Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Filmu Dokumentalnego. Studenci! Marsz na dokumenty.

Urszula Krutul [email protected]
Kadr z filmu "Armadillo - Wojna jest w nas" (reż. Janus Metz). To próba szczerego i prawdziwego pokazania absurdu wojny w Afganistanie na przykładzie dokumentalnego obrazu, zbliżonego formą do fabularnego filmu wojennego.
Kadr z filmu "Armadillo - Wojna jest w nas" (reż. Janus Metz). To próba szczerego i prawdziwego pokazania absurdu wojny w Afganistanie na przykładzie dokumentalnego obrazu, zbliżonego formą do fabularnego filmu wojennego.
To ciekawy projekt: w ramach zajęć na studiach oglądasz... filmy. I dostajesz zaliczenie. Nie jesteś studentem? Też możesz wziąć udział.

Mowa o Akademii Filmu Dokumentalnego Planete+ DOC. Na program zajęć składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane filmy dokumentalne ostatnich lat.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Planete+ DOC Film Festival, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Białostockiego Ośrodka Kultury - DKF "GAG".

- Staramy się promować edukację filmową już od wielu lat - zapewnia Grażyna Dwora-kowska, dyrektorka BOK. - I to nie tylko poprzez emisję filmów, ale też inne działania, jak warsztaty dla dzieci i młodzieży, a teraz ofertę skierowaną do studentów.

- Wychodzimy z Akademią do studentów wszystkich wydziałów uniwersytetu. To przedmiot fakultatywny - zapewnia Maciej Białous z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Każdy z pokazów poprzedzi prelekcja, a po filmie przewidziana jest dyskusja.

Już od jutra, co środę w kinie Forum wyświetlany będzie jeden dokument. W programie jest 14 filmów. Na pierwszy ogień pójdzie izraelski "Checkpoint" w reż. Yoava Shamira.

Jak zapewniają organizatorzy, celem Akademii Filmu Dokumentalnego Planete+ DOC jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi. Ale też udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej.

W programie znalazły się filmy o bardzo zróżnicowanej tematyce: począwszy od rozliczeń z najtrudniejszymi wydarzeniami w historii XX wieku, przez analizę współczesnych konfliktów zbrojnych oraz procesów ekonomicznych, aż po intymne portrety zbiorowe i indywidualne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna