś Zajazd Turystyczny "Hetman"), który jeszcze w 1939 roku uroczyście otworzył prezydent Ignacy Mościcki, jak powstają zakłady pracy, jak buduje się szpital. Pisaliśmy też o ludziach, jak chociażby o Zygmuncie "Hetmanie" Kowaliku, który w 1947 roku stworzył w Augustowie klub sportowy "Sparta". To właśnie narciarze wodni i kajakarze Sparty od lat rozsławiają miasto nad Neckiem na całym świecie.

Oczywiście najwięcej informacji znad Netty publikowaliśmy w okresie wakacyjnym. Bo Augustów szybko stał się jedną z letnich stolic naszego kraju. Już w 1960 roku zyskał miano ośrodka turystycznego na skalę międzynarodową. Jego piękno odkryli nie tylko urlopowicze z całej Polski, ale także z zagranicy. I nie tylko turyści. Rozgrywany zawsze w sierpniu w ośrodku "Goła Zośka" nad Rospudą festiwal szachowy w latach 70. stał się jedną z największych imprez królewskiej gry w Polsce, a przy szachownicach z przyjemnością siadali zawodnicy z Republiki Federalnej Niemiec, Jugosławii, Holandii, Bułgarii i wielu innych krajów.

Dziś już ten festiwal szachowy się nie odbywa. Licznie odbywają się za to imprezy rozrywkowe, turystyczne itp. Augustów nam z roku na rok pięknieje. I rośnie. Obecnie ma już ponad 30 tysięcy mieszkańców, a pod względem powierzchni jest drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim!

W ciągu tych 60 lat Augustów znacznie zmienił swoje oblicze. Ci, którzy odwiedzają go po latach z trudem rozpoznają rynek i okoliczne uliczki. Nie zmienia się tylko (od zewnątrz) kultowa restauracja "Albatros". Ta, w której była Beata - bohaterka piosenki napisanej w1965 roku przez Janusza Laskowskiego. "Beata z Albatrosa", o której za białostockim bardem śpiewała cała Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna