64. Plebiscyt "Gazety Współczesnej" na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Podlaskiego w 2018 roku

(mark)
Rozpoczynamy 64. Plebiscyt „Gazety Współczesnej”, w którym wybierzemy Najpopularniejszych Sportowców Województwa Podlaskiego w 2018 roku. A wyboru dokonają, jak czynią to niezmiennie od 1956 roku, nasi Czytelnicy.

Nasz plebiscyt jest prawdziwą historią regionalnego sportu, ale i nie tylko. Wśród jego laureatów znalazło się bowiem wiele sław polskiego i międzynarodowego sportu, jak np. Władysław Nikiciuk (oszczepnik), Leszek Błażyński (pięściarz), kajakarze Sparty Augustów Piotr Markiewicz, Marek Twardowski i Adam Wysocki, Tomasz Frankowski piłkarz Jagiellonii, Kamila Lićwinko skoczkini wzwyż, Krystyna Zabawska kulomiotka, Władysław Stefanowicz bojerowy mistrz nad mistrze czy kolarz Jan Wiejak.

Historia plebiscytu rozpoczęła się dokładnie 11 stycznia 1956 roku, kiedy to na ostatniej, szóstej stronie ówczesnej „Gazety Białostockiej”, redaktor Paweł Kowalski ogłosił rozpoczęcie konkursu - plebiscytu „Wybieramy 5 Najlepszych Sportowców Białostocczyzny 1955 roku.

Pierwsze miejsce zajął wówczas Leszek Tarasiewicz, popularny lekkoatleta Gwardii Białystok, specjalizujący się w biegach przez płotki. Na plebiscytowym podium wyprzedził on bramkarza Gwardii Białystok Błażeja Karczewskiego i Lucynę Werpachowską lekkoatletkę Sparty Białystok.

W tym roku powracamy do starej formuły wyboru, tak jak to miało miejsce w pierwszym plebiscycie. Głosowanie odbywać się więc będzie wyłącznie na kuponach drukowanych na naszych łamach od dzisiaj, 28 stycznia do 18 lutego.

Na każdym z kuponów znajduje się miejsce na wpisanie imienia i nazwiska dziesięciu sportowców spośród dwudziestu kandydatów nominowanych przez kapitułę (listę kandydatów drukujemy na stronie 23) oraz miejsca, w którym Czytelnicy mogą uzasadnić swój wybór i tym samym wziąć udział w rywalizacji o nagrodę, którą jest weekendowy wypoczynek w komfortowym Hotelu „Lipowy Most”

Ważny kupon to kupon wycięty z oryginalnego, papierowego wydania „Gazety Współczesnej”. Kupony należy przesłać do Gazety Współczesnej, ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok lub można dostarczyć do Biura Ogłoszeń Gazety Współczesnej przy ul. św. Mikołaja 1 najpóźniej do 18 lutego do godz. 17.

KANDYDACI 64. PLEBISCYTU GAZETY WSPÓŁCZESNEJ NA 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTOWCÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W 2018 ROKU

Kamila AUGUSTYN (SKB Litpol Malow Suwałki)
Podwójna złota medalistka mistrzostw Polski w grze indywidualnej i mieszanej z Michałem Łogoszem. Złota medalistka w drużynie SKB.

Adrian CITKO (MOKS SŁONECZNY STOK BIAŁYSTOK) futsal
Reprezentant Polski w piłce sześcioosobowej. Grający trener drużyny ekstraklasowej. Wicemistrz świata w piłce sześcioosobowej.

Damian CZYKIER (PODLASIE BIAŁYSTOK) lekka atletyka
Reprezentant Polski. Zajął 3 miejsce w finale biegu na 60 metrów przez płotki mityngu w Ostrawie. Czykier uzyskał czas 7,70 równy minimum na halowe mistrzostwa świata. W halowych mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce Damian Czykier w biegu na 60 metrów przez płotki został mistrzem Polski - 7,79. Białostoczanin z czasem 7,75 zajął piąte miejsce w eliminacjach biegu na 60 metrów przez płotki halowych mistrzostw świata w Birmingham. W półfinale wypadł słabo i z czasem 7,78 przybiegł jako ósmy. Mistrz Polski w biegu 110 m ppł - 13,37. W mistrzostwach Europy w Berlinie zajął czwarte miejsce w biegu na 110 m przez płotki 13,38.

Martyna DĄBROWSKA (UKS BOJARY BIAŁYSTOK) lekka atletyka
Reprezentantka Polski. Była w składzie złotej sztafety 4x400 m mistrzostw Europy w Berlinie.

ADRIAN DZIÓŁKO (Hubal Białystok) badminton
Zajął drugie miejsce w międzynarodowych mistrzostwach Holandii w badmintonie. Srebrny (w grze indywidualnej) i brązowy (gra mieszana) medalista mistrzostw Polski. Wicemistrz drużynowy z Hubalem Białystok.

Paweł FILIPOWICZ (ŚLEPSK SUWAŁKI) siatkówka
Podstawowy zawodnik pierwszoligowej drużyny. Gra na pozycji libero. Wielokrotnie wybierany MVP meczów Ślepska

Przemysław FRANKOWSKI (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK) piłka nożna
Reprezentant Polski. Czołowy piłkarz drużyny Jagiellonii Białystok. Wicemistrz Polski. Obecnie piłkarz Chicago Fire.

Adrian KARANKIEWICZ (Wigry Suwałki) piłka nożna
Czołowy piłkarz zespołu I ligi, półfinalista Pucharu Polski z sezonu 2017/2018.

Klaudia KARDASZ (PODLASIE BIAŁYSTOK) lekka atletyka
Reprezentantka Polski. W halowych mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą – 17,69. Klaudia Kardasz wynikiem 18,29 poprawiła rekord życiowy w pchnięciu kula na zawodach w Bydgoszczy. Wywalczyła złoty medal w mistrzostwach Polski do lat 23 wynikiem 17,46 m. W Cetniewie po raz kolejny poprawiła rekord życiowy wynikiem 18,30 m. Srebrna medalistka mistrzostw Polski w kuli 17,03. Zajęła 4 miejsce w mistrzostwach Europy w Berlinie w pchnięciu kulą wynikiem 18,48 (młodzieżowy rekord Polski).

Bartosz KONOPKO (ŁKS JUVENIA BIAŁYSTOK) short track
Reprezentant Polski. Olimpijczyk. W Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang nie awansował do półfinału biegu na 500 metrów zajmując po upadku w ćwierćfinale 4. miejsce. W mistrzostwach Polski wygrał bieg na 500 metrów oraz superfinał.

Natalia MALISZEWSKA (ŁKS JUVENIA BIAŁYSTOK) short track
Reprezentantka Polski. Olimpijka. W mistrzostwach Europy w Dreźnie najlepiej wypadła na 1000 metrów, gdzie dotarła do półfinału. Ostatecznie zajęła 10 miejsce. W biegu ćwierćfinałowym ZIO z Pjongczang na 500 metrów zajęła 3 miejsce i ostatecznie została sklasyfikowana na 11 miejscu. ). Zdobyła wicemistrzostwo świata w biegu na 500 metrów w short tracku w Montrealu. Polkę wyprzedziła w wyścigu finałowym Min Jeong Choi z Korei Południowej. Maliszewska wywalczyła pierwszy w historii polskiego short tracka złoty medal Pucharu Świata. Polka wygrała na dystansie 500 metrów w Calgary, gdzie odbyła się inauguracja zawodów pucharowych. W kolejnym występie Pucharu Świata w Calgary na 500 metrów zajęła czwarte miejsce. Natomiast w Salt Lake City w biegu sprinterskim na 500 metrów zajęła pierwsze miejsce. Maliszewska zajęła 3. miejsce w biegu na 500 metrów podczas Pucharu świata w short tracku w Ałmatach.

Grzegorz NASUTA (MUKS Stoczek 45 Białystok) szachy
49 arcymistrz w historii polskich szachów. Indywidualny i drużynowy akademicki wicemistrz świata w szachach.

Wojciech NOWICKI (PODLASIE BIAŁYSTOK) lekka atletyka
Reprezentant Polski. Zdobył złoty medal w mistrzostwach Europy w Berlinie w rzucie młotem wynikiem 80,12 m. Wynikiem 79,41 m wygrał konkurs rzutu młotem mityngu w fińskim Turku. Podczas mityngu w Chorzowie wygrał konkurs rzutu młotem wynikiem 80,63 m. Wojciech Nowicki (Podlasie) wynikiem 81,45 poprawił swój rekord życiowy i wygrał konkurs rzutu młotem mityngu w Gliwicach.W mityngu na Węgrzech w Szekesfehervar pobił rekord życiowy wynikiem 81,85. Mistrz Polski w rzucie młotem 80,26.

Taras ROMANCZUK (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK) piłka nożna
Reprezentant Polski. Czołowy piłkarz drużyny z ekstraklasy. Wicemistrz Polski. Kapitan drużyny.

Rafał ROSOLSKI (DOJLIDY BIAŁYSTOK) kajakarstwo
Reprezentant Polski. Zdobył cztery medale w Mistrzostwach Polski w kajakarstwie w Poznaniu: srebro w jedynce i dwójce (z Pawłem Florczakiem) na 1000 m oraz złoto w czwórce na 500 m, brąz w jedynce na 500 m.

Katarzyna RUTKOWSKA (PODLASIE BIAŁYSTOK) lekka atletyka
Reprezentantka Polski. Zajęła trzecie miejsce w biegu przełajowym (6 km) w belgijskim Hannut. Wygrała bieg przełajowy klubowego Pucharu Europy w Portugalii. Została mistrzynią Polski w biegu przełajowym na 5 km na trasach w Żaganiu. Drugi raz z rzędu zdobyła złoty medal mistrzostw Polski seniorek w biegu na 10 000 m. Srebrna medalistka mistrzostw Polski w biegu na 5000 metrów -16:26,09.

Karol ŚWIDERSKI (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK) piłka nożna
Reprezentant Polski do lat 23. Czołowy piłkarz drużyny ekstraklasy. Wicemistrz Polski. Obecnie w PAOK Saloniki.

Sylwia SZCZERBIŃSKA (CRESOVIA BIAŁYSTOK) kajakarstwo
Reprezentantka Polski. Była pierwsza na 5000 m, druga w dwójce na 500 m oraz trzecia w jedynce na 500 m i na 200 metrów w kajakowych mistrzostwach Polski. Została srebrną medalistką mistrzostw świata w kajakarstwie w C2 na 200 m. Jej partnerką w osadzie była Dorota Borowska z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki. Wcześniej kanadyjkarki wygrały w młodzieżowych mistrzostwach Europy na 200 m i w młodzieżowych mistrzostwach świata na 500 metrów wywalczyły brąz.

Kamil SZEREMETA (KnockOut Promotions) boks zawodowy
Kamil Szeremeta pokonał Alessandro Goddiego (II runda przez poddanie przez sekundanta) i zdobył tytuł mistrza Europy wagi średniej. Kamil Szeremeta obronił na gali w Łomży tytuł mistrza Europy wagi średniej. W Łomży znokautował w 10. rundzie Hiszpana Rubena Diaza.

MAGDALENA ŻEBROWSKA (PODLASIE BIAŁYSTOK) lekka atletyka
W halowych mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal - w dal 6.14 . W MP do lat 23 na otwartym stadionie wywalczyła złoto wynikiem 6.13 m. W Mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal 6,33 m.