Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

900 osób straci pracę. Zobacz, gdzie będą zwalniać

Izabela Krzewska [email protected]
Kryzys jeszcze nie nadszedł, a podlaskie firmy zwalniają na potęgę.

Ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w 2011 r. w ramach zwolnień grupowych pracę straci blisko 900 osób. To dużo więcej niż w 2010 r., a rok się jeszcze nie skończył.

Ciężkie chwile dużych firm

Największe zwolnienia trwają w wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego W Białymstoku. Zlikwidowanych zostanie około 170 etatów.

- Kończy się właśnie okres wypowiedzeń - mówi Urszula Łapińska, dyrektor szpitala. - Początkowo pracę miało stracić 38 osób więcej. Po podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi i zmianie wymogów NFZ odnośnie zatrudnienia, w szpitalu musiało pozostać więcej lekarzy.

107 pracowników pozostanie bez zatrudnienia w dwóch białostockich firmach budowlanych. Ustaliliśmy, że jedna z nich to Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów z siedzibą w Białymstoku, gdzie do końca roku pracę stracą 82 osoby. Niestety nie udało nam się wczoraj porozmawiać z prezesem PEUiM-u o przyczynach tak dramatycznej decyzji.

Redukcja etatów to też problem pracowników branży mięsnej. Pracę straciły 83 osoby, głównie w PMB.
- Jak widać, zwolnienia dotyczą głównie dużych przedsiębiorstw - tłumaczy dr Edyta Jurczak-Pejko z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, specjalista ds. rynku pracy.

- Jest im trudniej, bo ponoszą większe koszty stałe. Przy braku zamówień i walce na rynku z konkurencją, firmy zachowują się racjonalnie i redukują koszty. Najszybszym z możliwych sposobów jest właśnie redukcja zatrudnienia.

Pocztowcy wciąż zagrożeni

Zwolnienia z przyczyn zakładów nie ominęły też banków i firm z branży ubezpieczeniowej. W woj. podlaskim przypadki rozwiązywania umów o pracę występowały pojedynczo i w 2011 r. dotyczyły w sumie - odpowiednio - 26 i 12 osób.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja w Poczcie Polskiej. W marcu spółka zamierzała zwolnić w naszym regionie 139 osób. Na razie pracę straciło 69 osób w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Ale to nie koniec. Prace nad planem restrukturyzacji spółki na przyszły rok trwają.

- Ma zostać zmieniona struktura poczty - mówi Marian Baranowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej w Białymstoku. - Rejony zostaną przekształcone w obwody. Nie wiadomo, skąd będą zarządzane. Mogą nastąpić przesunięcia na stanowiskach kierowniczych, a część z nich zostanie zlikwidowana.

Zwolnienia z "happy endem"

78 osób straciło pracę z powodu upadku hajnowskiej firmy Euro Postęp, produkującej odzież roboczą i ochronną. Ale...

- Niemal wszyscy pracownicy zostali "zagospodarowani" przez firmę G44 z tej samej branży - mówi Irena Wróblewska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. - Część zaś otrzymała świadczenia emerytalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna