Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 Sekund Biznesu: Swoboda w handlu nie powinna być naruszana

Redakcja
Pomysłów na zakaz obejścia jest mnóstwo i są one coraz bardziej kreatywne.
Pomysłów na zakaz obejścia jest mnóstwo i są one coraz bardziej kreatywne. Wojciech Arkuszewicz
W Polsce obowiązuje już ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. W początkowej fazie sklepy mają być otwierane tylko w dwie niedziele w miesiącu, docelowo zakaz ma objąć prawie wszystkie niedziele. Jednak jak podkreślają eksperci ustawa posiada wiele luk i w niedługim czasie możemy spodziewać się nowelizacji.

- Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w handlu nie powinna być naruszana poprzez tego rodzaju zakazy. Trudno w tym momencie powiedzieć na jaką skalę to prawo będzie obchodzone. W tym prawie jest wiele luk, powiedzmy sobie szczerze- to jest wadliwa ustawa. Pytanie czy znajdzie się wielu przedsiębiorców, którzy będą skłonni. czy będą chcieli w jakiś sposób te reguły naginać- tłumaczy rozmowie z AIP Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawcy RP.

Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów zgodnie z zapisami ustawy podlega penalizacji. Kara grzywny może wynieść nawet 100 tys. zł. Za uporczywe łamanie prawa kodeks karny przewiduje ograniczenie wolności lub karę grzywny w wysokości przekraczającej nawet 1 mln zł.

Pomysłów na zakaz obejścia jest mnóstwo i są one coraz bardziej kreatywne. Padają pomysły wprowadzenia showroomów, wprowadzenia vending machines. To są te pomysły, które są dobre, ale mają one jednocześnie duże konsekwencje prawne. Wydaje się, że to niuanse będą ostatecznie decydować o tym czy dany pomysł będzie podlegać pod wyłączenie z zakazu, czy nie.

W niedziele planują się otwierać centra handlowe połączone funkcjonalnie z dworcami, uznając że stanowią miejsca przeznaczone do odprawy pasażerów, podlegające wyłączeniom spod zakazu handlu w niedziele. Już teraz takie obiekty instalują m.in. punkty sprzedaży biletów oraz informacji dla podróżnych. Zakaz faktycznie nie obowiązuje bowiem w placówkach handlowych na dworcach, ale tylko w zakresie związanym z „bezpośrednią” obsługą podróżnych.

Ustawowa definicja wykonywania pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta jest bardzo szeroka. Od strony podmiotowej obejmuje ona nie tylko pracowników, pracowników tymczasowych, ale i osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. Od strony przedmiotowej zakres zakazu dotyczy nie tylko czynności bezpośrednio związanych z handlem, ale i czynności związanych z magazynowaniem i inwentaryzacją towaru.

- Tym co nie będzie istotnym naginaniem prawa, będzie prowadzenie handlu w internecie, który jest zwolniony z tego zakazu. Być może okaże się, że właśnie od marca sektor e- e-commerce w Polsce dostanie dodatkowy impuls do rozwoju- podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 60 Sekund Biznesu: Swoboda w handlu nie powinna być naruszana - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna