W powszechnej opinii litera "W" stała się kryptonimem powstania w stolicy i prawdopodobnie wychodziła od słów wybuch albo wystąpienie - mówił w czwartek 1 sierpnia 2024 roku przed pomnikiem AK w Białymstoku wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Chwilę wcześniej nawiązał do rozkazu płk "Montera" wydanego 31 lipca 1944 roku żołnierskim zgrupowaniom wyznaczającym godz, W na 17. 1 sierpnia.
Białystok pamiętał o Powstaniu Warszawskim
Jacek Brzozowski podkreślił, że dla żołnierzy Warszawy czekających do ataku w tej jednej literze kryła się treść znacznie ważniejsza i poważniejsza.
W jak wyzwolenie - mówił wojewoda podlaski. - Po pięciu latach poniżającej niewoli zbrojny zryw przynosił nadzieję na zrzucenie niemieckiego jarzma.
Marszałek Łukasz Prokorym przypomniał, że powstańcy warszawscy przez 63 dni toczyli dramatyczny bój o wyzwolenie stolicy spod hitlerowskiej okupacji.
I choć posłanie zakończyło się militarną klęską, to jego przesłanie zwyciężyło - podkreślił Łukasz Prokorym. Dodał, ze z patriotyzmu powstańców czerpali swoją siłę działacze Solidarności oraz innych organizacji demokratycznej opozycji przeciwstawiających się komunistycznej władzy w naszym kraju.
Prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślił, że uczestniczy powstania warszawskiego rozumieli swoją walkę jako wojnę o niepodległość.
- Nie zawahali się, gdy trzeba było ponieść najwyższą ofiarę - mówił Tadeusz Truskolaski.
W czasie uroczystości odczytano apel poległych, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oddali salwy honorowe, a uczestniczące w uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem AK.
80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00 w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie. Planowana na kilka dni akcja trwała aż 63 dni, co czyni Powstanie Warszawskie największym zrywem wolnościowym II wojny światowej. Do walki przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, tylko 10% było uzbrojonych. Po stronie niemieckiej znalazło się około 20 tysięcy w pełni uzbrojonych żołnierzy, którzy dysponowali pancernymi jednostkami frontowymi, artylerią i lotnictwem. W tym czasie poległo kilkanaście tysięcy Powstańców i ok. 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. 1 sierpnia – zgodnie z ustawą z 9 października 2009 roku – ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?