Abonament RTV - kary za niepłacenie w 2019 roku. Do kogo może przyjść komornik?

  • Gazeta Pomorska

mz za money.pl

Komornicy ściągają zaległości pieniężne od osób niepłacących abonamentu RTV - informuje portal money.pl. Do kogo może przyjść komornik? Jakie kary grożą za niepłacenie abonamentu? Wyjaśniamy.
Abonament RTV -jakie kary grożą za niepłacenie? Do domu może przyjść komornik!
 Bartosz Frydrych

Abonament RTV

Problem niepłacenia abonamentu RTV w Polsce narasta z roku na rok. Coraz więcej osób albo w ogóle nie rejestruje odbiorników, albo nie płaci, chociaż zgłosiło posiadanie odbiornika. Poczta Polska, odpowiedzialna za pobieranie opłat abonamentowych, próbowała najpierw walczyć z tymi obywatelami, którzy posiadali niezarejestrowane odbiorniki. Znaleziono jednak lukę w przepisach, która pozwala uchylać się od wyjawienia, że posiada się odbiornik. Chodzi mianowicie o sytuację, w której kontroler przychodzi do domu, by sprawdzić, czy znajduje się w nim odbiornik. Obywatel teoretycznie nie ma bowiem obowiązku wpuszczenia takiej osoby, by przeprowadziła kontrolę. Tym samym, kary za niezarejestrowany odbiornik udaje się w ten sposób uniknąć.

 123RF

Abonament RTV 2018. Te osoby nie muszą płacić [ZASADY, DARMO...

Abonament RTV - co się dzieje, gdy ktoś nie płaci?

Jak informuje portal money.pl, teraz zaczęto dochodzić należności od osób, które zarejestrowały odbiornik, ale nie opłacają składek abonamentowych. Portal opisuje historię kobiety, do której drzwi zapukał komornik, by ściągnąć zaległe należności.

Zobacz także materiał wideo: Co wolno pracownikowi na L4?

Co jest podstawą takiego zachowania wobec osób niepłacących abonamentu RTV? Jak informuje Poczta Polska w komentarzu przesłanym do money.pl: "Poczta Polska S.A. zgodnie art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych do opłat abonamentowych oraz do opłaty pobieranej w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego (art. 5 ust. 3 Ustawy o opłatach abonamentowych) stosuje przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym".

Więcej o komornikach, którzy przychodzą do osób niepłacących abonamentu przeczytasz na portalu money.pl w materiale: Puk, puk? Tu komornik. Mają państwo zarejestrowany telewizor

Abonament RTV 2019 - stawki, kary

Ile trzeba zapłacić za abonament RTV? Zobacz stawki za abonament RTV 2019.

  • Za korzystanie z radia zapłacimy 7 zł miesięcznie, a za korzystanie z radia i telewizji - 22,70 zł za jeden miesiąc.
  • Obowiązują także zniżki za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego. Opłaty wyniosą: 44,05 zł za dwa miesiące z góry, 65,35 zł za trzy miesiące z góry, 129,40 zł za sześć miesięcy z góry oraz 245,15 zł za rok z góry.
  • Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w 2019 roku wynoszą: 13,60 zł za dwa miesiące z góry, 20,15 zł za trzy miesiące z góry, 39,90 zł za sześć miesięcy z góry oraz 75,60 zł za rok z góry.

Przypomnijmy, że nie każdy musi płacić abonament RTV. Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Jakie kary grożą za niepłacenie abonamentu? Wyjaśniamy to w materiale: Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

04.03.2019, 21:38

Witam wszystkich, mam na imie Monika i mam 22 lata :) Napisz do mnie na https://sexustawkionline.pl/monia22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą.. :)

04.03.2019, 19:33

W dniu 03.02.2019 o 16:59, abo napisał: Zacznijmy rzecz nazywać po imieniu wreszcie: podatek od posiadania odbiorników r lub tv lub rtv. Nie płacenie jakiegokolwiek podatku (nawet gdy nie lubimy aktualnego rządu) jest przestępstwem i tak należy to traktować. Ale cóż, w Polsce nawet z komunikacyjnymi "gapowiczami" - (błędna nazwa sugerująca przypadkowe nie opłacenie biletu za przejazd gdy tymczasem jest to zwykła kradzież z premedytacją) nie radzimy sobie, to cóż tu mówić o podatku za tv - którego niepłacenie ukryte jest w naszych "mirach domowych" - tfu !
 
Zacznijmy rzecz nazywać po imieniu wreszcie: podatek od posiadania odbiorników r lub tv lub rtv. Nie płacenie jakiegokolwiek podatku (nawet gdy nie lubimy aktualnego rządu) jest przestępstwem i tak należy to traktować. Ale cóż, w Polsce nawet z komunikacyjnymi "gapowiczami" - (błędna nazwa sugerująca przypadkowe nie opłacenie biletu za przejazd gdy tymczasem jest to zwykła kradzież z premedytacją) nie radzimy sobie, to cóż tu mówić o podatku za tv - którego niepłacenie ukryte jest w naszych "mirach domowych" - tfu !
 
Chcesz to płac prawilniaku ale ja nie zamierzam utrzymywać tych darmozjadów. Mam telewizję kablową i płacę za nią abonament, jeśli kablówka wykorzystuje coś z infrastruktury publicznej to niech się rozlicza i ewentualnie doliczy klientom ale dlaczego ama placić dwa razy za to samo skoro raz już płacę

23.02.2019, 11:57

dlaczego mam płacić abonament skoro tv publiczna to tuba władzy, szczujnia i kłamcy.... Dofinansowali ponad miliard złotych z moich podatków bo ludzie nie płacą, to dlaczego mam dalej utrzymywać kurwizje?

15.02.2019, 22:39

Ok.jaja sobie robię, to fejk

15.02.2019, 22:30

Ale ja właśnie chciałabym być uczciwa i zarejestrować telewizor wstecz od daty zakupu. Zdaję sobie sprawę z tego że będę musiała zapłacić 681 zł.kary. Nie dotrzymałam 14 dniowego terminu na rejestrację więc teraz chcę zapłacić karę za niedopełnienie tego obowiązku. Pozdrawiam.

14.02.2019, 20:20

Kobieto, nawet tego nie pisz! Bo ktoś anonimowo wyciągnie twoje dane i zapłacisz te karę :) a wiesz ile ona wynosi ?W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. W razie zatem posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi obecnie 210 zł, a za niezarejestrowany odbiornik telewizyjny 681 zł.
Po prostu zarejestruj od teraz nie wstecz i już.

13.02.2019, 07:52

Pełno tu lumpów tęskniących za resortową władzą PO.

13.02.2019, 07:47

"Obywatel teoretycznie nie ma bowiem obowiązku wpuszczenia takiej osoby, by przeprowadziła kontrolę" Nie teoretycznie, praktycznie. Ten "kontroler" jest nikim, jego status jest na równi z panem Kaziem menelem, który by chciał bez mojej zgody wejść mi do domu.

12.02.2019, 19:37

Posiadam od 2 lat niezarejestrowany odbiornik tv i chciałabym go zarejestrować oraz zapłacić należną karę za niedopełnienie tego obowiązku. Do kogo powinnam się zwrócić w tej sprawie?

03.02.2019, 17:59

Zacznijmy rzecz nazywać po imieniu wreszcie: podatek od posiadania odbiorników r lub tv lub rtv. Nie płacenie jakiegokolwiek podatku (nawet gdy nie lubimy aktualnego rządu) jest przestępstwem i tak należy to traktować. Ale cóż, w Polsce nawet z komunikacyjnymi "gapowiczami" - (błędna nazwa sugerująca przypadkowe nie opłacenie biletu za przejazd gdy tymczasem jest to zwykła kradzież z premedytacją) nie radzimy sobie, to cóż tu mówić o podatku za tv - którego niepłacenie ukryte jest w naszych "mirach domowych" - tfu !

03.02.2019, 15:08

kiedy wybory

03.02.2019, 08:58

Wystarczy że opłaca cyfrowy Polsat, to z jakiej racji im mam jeszcze dawać? Paszol won

02.02.2019, 12:57

W dniu 06.01.2019 o 07:35, Po napisał: Z tego co wiem to za PO też był abonament więc po co pisać że to pis wymyślił? Rządzili 8 lat i nic z tym nie zrobili za mało czasu. Najlepiej jakby tvp nie puszczali dennych seriali polskich to by im kasa została. A tak płacą za to badziewie
........ abonament był zawsze ..ja płace i będę płacił ..a do władzy wybranej w wyborach demokratycznych i tajnych oraz dobrowolnych mam pretensje bo tylko tyle mogę ponieważ brak jest realnych procedur odebrania głosu tego z wyborów ,,ja płace podwójnie bo władza każda władza polityczna jest nieudolna i słaba w rządzeniu bo woli odpowiedzialność zbiorowa czyli dofinansowywuje TVP i radio z podatków .. od 20 lat mówi się o abonamencie RTV ale nic się z tym nie robi ..Co raz więcej osób nie płaci i nie rejestruje zakupionego telewizora czy radia .. inne telewizje działają inaczej ale politycy żeby mieć dobrze płatne posadki dla swoich usłużnych obywateli wymyśla różne brednie o służebności państwowej telewizji .. zwykły parszywy fałsz .. można podać różne argumenty bo obywatel NIEWOLNIK przez siebie dobrowolnie wybranej władzy na cztery lata nic nie jest w stanie prawnie tej władzy zrobić ..Za to jak widać jaskrawo po PiS może wszystko nawet uchwalić prawo które działa 20 pare lat wstecz ....pomimo ich prawo mówi ze uchwalone nie działa wstecz a od chwili ukazania się w dzienniku ustaw .. ale kogo to interesuje skoro władza ma obywatela głęboko gdzieś ...a on i tak leci do wyborów i głosuje na ten niewolniczy i podły system polityczny ,legitymizując państwo polityczne ..

12.01.2019, 21:41

Ludzie z PIS są całkowicie niewiarygodni. Ilość afer, oszustw, zatrzymań i zarzutów prokuratorskich dla członków PIS całkowicie dyskwalifikuje tych ludzi. Osobiście bedę głosował na PO lub PSL bo dotrzymują słowa, są wiarygodni i profesjonalni w tym co robią. Widac to po wynikach gospodarczych Polski za rządów PO/PSL i po tym jak wtedy lepiej żylo sie ludziom. Polska za rządów PO w 8 lat osiągnęła niemalze standardy europejskie w dobrobycie i rozwoju infrastruktury, podczas gdy PIS w zaledwie 3 lata zrobil z nas posmiewisko calej Europy i socjalno- katolicki skansen dla roszczeniowego ciemnogrodu. Jak PIS moze jeszcze cokolwiek obiecywac po tym jak przez 3 lata łamiac prawo i konstytucje confneli nas niemal do lat PRL. I jeszcze to ich kolaborowanie z pedofilskim klerem i sztuczne robudzanie wrogosci do Rosji przez oszczerstwa o rzekomym zamachu na ich nic nie wartego prymitywnego kartofla Lecha Kaczora. Nie, to zupełnie dyskwalifikuje tych ludzi z dalszego rządzenia krajem. Niebawem pojda oni przed Trybunal Stanu i do wiezienia za łamanie prawa i Konstytucji.

08.01.2019, 22:12

A dlaczego mam płacić abonament skoro mieszkam już parę ładnych latek za granicą?  Kilka lat temu  będąc w pl chciałem wyrejestrować odbiornik lecz niestety panienka z okienka nie wyrejestruje mi bo nie posiadam tej książeczki z blankietami.Paranoja jakaś . Licznik wody mam zdemontowany tak jak i energii elektrycznej.Dom stoi pusty i zamknięty na przysłowiowe cztery spusty.Doręczyciel z poczty doskonale wie że mieszkam już za granicą a mimo tego ciągle dostaję wezwania do zapłaty które ten doręczyciel wrzuca do skrzynki pocztowej. Dostaje je dlatego że sąsiad ma kluczyk i co jakiś czas mi przesyła to co tam znajdzie. Czekam tylko na komornika to sprawę kieruję do odpowiedniego kraju bo w pl to kpina.Tyle systemów informatycznych a nie można tej sprawy załatwić online.Chory kraj!

08.01.2019, 19:55

To moze jakieś kolejne plusy dla narodu, abonament rtv + dla wszystkich, posłowie PiS-u do roboty dajcie nam kolejną kiełbasę wyborczą i abolicja dla dłużników.

08.01.2019, 12:14

Niewiem w czym problem, telewizja jest cyfrowa i są dekodery. Niech oglądają ci co płacą a resztę zablokować.

08.01.2019, 11:09

Byla informacja o likwidacji abonamentu rtv w 2019 , niestety prawda jest inna. Nalezy placic. Dlaczego politycy cos obiecuja, a potem nikt tego nie realizuje.

07.01.2019, 18:22

Brak słów! Nie ogarniam!2lata temu dzwoniłam i żeby się dowiedzieć, ale pan jedyne co umiał to wmawiać mi ze nie płacę za RTV :)od roku

07.01.2019, 18:08

Hahahaha dobre.. Zgadzam się z tobą:)

07.01.2019, 18:06

W dniu 18.10.2018 o 23:38, Ludwik napisał: Zapłace jak reklamy będą po 3min. Ochłapy je***e kiedyś nie było tyle reklam pazerne szmaty.

07.01.2019, 09:08

Komornik nie puka, tylko włazi na chatę. Włamuje się znaczy. Im kto słabszy, z jakimiś - nawet skromnymi - dochodami, tym bardziej zuchwały. Jeśli ktoś ma willę po której biegają rotwaillery, to komornik trzyma się z daleka. Po co się narażać?

07.01.2019, 08:47

Bardzo proszę o pomoc

pomagam.pl/andrzejkulis

06.01.2019, 08:35

Z tego co wiem to za PO też był abonament więc po co pisać że to pis wymyślił? Rządzili 8 lat i nic z tym nie zrobili za mało czasu. Najlepiej jakby tvp nie puszczali dennych seriali polskich to by im kasa została. A tak płacą za to badziewie

06.01.2019, 08:35

Z tego co wiem to za PO też był abonament więc po co pisać że to pis wymyślił? Rządzili 8 lat i nic z tym nie zrobili za mało czasu. Najlepiej jakby tvp nie puszczali dennych seriali polskich to by im kasa została. A tak płacą za to badziewie

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3