Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agroliga. Nasi rolnicy są najlepsi w kraju

Barbara Kociakowska [email protected]
Gertruda i Krzysztof Szmurło (w środku) zostali krajowymi mistrzami Agroligi
Gertruda i Krzysztof Szmurło (w środku) zostali krajowymi mistrzami Agroligi
Gertruda i Krzysztof Szmurło, rolnicy ze wsi Popławy wygrali konkurs Agroliga. Natomiast w kategorii firmy drugie miejsce zajęły dary Natury z Korycin.

Można powiedzieć, że nasi gospodarze znowu pokazali, że rolnictwo jest bardzo silną stroną województwa podlaskiego. Tytuł mistrza Agroligi już drugi rok z rzędu trafia na Podlasie (w ubiegłym roku konkurs ten wygrali Jolanta i Adam Kochańscy z Jasionóweczki). Przed rokiem tytuł mistrza zdobyła też podlaska firma - Trans-Rol z miejscowości Kruszewo Wypychy koło Sokół.

Genetyka i żywienie ma duże znaczenie

Krzysztof Szmurło prowadzi gospodarstwo nastawione na produkcję mleka - w ciągu roku produkuje 1,8 mln litrów mleka. Ma około 270 hektarów ziemi.

Co sprawiło, że pokonał 15 innych bardzo dobrych gospodarstw z całego kraju?
- Trudno mi to ocenić, ale widziałem, że komisja zwracała uwagę na estetykę obejścia i wyniki produkcyjne, na wydajność i jakość produkcji - mówi gospodarz.

A i jedno, i drugie w gospodarstwie Gertrudy i Krzysztofa Szmurłów wygląda imponująco. Obejście jest zadbane, "dopieszczone" w każdym szczególe. Jeśli chodzi o wyniki produkcyjne, to średnia roczna wydajność od krowy wynosi 9,8 tys. litrów.

- Rekordzistki dają po 14 tys. litrów w ciągu roku - tłumaczy pan Krzysztof.
Tak wysoka wydajność to zasługa dwóch czynników: dobrej genetyki i żywienia. Rolnicy z
Popław bardzo o to dbają.

- Dawki żywieniowe są układane i na bieżąco weryfikowane, przez specjalistów - tłumaczy rolnik. - Dwa razy w miesiącu pobierane są próby pasz, bo jakość kukurydzy w pryzmie czy sianokiszonki nie zawsze jest taka sama, może mieć różną zawartość składników pokarmowych.

Zawsze jest coś do zrobienia

Szmurłowie w minionym roku wymienili m.in. zbiornik na mleko na większy i nowszej generacji. Pozwala on na bardzo szybkie schłodzenie mleka. Już podczas udoju zostaje ono schłodzone do 6 stopni C. Wymienili też wóz paszowy na większy. Planują budowę silosów.
- Odkładamy ją z roku na rok - mówi pan Krzysztof. - Ale w końcu musimy się za to zabrać.
Poza tym, jak mówi, co roku trzeba dokupić jakąś maszynę.

- Jak były dostępne fundusze z PROW-u, to wymienialiśmy jednorazowo więcej maszyn - tłumaczy gospodarz. - Teraz kupuje się tylko najpotrzebniejsze sprzęty.
Krajowy wicemistrz Agroligi w kategorii firmy - Dary Natury z Koryciny - zajmuje się produkcją zielarską: oferuje herbatki ziołowe, przyprawy, oleje tłoczone na zimno, zioła do kąpieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna