Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja ratunkowa w Himalajach. Tomek Mackiewicz zaginiony. "Nie ma ekipy ratunkowej", "Smutek ogarnia wszystkich" (zdjęcia, wideo)

AIP,x-news
Akcja ratunkowa w Himalajach. Tomek Mackiewicz zaginiony. "Nie ma ekipy ratunkowej", "Smutek ogarnia wszystkich" (zdjęcia, wideo)
Akcja ratunkowa w Himalajach. Tomek Mackiewicz zaginiony. "Nie ma ekipy ratunkowej", "Smutek ogarnia wszystkich" (zdjęcia, wideo) Tomek Mackiewicz/Facebook
Akcja ratunkowa w Himalajach. Udało się uratować Elizabeth Revol. Pogoda uniemożliwia wznowienie akcji poszukiwawczej Tomasza Mackiewicza.

Akcja ratunkowa w Himalajach. Ludovic Giambasti wycofał się ze swoich słów. Próba lotu po Tomasza Mackiewicza nie zostanie jednak pojęta. Przypomnijmy, Adam Bielecki i Denis Urubko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi rano. Około 21.30 polskiego czasu dotarli do Francuzki. Ze względu na załamanie pogody nie zdecydowali się na kontynuowanie akcji i ratowanie Mackiewicza. Tuż po godzinie 8 himalaiści razem z Revol dotarli do pierwszego obozu na wysokości 4850 m. Tam oczekiwali na pakistański helikopter, który zabrał ich do Skardu.

AKTUALIZACJA Czytaj też Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz nie żyje? "Niestety Tomek zostaje już na zawsze w swoich ukochanych górach"

Czytaj też Tomasz Mackiewicz uznany za zaginionego. Bielecki: Przykro mi ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi [FOTO, WIDEO]

AKTUALIZACJA Ojciec Tomasza Mackiewicza wierzy, ze jego syn wciąż żyje. "Jestem zbulwersowany tym, że pozostawiono Tomka tam na górze" (zdjęcia, wideo)

Ludovic Giambasti poinformował, że zostanie podjęta próba lotu helikoptera po Mackiewicza. Później wycofał się z tych słów.

Tomek Mackiewicz pojechał w Himalaje, by po raz siódmy spróbować zdobyć Nanga Parbat w zimie. Dla francuskiej wspinaczki Elisabeth Revol była to trzecia zimowa próba. W czwartek postanowili rozpocząć atak szczytowy. Wiemy, że dotarli na wysokość ok. 8000 m, ale potem ich sylwetki zakryły gęste chmury. W czwartek wieczorem łączność z Mackiewicz została całkowicie utracona.

Dopiero po kilkunastu godzinach Elisabeth Revol poinformowała przez telefon satelitarny, że Tomek Mackiewicz ma ślepotę śnieżną, liczne odmrożenia i chorobę wysokościową. Sama Revol również cierpi na odmrożenia.

- Tempo, w jakim do niej dotarli, jest wprost niewiarygodne. To się nie mieści w głowie, że potrafili w takim tempie przejść tak trudną ścianę. Normalnie taką ścianę robi się dzień, dwa - powiedział Romuald Bielecki, ojciec Adama Bieleckiego, jednego z członków polskiej ekipy, która sprowadziła Francuzkę Elisabeth Revol do obozu C1.

- Normalnie taki odcinek pokonuje się w dzień-dwa, oni to przeszli w osiem godzin. To niewiarygodne czego oni tam dokonali - dodał. Jak zaznaczył Bielecki, ta akcja nie ma precedensu w historii polskiego himalaizmu. - Zimą, na takich wysokościach. Skala trudności jest niesamowita. To ekstremalne trudności - wyjaśnił.

To była ekstremalnie trudna akcja. Polska ekipa sprowadziła do obozu Elizabeth Revol, źródło: TVN24/x-news

Co to jest ślepota śnieżna? Co to choroba wysokościowa?

Pierwsze z nich to ostre zapalenie spojówek i nabłonka rogówki wywołane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, druga - zespół chorobowy spowodowany brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach.

Kim jest Tomasz Mackiewicz?

Historia Tomasza Mackiewicza to gotowy scenariusz na film. Dzieciństwo spędził w niepozornym Działoszynie – miasteczku położonym mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Radomskiem a Częstochową. Rodzice wciąż gdzieś wyjeżdżali za chlebem, wychowywali go więc dziadkowie. W 1990 roku wyjechał do szkoły średniej w Częstochowie. Miał 18 lat. W nowym mieście czuł się zagubiony, nikogo tam nie znał. Wówczas zaczął chodzić po jaskiniach w pobliskiej Jurze, próbował także wspinaczki.

Szybko jednak znalazł coś, co zajęło go na dłużej. Heroinę. "Szukałem środowiska, gdzie będzie fajnie i bezpiecznie i to takim się okazało - mówił lata później Mackiewicz.

Czytaj też Pogoda na Nanga Parbat nie pozwala na przeprowadzenie akcji ratunkowej. Revol jest już w obozie. Co z Mackiewiczem? (wideo)

To najczarniejszy okres w życiu przyszłego himalaisty. Doszło nawet do tego, że zaczął żyć na ulicy. Przez niemal trzy lata przypominał cień własnej osoby. Gdyby nie siostra, która zmusiła go do podjęcia terapii w ośrodku Monaru na Mazurach, nie miałby szans na przeżycie. Pobyt w ośrodku wspomina jako szkołę życia.

Akcja ratunkowa w Himalajach. Tomek Mackiewicz zaginiony. "Nie ma ekipy ratunkowej", "Smutek ogarnia wszystkich" (zdjęcia, wideo)

Wytrzymał trzy miesiące, ale szybko wrócił, kiedy okazało się, że trudno mu pozbyć się dawnym przyzwyczajeń. W sumie spędził w Monarze dwa lata. Po wyjściu z ośrodka zamieszkał na Mazurach, gdzie zbudował nawet mały jacht. I tam nie zagrzał długo miejsca. Z 400 dolarami w kieszeni wyjechał do Indii, gdzie uczył j. angielskiego trędowate dzieci. Wciąż podróżował. Niedługo później przypomniał sobie o swojej wielkiej niezrealizowanej pasji - wspinaczkach wysokogórskich. Jego pierwszym poważnym doświadczeniem był trawers masywu Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady (5959 m).

Zdobył go w 2008 roku z poznanym w Irlandii Markiem Klonowskim (odbył m.in. samotnie wyprawę rowerem na Kaukaz oraz dookoła Morza Czarnego, podczas której zdobył Elbrus). Za swój wyczyn dostali w 2008 roku Kolosa - największe wyróżnienie podróżnicze w Polsce. Tomasz Mackiewicz znalazł się w czołówce światowego himalaizmu. Nanga Parbat próbował zdobyć wiele razy, znał tą górę jak mało kto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna