Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

71. rocznica powstania w getcie

(AB)
Getto białostockie. Archiwalne zdjęcie z 1943 roku.
Getto białostockie. Archiwalne zdjęcie z 1943 roku. Archiwum
16 sierpnia 1943 roku widziałem, jak płonęły domy w getcie - wspominał na naszych łamach białostoczanin Jerzy Szóstko. - Ogień i dym unosiły się wysoko pod niebo, słychać było strzały i wybuchy.

W nocy z 15 na 16 sierpnia getto zostało otoczone przez żołnierzy niemieckich. Na wieść o zarządzeniu natychmiastowej deportacji 30 tys. osób, ruch oporu wezwał do powstania. Około 200 obrońców, pod wodzą Mordechaja Tenenbauma i Daniela Moszkowicza rozpoczęło walkę.

20 sierpnia upadł ostatni punkt oporu, szpital przy ulicy Fabrycznej. Tenenbaum i Moszkowicz, widząc, że powstanie nie ma szans, popełnili samobójstwo. Ludność żydowską wywieziono do Treblinki i innych obozów zagłady. Szacuje się, że spośród ok. 50-60 tys. mieszkańców getta wojnę przetrwało 260 osób.

W sobotę Białystok upamiętni 71. rocznicę powstania w getcie. Tego dnia o godz. 10 przedstawiciele miasta złożą kwiaty przed pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej. A w południe - przed pomnikiem Bohaterów Getta przy placu Tenenbauma. W ramach obchodów, o godz. 20 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się także koncert pieśni hebrajskich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna