MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Afrykańskie kleszcze Hyalomma dotarły do Europy. Czy są groźne?

ak
Afrykańskie kleszcze Hyalomma docierają do Europy. Czy są groźne?
Afrykańskie kleszcze Hyalomma docierają do Europy. Czy są groźne? Adam Cuerden / wikimedia.commons.org
Do Europy dotarły z Afryki kleszcze z rodzaju Hyalomma. Znaleziono je u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech. Skąd wzięły się w Europie afrykańskie kleszcze i czy są dla nas groźne?

Skąd afrykańskie kleszcze Hyalomma wzięły się w Europie?

Afrykańskie kleszcze dotarły do Europy najprawdopodobniej wraz z wędrownymi ptakami, które zimę spędzają w tamtym rejonie. W Niemczech znaleziono je na zwierzętach hodowlanych. Kleszcze z gatunku Hyalomma mogą trafiać poza Afrykę również z importowanymi zwierzętami gospodarczymi, a także z podróżującymi ludźmi, jednak zdarza się to w dużo mniejszym stopniu.

Od występujących w naszym rejonie kleszczy różni się je wielkość - osiągają nawet do 2 cm. Poza tym, że są do pięciu razy większe od znanych nam lepiej kleszczy, rozpoznamy je także po tym, że na odnóżach mają podłużne pasy lub obrączki.

Kleszcze Hyalomma wywołują groźne choroby

Kleszcze z rodzaju Hyalomma żerują na swoim żywicielu przez kilka tygodni, ich aktywność przypada na okres od czerwca do października, a najbardziej aktywne są w lipcu i sierpniu. Mogą przenosić wirusy wywołujące gorączkę krwotoczną i gorączkę plamistą. Jak podaje portal Menway, na naszym kontynencie nie odnotowano jeszcze, by doszło do zachorowania po ukąszeniu przez afrykańskiego kleszcza.

Afrykańskie kleszcze Hyalomma żerują przede wszystkim na ptakach oraz ssakach kopytnych, ale mogą ukąsić także człowieka. Nie należy tego ignorować, ponieważ pajęczak może spowodować u ludzi porażenie kleszczowe – chorobę, która może doprowadzić nawet do śmierci. Jej pierwsze objawy to bóle głowy, wymioty i złe samopoczucie; potem następuje porażenie, które zaczyna się od nóg i postępuje w górę ciała. Poprawę stanu zdrowia powoduje usunięcie kleszcza, a po kilku dniach objawy ustępują całkowicie.

Pamiętajmy, by dokładnie oglądać ciało po powrocie z wycieczek. Jeśli znajdziemy kleszcza, należy go usunąć. Nie wykręcajmy go ani niczym nie smarujmy! Jeśli obawiamy się, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie w bezpieczny sposób usunąć kleszcza, zgłośmy się do lekarza.

Tu oglądasz: Kleszcze i choroby, które przenoszą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna