MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademickie Mistrzostwa Polski. W Supraślu studenci biegali na przełaj. Podlascy żacy bez medalu

W Supraślu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych
W Supraślu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych AZS
Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Gdański wygrały klasyfikacje generalne podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, które w sobotę były rozgrywane w Supraślu. Ponadto, uczelnia z Trójmiasta zwyciężyła w rywalizacji sztafet mieszanych. Na podium zabrakło przedstawicieli uczelni z województwa podlaskiego.

W Prima Aprilis na Podlasiu ścigano się nie na żarty. Poważna rywalizacja w biegach przełajowych skupiła w tym roku rekordową liczbę ponad 630 zawodników z 69 uczelni. Supraśl po raz czwarty na przestrzeni ostatnich pięć lat gościł na swojej trasie uczestników AMP-ów.

– Biegi się udały, pogoda dopisała, a wrażenia uczestników są jak najbardziej pozytywne. Zawodnicy „wykręcili” niezłe czasy, a rozmawiając z nimi czy trenerami, dało się słyszeć, że wyznaczona przez nas pętla 1,5 kilometra była idealna do biegów przełajowych. Była bardzo szeroka trasa ze wzniesieniem czy biegiem z górki, która przypadły wszystkim do gustu – opowiada Paweł Kukliński, sekretarz Klubu Środowiskowego AZS Województwa Podlaskiego i jeden z organizatorów AMP w biegach przełajowych w Supraślu.

Podobnie jak w poprzednich latach, podczas mistrzostw rywalizowano indywidualnie oraz w sztafetach mieszanych. Wśród kobiet na dystansie 3 kilometrów najszybsze były reprezentantki stołecznych uczelni. Bieg wygrała Aleksandra Płocińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), a podium uzupełniły Małgorzata Strzeżysz (Politechnika Warszawska) i Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski). Z kolei na dwa razy dłuższym dystansie zwyciężyła Paulina Kicilińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie). Srebro zdobyła Sylwia Indeka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a brąz sprzed roku z Lublina obroniła Weronika Mikołajewska (Uniwersytet Gdański).

Złoto w rywalizacji mężczyzn na 4,5 km wywalczył Szymon Skalski (Uniwersytet Gdański). Srebro – podobnie jak przed rokiem – zdobył Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), a na najniższym stopniu podium stanął Wiktor Antosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Najszybsi na dystansie 9 km byli z kolei gdańszczanie.

Kolejny medal AMP do swojej kolekcji w tej specjalności dołożył Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska), który w 2022 roku na Lubelszczyźnie był drugi. Tuż za nim uplasowali się Daniel Marszk (Uniwersytet Gdański) oraz Rafał Sułkowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

Gdańszczanie zaznaczyli swoją dominację także w rywalizacji sztafet mieszanych. Najlepszy czas uzyskał kwartet Uniwersytetu Gdańskiego, który wyprzedził Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

W Supraślu uhonorowano również zwycięzców klasyfikacji drużynowych. U kobiet najlepsza była ekipa Uniwersytetu Warszawskiego, a tuż za nią uplasowały się Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytet Gdański. Ostatnia z tych uczelni za to nie miała sobie równych w klasyfikacji drużynowej mężczyzn. Podobnie jak u pań, druga była Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, a na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet Rzeszowski.

Patronat nad AMP w biegach przełajowych w Supraślu objęli rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych w Supraślu

Kobiety
Klasyfikacja drużynowa
1. Uniwersytet Warszawski – 815,5 pkt
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – 806 pkt
3. Uniwersytet Gdański – 787 pkt

Bieg na 3 km
1. Aleksandra Płocińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
2. Małgorzata Strzeżysz (Politechnika Warszawska)
3. Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski)

Bieg na 6 km
1. Paulina Kicilińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
2. Sylwia Indeka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Weronika Mikołajewska (Uniwersytet Gdański)

Mężczyźni
Klasyfikacja drużynowa
1. Uniwersytet Gdański – 976 pkt
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – 942 pkt
3. Uniwersytet Rzeszowski – 899,5 pkt

Bieg na 4,5 km
1. Szymon Skalski (Uniwersytet Gdański)
2. Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
3. Wiktor Antosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Bieg na 9 km
1. Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska)
2. Daniel Marszk (Uniwersytet Gdański)
3. Rafał Sułkowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Sztafeta mieszana 4 x 1,5 km
1. Uniwersytet Gdański
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
3. Uniwersytet Warszawski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna