Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

69 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Zatrzymano także dwóch kolejnych kurierów z Białorusi

PAP
PAP
69 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski.
69 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Straż Graniczna/Twitter
69 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano także dwie kolejne osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekroczeniu granicy.

67 spośród tych migrantów próbowało przekroczyć granicę na terenie działania Podlaskiego Oddziału SG. Najwięcej osób - 21 - na odcinku, za który odpowiada placówka SG w Narewce. SG podała, że wśród osób, które chciały dostać się do Polski byli: Afgańczycy, Irakijczycy, Syryjczycy, Jemeńczycy i Egipcjanie.

Dwóch Białorusinów, tzw. kurierów, pomagających w nielegalnym przekroczeniu granicy, SG zatrzymała na odcinku granicy placówki SG w Michałowie.

Ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy w marcu

Od początku marca SG odnotowała ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".

Budowa zapory elektronicznej na granicy kończy się

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna