81. Tour de Pologne przeszedł do historii

Materiał informacyjny Tour de Pologne 2024
Wielkie emocje, triumfy młodych gwiazd i końcowe zwycięstwo Jonasa Vingegaarda, jednego z najlepszych kolarzy świata – z tego zapamiętamy 81. edycję Tour de Pologne. Największy wyścig w Europie Środkowo-Wschodniej wyruszył 12 sierpnia 2024 r. z Wrocławia, by po przejechaniu prawie 1 050 kilometrów podzielonych na siedem etapów, zakończyć się na krakowskich Błoniach. Już po raz 31. za organizację wyścigu odpowiadał Lang Team.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Na starcie 1. etapu stanęło 154 zawodników z najlepszych ekip UCI World Tour. Kibice, którzy na każdym etapie tłumnie pojawili się przy trasie, a także miliony widzów przed telewizorami w ponad stu krajach, mogli pasjonować się walką na najwyższym poziomie.

Wyścig rozpoczął się etapem z  Wrocławia do Karpacza. Swój talent zaprezentował tam Thibau Nys z Lidl-Trek – w kolejnych dniach Belg pokazał, że poniedziałkowe zwycięstwo nie było przypadkowe. O triumf w klasyfikacji generalnej ORLEN jednak nie powalczył, bo we wtorkowej czasówce z Mysłakowic na Orlinek poniósł za duże straty. Żółtą koszulkę lidera założył wówczas Jonas Vingegaard – dwukrotny triumfator Tour de France, który nie wygrał jednak jazdy indywidualnej na czas – po zwycięstwo sięgnął Belg Tim Wellens z UAE Team Emirates.

Nazajutrz zawodnicy ścigali się z Wałbrzycha do Dusznik-Zdroju. Mimo wielu ataków o wygranej ponownie zadecydował sprint z wyselekcjonowanej grupy faworytów, w którym znów najszybszy był Thibau Nys.

– Jak zobaczyłem profil pierwszego etapu, to wiedziałem, że mam tu dużą szansę na sukces. Dziękuję mojej drużynie za wyprowadzenie mnie na dobrą pozycję także na trzecim odcinku. To w ogóle nie do wiary, że wygrałem już po etapie w każdym tygodniowym wyścigu World Tour, w jakim w tym roku startowałem – mówił Nys.

Na czwartym etapie z Kudowy-Zdroju do Prudnika – miasta wybitnego polskiego kolarza Stanisława Szozdy – najszybszy z peletonu był Holender Olav Kooij. Kolejnego dnia, na odcinku ze startem i metą w Katowicach, w dużej części prowadzącym przez pagórki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wygrał  Tim Merlier.

Kolejny etap 81. Tour de Pologne prowadził z Wadowic do Bukowiny Tatrzańskiej. W zapierającej dech piersiach scenerii zawodnicy rywalizowali na kultowych podjazdach pod Ścianę Harnaś i Ścianę BUKOVINA. Zwyciężył ponownie fenomenalny Thibau Nys, kompletując etapowego hat tricka.

– Bardzo ciekawy zawodnik. Widać, że w genach odziedziczył po ojcu Svenie, znakomitym przełajowcu, wszystko, co najlepsze. Ma kombinację umiejętności, które mogą mu dać wiele zwycięstw na trudnych, pagórkowatych etapach. Miło się patrzy, jak na naszym wyścigu rozwijają się takie piękne kariery – mówił Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Na koniec wyścigu kolarze ścigali się na dynamicznej trasie spod Kopalni Soli „Wieliczka” do Krakowa, gdzie swoje drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznym Tour de Pologne „ustrzelił” Olav Kooij. Drużyna Team Visma | Lease a Bike wyjechała z Polski w najlepszych nastrojach, bowiem po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej ORLEN sięgnął Jonas Vingegaard, pokonując Diego Ulissiego z UAE Team Emirates i swojego zespołowego kolegę, Wilco Keldermana.

Ulissi sięgnął również po wygraną w klasyfikacji najlepszy sprinter ENERGA GRUPA ORLEN, a pozostałe koszulki zgarnęli waleczni Polacy – Michał Paluta został najlepszym góralem PZU, a Norbert Banaszek najaktywniejszym zawodnikiem LOTTO. Najlepsze miejsce wśród Polaków 18. w klasyfikacji generalnej zajął Rafał Majka. W klasyfikacji specjalnej najlepszy młodzieżowiec im. Bjorga Lambrechta triumfował natomiast Romain Gregoire z Groupama-FDJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna