Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń będzie się szerzył - izby rolnicze o zmianie ustawy Prawo łowieckie

opr. (koci)
Wprowadzenie nowych przepisów skutkować będzie likwidacją obwodów łowieckich w sąsiedztwie dużych miast - uważa KRIR
Wprowadzenie nowych przepisów skutkować będzie likwidacją obwodów łowieckich w sąsiedztwie dużych miast - uważa KRIR
Podczas XI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych członkowie KRIR wyrazili zaniepokojenie w związku ze stanem wykonania przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików przez PZŁ. Z otrzymywanych sygnałów od rolników wynika, że myśliwi nie wywiązują się z nałożonego rozporządzeniem obowiązku redukcji populacji dzików.

Ponadto, w związku z przyjętymi przez Sejm RP przepisami ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw – Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że od dnia 1 kwietnia 2018 roku tym bardziej nie będzie możliwe skuteczne ograniczanie populacji dzika na terenie całego kraju oraz zwalczanie niebezpiecznej dla trzody chlewnej jednostki chorobowej afrykańskiego pomoru świń.

- Wiąże się to z wprowadzeniem w w/w ustawie przepisu zakazującego strzelania w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych, co uniemożliwi redukcję dzików a przez to spowoduje dalsze rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń na terenach występowania tej choroby - czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Proponowane zmiany są sprzeczne z rekomendacjami Międzyresortowego Zespołu ds. Łagodzenia Skutków Związanych z Wystąpieniem Przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (MZ ds. ASF) oraz wytycznymi Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także decyzjami Rządu, w myśl których liczebność populacji dzika należy ograniczyć do 0,1 osobnika na kmkw.

- Wprowadzenie wymienionych rozwiązań skutkować będzie likwidacją obwodów łowieckich w sąsiedztwie dużych miast, w tym Warszawy, gdzie obecnie trwa intensywna walka z ASF - argumentuje KRIR. - Mając na uwadze powyższe zabraknie podmiotów które wykonują akcje poszukiwania dzików (koła łowieckie) oraz eliminują jeden z głównych wektorów choroby.

KRIR zwraca także uwagę na to, że dodatkowo wprowadzenie rozwiązań zakazujących udziału psów myśliwskich spowoduje brak możliwości skutecznego wykonywania polowania oraz wykonania rekomendacji dotyczących ograniczenia populacji dzika, co będzie także oddziaływało na skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wprowadzenie zakazu udziału psów myśliwskich doprowadzi do znacznego utrudnienia wykonywania polowania.

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że przestrzeganie zasad bioasekuracji jest podstawowym narzędziem zwalczania i zapobiegania ASF. Niemniej jednak program bioasekuracji nie może być przyczyną likwidacji produkcji trzody chlewnej w Polsce.

Krajowa Rada Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że w przypadku tworzenia nowych stref - Rząd RP powinien zapewnić rekompensaty za obniżkę cen w skupie żywca, poprzez wyrównanie ich do cen rynkowych oraz zastosować preferencje dla zakładów, które podejmą się skupu trzody chlewnej ze stref zagrożonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna