Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agroturystyka i system HACCP: Kuchnia musi spełniać normy

Barbara Kociakowska [email protected]
Kuchnia w jednym z podlaskich gospodarstw agroturystycznych po modernizacji
Kuchnia w jednym z podlaskich gospodarstw agroturystycznych po modernizacji
Największym problemem właścicieli kwater agroturystycznych jest to, że z góry zakładają, że nie uda im się dostosować kuchni do przepisów i rezygnują z żywienia gości.

Do takich wniosków doszedł Eugeniusz Kowalski ze Stowarzyszenia Agroturystycznego Żubr. Twierdzi on, że warto spróbować podołać wyzwaniom, bo osoby, które ograniczają się do wynajmu pokoi, proponują niepełną ofertę i są mniej konkurencyjne.

- Wiele osób jest przekonanych, że nie jest w stanie wprowadzić w swojej kuchni systemu HACCP, że jest to rozwiązanie, z którym ledwo radzą sobie firmy - tłumaczy Eugeniusz Kowalski. - Trzeba jednak podkreślić, że właścicieli gospodarstw agroturystycznych nie obowiązuje cały HACCP, ale dwie praktyki: higieniczna i produkcyjna. Można powiedzieć, że jest to wstęp do HACCP-u.

Trzeba się zarejestrować

Przedstawiciel Stowarzyszenia Agroturystycznego Żubr o zasadach urządzenia kuchni mówił podczas Podlaskiego Forum Agroturystycznego, które odbyło się w miniony piątek w Kleosinie. Jak podkreślał, zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 55 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia gospodarstwo agroturystyczne, które przygotowuje posiłki dla gości (tzn. zajmuje się produkcją żywności), niezależnie od skali prowadzonej działalności, jest zakładem żywienia zbiorowego, czyli miejscem prowadzenia działalności w zakresie zorganizowanego żywienia konsumentów (zakładem zamkniętym). Gospodarstwa agroturystyczne, które zajmują się produkcją żywności mogą serwować posiłki po uprzednim zarejestrowaniu zakładu u właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia i wpisu do rejestru takich zakładów należy dokonać na 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności.

Ułatwili sobie pracę

To, jak powinna wyglądać kuchnia w gospodarstwie agroturystycznym, Eugeniusz Kowalski omawiał na przykładzie jednego z gospodarstw. Jak mówił, istniejący układ funkcjonalny kuchni i pomieszczeń nie spełniał podstawowych wymagań higienicznych i sanitarnych. Brakowało wydzielonych i właściwie zorganizowanych pomieszczeń pomocniczych oraz miejsc przechowywania środków czystości. Nie było też wydzielonych pomieszczeń pomocniczych (spiżarni, obieralni warzyw), a naczynia w kuchni zmywano ręcznie, stosując powszechnie dostępne środki dezynfekujące. Ciągi technologiczne krzyżowały się, nie zapewniając bezpieczeństwa żywienia i dezorganizowały pracę gospodarzy (po różne rzeczy musieli chodzić nieraz bardzo daleko, trudno było im przypomnieć, gdzie co jest pochowane). Na przykład lodówka ustawiona była poza kuchnią na korytarzu w obszarze ruchu gości i gospodarzy. Natomiast dwukomorowy zlewozmywak usytuowany został w części czystej kuchni za kuchenką. Wydawanie posiłków i zwrot brudnych naczyń odbywało się drogami, które przecinały się przy kuchence.

Po przedstawionej analizie zagrożeń, właściciele kwatery podjęli decyzję o zmianie sposobu użytkowania istniejących dwóch pomieszczeń pomocniczych (przeznaczeniu pomieszczeń na spiżarkę oraz obieralnię wstępną warzyw, owoców i ziemniaków - tu odbywa się także dezynfekcja jajek). Gospodarze zorganizowali też miejsce na przechowywanie środków czystości oraz podjęli decyzję o przemodelowaniu układu istniejącej kuchni. Przy wejściu do kuchni ustawili lodówkę, w której na wydzielonych półkach górnych w pojemnikach będzie przetrzymywane mięso, natomiast na półkach niższych w zamykanych hermetycznych pojemnikach będą przetrzymywane gotowe potrawy oraz nabiał. Za lodówką znalazła się umywalka do mycia rąk i dwukomorowy zlewozmywak. W pobliżu umywalki i zlewozmywaka umiejscowiono zmywarkę, do przygotowania potraw zapewniono blat roboczy i kuchenkę gazową czteropalnikową.

Gospodarze zdecydowali się też na zakup zmywarki do mechanicznego zmywania naczyń, zakup mebli kuchennych w tym stołu roboczego i wózka kelnerskiego.

Tak urządzona i wyposażona kuchnia nie tylko spełnia wszelkie wymogi, ale także ułatwia codzienną pracę.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna