Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie

red.
8. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej pod Smoleńskim zginęli Lech i Maria Kaczyńscy, oraz 94 inne osoby. Wśród nich byli posłowie, wojskowi, duchowni oraz siedmioro członków załogi. Oto relacja z zakończonych uroczystości.

22:06**Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej zapowiedział koniec miesięcznic. - To 96. marsz. Tyle marszów, ile ofiar katastrofy. Zwyciężyliśmy – mówił Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim.**

96. Miesięcznica Smoleńska
96. Miesięcznica Smoleńska Bartek Syta

Lider PiS podkreślił, że dziś na placu Piłsudskiego odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej i zapowiedział jednocześnie, że pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie prawdopodobnie odsłonięty 10 listopada b.r.

Podziękował także byłemu ministrowi obrony narodowej i przewodniczącemu podkomisji smoleńskiej Antoniemu Macierewiczowi za pracę nad wyjaśnianiem przyczyn katastrofy w 2010 r. - Wiele lat bardzo ciężkiej pracy, różnego rodzaju eksperymentów, czasem udanych, czasem nieudanych, różnych hipotez, potwierdzanych i niepotwierdzanych, ale przede wszystkim ta stalowa wola, która doprowadziła do tego, że mimo bardzo ostrego przeciwdziałania, jesteśmy dziś nieporównanie bliżej prawdy niż byliśmy 8 czy 7 lat temu – podkreślał.

Jarosław Kaczyński przekonywał, że przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu zostaną wkrótce wyjaśnione. - Mamy już raporty, które mają charakter wstępny. Jeszcze nie ostateczny, jeszcze przed nami badania w Stanach Zjednoczonych zeskanowanego samolotu, takiego samego jak ten, który się rozbił pod Smoleńskiem – mówił prezes PiS. - Mamy przed sobą jeszcze to wszystko, co będą czynili wybitni, najwybitniejsi w skali światowej specjaliści do spraw lotniczych, którzy zostali zatrudnieni przez prokuraturę. I dopiero wtedy, kiedy już to wszystko będzie gotowe, to będziemy mogli powiedzieć na sto procent jak było - dodał. Podkreślił, że „część spraw już została wyjaśniona, a droga do wyjaśnienia innych jest otwarta”.

Choć przyznał, że nie udało się osiągnąć wszystkich zamierzonych celów w związku z wyjaśnieniem katastrofy i uczczeniem jej ofiar, to osiągnięto „wysoki procent tych celów”. – Po raz kolejny to mówię: Zwyciężyliśmy! Za chwilę pójdziemy jeszcze pod pomniki. To będzie uwieńczenie naszego zwycięstwa. Warto było. Przysłużyliśmy się ojczyźnie, prawdzie, godności Polski i Polaków – mówił.
Kaczyński zapewnił, że uroczystości związane z tragedią smoleńską będą nadal się dobywać, ale od tej pory raz do roku.

21:07 Prezes PiS przemawia pod Pałacem Prezydenckim:

20:56 Rozpoczął się Marsz Pamięci:

17:00 Przemówienie Andrzeja Dudy:

16:52 Oto cały tekst przemówienia Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego na Placu Piłsudskiego:

Przyszedł ten dzień na który czekaliśmy - dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tuż obok stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń. Jaki jest sens tego pomnika, który jest kilkadziesiąt metrów stąd, pomnika pamięci, godności, wierności. Spójrzmy na napis na tym pomniku. Tam jest 96 nazwisk, bez żadnych tytułów, funkcji. Po prostu 96 osób. 96 osób, Polek i Polaków, choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami. Osób, które wspólnie wybrały się do Katynia, właśnie po to, by podtrzymać pamięć.
Już to jest wystarczającym powodem, by ten pomnik tutaj stanął. Gdyby to była wycieczka z jakiegoś miasta, miasteczka czy wsi i byli to ludzie, którzy nie pełnią żadnych wysokich funkcji, nie są szeroki znani, to i tak ten pomnik powinien tutaj stanąć. Powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego nie tylko w wymiarze osobistym, ale także wymiarze narodowym, odnoszącym się do naszej historii, naszej pamięci właśnie. Tej trudnej pamięci, pamięci o Katyniu, ale pamięci tak ważnej. Powtarzam: nawet gdyby to były osoby zupełnie nieznane, to sam fakt, że chcieli, jest wystarczający.
Tak się złożyło, że wśród tych osób był prezydent RP, jego małżonka, ostatni prezydent na uchodźstwie i wiele osób, które pełniły różnego rodzaju wysokie funkcje w życiu społecznym, religijnym, w wojsku. Była to więc śmierć znacznej części polskiej elity. I chociaż śmierć zwykłych Polaków byłaby równie ważna, to trzeba pamiętać, że to buduje szczególny związek z tym, co wydarzyło się w 1940 roku w Katyniu. Tam też mordowano polską elitę. I dlatego trzeba o tym pamiętać. Dlatego nie wolno tego z naszej pamięci wypierać. Musimy tu mówić nie tylko o pamięci, ale także o godności. Bo naród, który ma poczucie godności, państwo, które chce być traktowane jako państwo poważne, musi tego rodzaju sytuacje, tragiczne wydarzenia brać pod uwagę, uwzględniać i upamiętniać. Nie może się bać. Jeszcze raz to podkreślam. I to właśnie jest szczególnie istotne. Nie lękajcie się! Te słowa świętego, największego Polaka, Jana Pawła II musimy ciągle pamiętać. Ten pomnik jest właśnie wyrazem odrzucenia lęku i przywrócenia godności. Godności państwa i narodu. Dlatego jest taki potrzebny.
Ale jest to także pomnik, choć w pośredni sposób, wierności. Pośrednio to także upamiętnienie tych wszystkich, który przez te lata walczyli, by powstał. Byli wierni. Wy byliście wierni i dlatego ten pomnik jest. To także pomnik odwagi, odwagi jednego człowieka, który zdecydował się go zaprojektować - Jerzego Kaliny, wybitnego artysty.
Pomnik Lecha Kaczyńskiego powstanie w tym świętu miejscu w Warszawie dlatego, że przez całe swoje życie, życie w tym ogromną część obejmowała aktywność w sferze publicznej, był w tym nurcie, tworzył ten nurt, który miał największe znaczenie, który budował najpierw drogę do wyzwolenia ojczyzny, a następnie, gdy ta wyzwolona okazała się nie taka, jaką chcieliśmy, do tego, by się zmieniła. Począwszy od wolnych związków zawodowych, które były przed 80. rokiem zaczynem „Solidarności”, poprzez „Solidarność”, w której pełnił różne funkcje, aż do pierwszego zastępcy przewodniczącego, poprzez działalność publiczną po 1989 roku budował ten nurt polskiego życia, który już trzykrotnie podejmował próby wielkiej zmiany, wielkiej dobrej zmiany. Najpierw był to rząd Jana Olszewskiego, ten rząd nie powstałby bez Porozumienia Centrum, a PC nie powstałoby bez Lecha Kaczyńskiego, bez jego pozycji w „Solidarności”, bez jego wsparcia. Drugą próbę podjęliśmy w latach 2005-2007. Bez Lecha Kaczyńskiego, jako prezesa NIK, ale przede wszystkim jako ministra sprawiedliwości, bez zwycięstwa w wyborcach tu, w Warszawie, bez tego wszystko, co uczynił, jako prokurator generalny i prezydent Warszawy, nie byłoby zwycięstwa w wyborach prezydenckich, także jego zwycięstwa. On potrafił zwyciężać. I wreszcie nie byłoby później zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, ograniczonego, ale pozwalającego na podjęcie tej może krótkotrwałej, ale wnoszącej wiele nowego próby i wreszcie nawet wtedy, kiedy zginął, kiedy nie było go już wśród nas, był bardzo ważnym elementem – tak to można określić, choć może określenie niewłaściwe – tego wszystko, co czyniliśmy. Był człowiekiem, którego pamięć budowała naszą jedność, siłę Prawa i Sprawiedliwości, wielką koalicję polskiej prawicy, polskich sił patriotycznych i wprowadziła w końcu do zwycięstwa. Nikt nie odegrał w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tak wielkiej roli dla tego wszystkiego, co w naszych dziejach tego okresu było dobre, sprawiedliwe, tak wielkiej roli jak on. Dlatego ten pomnik tutaj stanie i to dlatego to będzie nasze kolejne zwycięstwo.
Ani ten pomnik, który już stoi i ten który będzie poświęcony jednemu człowiekowi nie jest przeciwko nikomu. My chcemy jedności Polaków! Ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła. Chcemy silnej, sprawiedliwej Polski, Polski z którą będą się liczyć. Chcemy godnej Polski.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie
Bartek Syta

15:48 Na Placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik smoleński.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie
Bartek Syta

14:24 Bronisław Komorowski został wezwany do prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej. Były prezydent został wezwany w charakterze świadka.

14:20 Trwają przygotowania do odsłonięcia pomnika na placu Piłsudskiego

13:30 Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Para prezydencka złożyła kwiaty na grobach ofiar katastrofy.

11:34 Na Powązkach pojawili się m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło oraz Beata Mazurek.

11:10

9:50 Tymczasem w Krakowie Marta Kaczyńska złożyła wieniec na grobie rodziców na Wawelu. Towarzyszył jej prezydent Andrzej Duda.

Prezydent na Wawelu oddał hołd L. Kaczyńskiemu w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej

TVN24/x-news

9:48

9:40

9:10 Zakończyły się uroczystości przed Pałacem Prezydenckim.

Źródło:

Źródło:

9:05 Jarosław Kaczyński składa wieniec przed zdjęciem Lecha i Marii Kaczyńskich.

9:00 Przed Pałacem Prezydenckim obecni są m.in. Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński oraz Stanisław Karczewski.

8:50 Rozpoczęły się uroczystości pod Pałacem Prezydenckim.

- Istnieje cała grupa ludzi, którzy daliby sobie rękę uciąć, że w Smoleńsku nie było żadnego zamachu. Ale nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego im tak zależy, żeby go nie było? Jaki macie w tym interes? Albo był zamach, albo go nie było, rzeczywistość od tego niewiele się zmieni. A jednak panuje ta szalona, histeryczna wręcz potrzeba zaprzeczania - mówiła w rozmowie z Anitą Czupryn Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie. Cały wywiad znajdziecie TUTAJ

8:20 Rozpoczęły się uroczystości prod pomnikiem poświęconym katastrofie smoleńskiej na Powązkach.

„Po ośmiu latach miejsce pożegnań stało się miejscem spotkań.” Rocznica katastrofy smoleńskiej na Powązkach

TVN24/x-news

Źródło:

Nowe tablice smoleńskie w Kancelarii Premiera. Morawiecki: Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszyły osoby z różnych stron sceny politycznej

AIP/x-news

8:02 W katastrofie smoleńskiej zginęło łącznie 96 osób. Dziś wspominamy ich wszystkich

8:00 Pomnik, który zostanie dziś odsłonięty w Warszawie nie jest oczywiście pierwszym, który postawiono ku pamięci ofiar katastrofy. W całej Polsce można zobaczyć mniejsze i większe pomniki

7:37 Podczas dzisiejszych uroczystości ma zostać odsłonięty pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej:

7:35 - Staliśmy się dla siebie dwoma wrogimi plemionami, nie umiemy już ze sobą rozmawiać. Nie mówię nic odkrywczego, wszyscy to wiemy, ale moim zdaniem - być może naiwnie to zabrzmi, ale w to wierzę - gdyby Władek żył i nadal miał wpływ na sprawy publiczne, a pewnie by tak było, to Polska wyglądałaby pod tym względem inaczej - mówi w wywiadzie z "Polską" mówi Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku. Całą rozmowę znajdziecie TUTAJ

7:31 Pełen program obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej i utrudnienia, z którymi trzeba się liczyć znajdziecie poniżej

7:30 Pierwszym akcentem obchodów będzie msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: 8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna