Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera śmieciowa w Łomży. Sąd unieważnił uchwałę rady miejskiej

JBa
W Łomży mieszkańcy z nowym rokiem za śmieci zapłacą mniej. Wszystko dlatego, że przez ostatnie cztery miesiące płacili drożej, by – jak tłumaczy magistrat – zbilansować system.
W Łomży mieszkańcy z nowym rokiem za śmieci zapłacą mniej. Wszystko dlatego, że przez ostatnie cztery miesiące płacili drożej, by – jak tłumaczy magistrat – zbilansować system. UM Łomża
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że mieszkańcy Łomży od nowego roku zapłacą mniej za śmieci. Teraz okazuje się, że uchwała, którą podjęła rada miejska w sierpniu ubiegłego roku jest… nieważna. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Wyrok w tej sprawie zapadł 18 grudnia br, ale nie jest prawomocny.

Były przewodniczący rady miejskiej Jan Olszewski oraz były wiceprzewodniczący Dariusz Domasiewicz zapewniają, że o skardze skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie wiedzieli. W poniedziałek, 13 stycznia br., poinformowali o tym na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

- Wszystkie pisma, która wpływały do Biura Rady Miejskiej i trafiały do mnie, były przekierowywane na posiedzenia Rady Miejskiej Łomży i ta procedura była zachowana do ostatniego posiedzenia, kiedy byłem jeszcze przewodniczącym – mówił Olszewski, zapewniając, że jego sumienie jest czyste. - Dlaczego to pismo zostało ukryte, to trudno mi się wypowiadać – dodawał.

Radni twierdzą, że nie wiedzieli ani o zaskarżeniu, ani o toczącym się przed sądem postępowaniem.
- Nie mogli nie wiedzieć, bo skoro sprawa została zarejestrowana, to musiała być prowadzona korespondencja z radnymi, albo pełnomocnikiem – mówi dr Andrzej Melezini, sędzia WSA oraz rzecznik prasowy i zapewnia, że bez powiadomienia stron postępowania sprawa nie mogłaby się rozstrzygnąć.

A sprawa trafiła do sądu 14 października ub. roku. Uchwałę rady miejskiej zaskarżyła mieszkanka Łomży, zarzucając szereg naruszeń, a sąd częściowo podzielił jej zdanie. Co więcej Wojewódzki Sąd Administracyjny dopatrzył się także naruszeń ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, bowiem w uchwale brakuje zapisów dotyczących obligatoryjnego zwolnienia z części opłaty mieszkańców, którzy sami kompostują część swoich odpadów biodegradowalnych. Ponadto zdaniem sądu konstrukcja cenników zawarta w uchwale może być nieczytelna dla mieszkańców, zabrakło w niej także jasno określonej daty, od której miałby obowiązywać cennik na 2019 rok. Biorąc pod uwagę ilość naruszeń oraz ich istotę, sąd postanowił uchwałę unieważnić.

Czytaj też Za śmieci zapłacimy więcej, ale nie w Łomży

Dodatkowo dla mieszkanki Łomży zasądzono zwrot kosztów postępowania w wysokości 780 zł.
- Kto ma te koszty zapłacić, jeżeli my nawet o sprawie nie wiemy. Do nas - podkreślam - żadne takie pismo nie wpłynęło – mówił radny Domasiewicz i zapewniał, że sprawy nie odpuszczą.
- Na razie zadajemy pytania w przestrzeni publicznej. Jeżeli z ratusza miasta nie otrzymamy konkretnych odpowiedzi, nie budzących naszych wątpliwości,  podejmiemy oczywiście dalsze działania, bo tak nie może być żebyśmy tutaj jedni przed drugimi ukrywali – mówił radny Dariusz Domasiewicz.

Czytaj też Opłaty za odbiór śmieci idą w górę. I to mocno

Jak informuje rzecznik prasowy WSA, sędzia dr Andrzej Melezini, miasto Łomżę na rozprawie reprezentował mecenas, który wnosił o oddalenie skargi.
- Skoro był pełnomocnik organu, to trudno uważać, że rada nie została powiadomiona - mówi sędzia. I dodaje, że rada miasta musiała upoważnić osobę do reprezentowania przed sądem. - Każdy urząd zatrudnia swoich radców prawnych i oni mają upoważnienie stałe, ale do każdej sprawy musi być dodatkowe upoważnienie - tłumaczy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna