Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Medale podlaskich studentów. Maria Zhodzik najlepszą lekkoatletką

Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce - Poznań 2023
Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce - Poznań 2023 Przemysław Szyszka
W Poznaniu zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Nagrodę imienia Haliny Konopackiej dla najlepszej lekkoatletki Akademickich Mistrzostw Polski otrzymała Maryia Zchodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku), która w skoku wzwyż uzyskała 194 cm.

Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zwyciężyły w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które w weekend były rozgrywane w Poznaniu.

Bardzo dobre wyniki uzyskali studenci z Białegostoku. W konkursie skoku wzwyż kobiet najlepsza z wynikiem 1,94 metra była Maria Zhodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku), nowa rekordzistka AMP. Studentka z Białorusi została uznana najlepszą lekkoatletką mistrzostw otrzymując nagrodę im. Haliny Konopackiej.

Z kolei w finale rzutu oszczepem najdalsze próby oddali Gabriela Andrukonis (Politechnika Białostocka) 57.04 i Wiktor Mertka (Politechnika Gdańska). Andrukonis, która trenuje w Podlasiu Białystok awansowała z 3. na 2. miejsce w TOP 10 naszego okręgu w oszczepie. Druga Angelika Antoniak (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) uzyskała 48.92.

W pchnięciu kulą zwyciężyli Martyna Karwowska (Politechnika Białostocka) i Szymon Mazur (AWF Warszawa).

Z kolei w finale na 110 metrów przez płotki halowy wicemistrz Europy z tego roku ze Stambułu Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz) wygrał z czasem 13.62 sekundy. Srebro wywalczył Krystian Siniło (WSFiZ Białystok), a brąz – Paweł Miezanko (Politechnika Białostocka). Siniło i Miezianko ustanowili nowe rekordy życiowe, odpowiednio – 14.35 sek. i 14.42 sek.

AMP w Poznaniu były dla lekkoatletek i lekkoatletów okazją do wywalczenia przepustki na letnią uniwersjadę w Chengdu. Łącznie w czasie trzech dni rywalizacji w stolicy Wielkopolski aż dwudziestu zawodników osiągnęło minima umożliwiające start w Chinach. Tegoroczna edycja akademickich mistrzostw w „królowej sportu” zebrała w stolicy Wielkopolski blisko 1270 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 1150 studentów reprezentujących aż 93 uczelnie wyższe