900 osób straci pracę. Zobacz, gdzie będą zwalniać

Izabela Krzewska [email protected]
Udostępnij:
Kryzys jeszcze nie nadszedł, a podlaskie firmy zwalniają na potęgę.

Ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w 2011 r. w ramach zwolnień grupowych pracę straci blisko 900 osób. To dużo więcej niż w 2010 r., a rok się jeszcze nie skończył.

Ciężkie chwile dużych firm

Największe zwolnienia trwają w wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego W Białymstoku. Zlikwidowanych zostanie około 170 etatów.

- Kończy się właśnie okres wypowiedzeń - mówi Urszula Łapińska, dyrektor szpitala. - Początkowo pracę miało stracić 38 osób więcej. Po podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi i zmianie wymogów NFZ odnośnie zatrudnienia, w szpitalu musiało pozostać więcej lekarzy.

107 pracowników pozostanie bez zatrudnienia w dwóch białostockich firmach budowlanych. Ustaliliśmy, że jedna z nich to Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów z siedzibą w Białymstoku, gdzie do końca roku pracę stracą 82 osoby. Niestety nie udało nam się wczoraj porozmawiać z prezesem PEUiM-u o przyczynach tak dramatycznej decyzji.

Redukcja etatów to też problem pracowników branży mięsnej. Pracę straciły 83 osoby, głównie w PMB.
- Jak widać, zwolnienia dotyczą głównie dużych przedsiębiorstw - tłumaczy dr Edyta Jurczak-Pejko z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, specjalista ds. rynku pracy.

- Jest im trudniej, bo ponoszą większe koszty stałe. Przy braku zamówień i walce na rynku z konkurencją, firmy zachowują się racjonalnie i redukują koszty. Najszybszym z możliwych sposobów jest właśnie redukcja zatrudnienia.

Pocztowcy wciąż zagrożeni

Zwolnienia z przyczyn zakładów nie ominęły też banków i firm z branży ubezpieczeniowej. W woj. podlaskim przypadki rozwiązywania umów o pracę występowały pojedynczo i w 2011 r. dotyczyły w sumie - odpowiednio - 26 i 12 osób.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja w Poczcie Polskiej. W marcu spółka zamierzała zwolnić w naszym regionie 139 osób. Na razie pracę straciło 69 osób w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Ale to nie koniec. Prace nad planem restrukturyzacji spółki na przyszły rok trwają.

- Ma zostać zmieniona struktura poczty - mówi Marian Baranowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej w Białymstoku. - Rejony zostaną przekształcone w obwody. Nie wiadomo, skąd będą zarządzane. Mogą nastąpić przesunięcia na stanowiskach kierowniczych, a część z nich zostanie zlikwidowana.

Zwolnienia z "happy endem"

78 osób straciło pracę z powodu upadku hajnowskiej firmy Euro Postęp, produkującej odzież roboczą i ochronną. Ale...

- Niemal wszyscy pracownicy zostali "zagospodarowani" przez firmę G44 z tej samej branży - mówi Irena Wróblewska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. - Część zaś otrzymała świadczenia emerytalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
hajnowianin
A czy pani dyrektor z rejonowego urzędu pracy nie powinna być na emeryturze? Może by tak ustąpić miejsca czas. Podobnie w MOPS-ie, pani dyrektor niech cieszy się emeryturą i da popracować młodym bezrobotnym.
E
EXPERT z CHOROSZCZY
Nie zaPOmnijcie tylko za kolejne 4 lata zagłosować na Platformę Obywatelską !
PO to by wszystkim żyło się lepiej !
W końcu, między innymi dzięki tym rządom poziom życia rośnie.

Żeby dla taty Pułtuska rósł tak ku***, to sprawę płemieła byśmy mieli z głowy!
b
były wyborca
Nie zaPOmnijcie tylko za kolejne 4 lata zagłosować na Platformę Obywatelską !
PO to by wszystkim żyło się lepiej !
W końcu, między innymi dzięki tym rządom poziom życia rośnie.
G
Gość
Dla naszego Klienta firmy niemieckiej poszukujemy osób na stanowisko:
Kierowca C + E
Miejsce pracy: rejon Getynga
Numer ref.: 9010-2/11/2011/regioPraca
Gdzie jest napisane, że mam pracować w Białymstoku, gdzie jest napisane , że mam pracować w Polsce? Szwajcarzy przyjmują nawet bez znajomości języka i są gotowi wysłać na kurs językowy i podniesienia kwalifikacji. Skoro w Polsce wszystko zrobione jedziemy robić tam gdzie jeszcze nie...
G
Gość
kwa-kwa-kwa tusek-tusek kwa-kwa-kwa
d
doda
Tak wygląda Polska pod rządami Platformy-do kogo teraz pretensja,sami do siebie,a będzie jeszcze gorzej ciągle straszą kryztsem ludzie nie wytrzymają tego długo i zaczną myśleć jak oprzeć sie temu co się dzieje z nami na dole. Rządzacych jest garstka nas jest dużo-idzmy solidarnie zwarci przeciw temu co sie wokół nas dzieje
G
Gość
by żyło się lepiej!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie