Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywność parlamentarzystów. Dziwne pytania naszych posłów

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Poseł Tomasz Makowski złożył najwięcej interpelacji, bo aż 145
Poseł Tomasz Makowski złożył najwięcej interpelacji, bo aż 145 Facebook
Nasi parlamentarzyści interesują się strefami ekonomicznymi, kondycją państwowych spółek i kontaktami z Kazachstanem.

Najbardziej aktywnym posłem z naszego okręgu wyborczego jest Tomasz Makowski. Od początku kadencji złożył najwięcej, bo aż 145 interpelacji. Jednak nie wszystkie są istotne dla mieszkańców naszego regionu. Posła Makowskiego interesuje m.in. kondycja ponad 20 państwowych spółek czy wynagrodzenia i nagrody przyznawane pracownikom wszystkich ministerstw.

Kolej połączyła posłów

Jesienią tego roku minęły dwa lata o d wyboru naszych posłów. Sprawdziliśmy, jakimi sprawami w tym czasie się zajmowali.

Poseł Andrzej Orzechowski złożył w tym czasie 38 interpelacji. Dotyczyły one m.in. nielegalnych zasiewów i wyłudzania dopłat, planów wyłączenia z eksploatacji 300 km linii kolejowych na Warmii i Mazurach czy wysokości opłat za połączenia z telefonów komórkowych z Ukrainą, Białorusią i obwodem kaliningradzkim. Interesował się także możliwością organizowania przez fundacje i stowarzyszenia loterii charytatywnych czy zasadami tworzenia nowych parków narodowych.

Poseł Zbigniew Włodkowski złożył 80 interpelacji. Wiele z nich dotyczy spraw związanych z edukacją - złej sytuacji finansowej szkół mistrzostwa sportowego, elektronicznych podręczników akademickich czy łączenia szkół w zespoły. Interpelacje dotyczyły także utworzenia strefy ekonomicznej w Kętrzynie, poszerzenia tej istniejącej w Piszu czy planowanego zamknięcia linii kolejowej Czerwonka - Orzysz. Ale wśród spraw bliskich posłowi znalazły się problemy polskiego rynku chmielowego i sprawa uznania ambon myśliwskich i wież obserwacyjnych za obiekty małej architektury.

Rekordzistą pod względem liczby interpelacji jest Tomasz Makowski. Ostatnio interweniował w sprawie opóźnień egzaminów na patenty żeglarskie i motorowodne, przepisów dotyczących opłat związanych z zakładaniem fundacji, usuwaniem wraków pojazdów z dróg czy skuteczności organizowanych szkoleń przez urzędy pracy. Zabiegał również o uregulowanie przepisów dotyczących lokalizacji farm wiatrowych.

Najrzadziej głosuje Iwiński

Sprawdziliśmy również, jak często biorą udział w głosowaniach nasi posłowie. Frekwencją powyżej 99 proc. mogą pochwalić się Tomasz Makowski, Andrzej Orzechowski i Janusz Cichoń. Najgorzej w zestawieniu wypadł Tadeusz Iwiński. opuścił ponad 700 z 2 198 głosowań.

Jak pracują posłowie

Sprawdziliśmy, ile interpelacji oraz pytań i zapytań składali w sejmie nasi posłowie, a także jak często brali udział w głosowaniach:
- Iwona Arent (PiS) - 43/10/96,68 proc.
- Beata Bublewicz (PO) - 51/2/98,82 proc.
- Janusz Cichoń (PO) - 11/11/99,77 proc.
- Tadeusz Iwiński (SLD) - 14/16/67,88 proc.
- Tomasz Makowski (RP) - 145/8/99,64 proc.
- Andrzej Orzechowski (PO) - 38/13/99,91 proc.
- Paweł Papke (PO) - 43/5/98,95 proc.
- Lidia Staroń (PO) - 16/14/96,59 proc.
- Jerzy Szmit (PiS) - 48/24/98,18 proc.
- Zbigniew Włodkowski (PSL) - 80/15/94,95 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna