Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty i przedawnienie. Porady eksperta

Alicja Surel, radca prawny
Zabezpieczenie upadnie po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.
Zabezpieczenie upadnie po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Archiwum
Podjęłam decyzję o rozwodzie. Przygotowuję pozew do sądu. Chciałabym, aby sąd zasądził alimenty na dwoje dzieci. Jedno z nich jest pełnoletnie, ale studiuje.

Czy mogę ubiegać się o alimenty od męża na mnie i na dwoje dzieci? - zapytała Pani Katarzyna.

- W sprawie rozwodowej można domagać się wydania postanowienia zabezpieczającego potrzeby rodziny. Warto o tym pamiętać, ponieważ rodzinę tworzą nie tylko małżonkowie i małoletnie dzieci, lecz także pełnoletnie dzieci. Oczywiście chodzi o dzieci uczące się albo niepełnosprawne. Jeżeli zatem podczas rozwodu potrzebne są środki utrzymania na siebie oraz dzieci, które nie są w stanie utrzymać się same, można złożyć wniosek o zabezpieczenie potrzeb rodziny.

We wniosku o zabezpieczenie rodziny trzeba podać ogólną kwotę, jakiej osoba żądająca zasądzenia alimentów domaga się na siebie i dzieci. Oczywiście konieczne jest uzasadnienie, skąd taka kwota się wzięła.

Niestety, w wyroku rozwodowym zasądzone będą już tylko alimenty na małoletnie dzieci i ewentualnie małżonka. Dzieje się tak dlatego, że w wyroku sąd nie może orzec alimentów ,,na rzecz rodziny”.

Zabezpieczenie upadnie po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.

W takiej sytuacji, po zakończeniu procesu rozwodowego, dorosłe dzieci muszą wystąpić do sądu rejonowego z pozwem o alimenty na siebie.

Tego, co Pani uzyska na podstawie zabezpieczenia, nie będzie Pani musiała zwracać.

Jaki jest termin przedawnienia roszczeń? - zapytał Pan Sławomir.

- Roszczenia majątkowe przedawniają się, co do zasady, po dziesięciu latach. Początek biegu przedawnienia to dzień, kiedy roszczenie stało się wymagalne. Roszczenia okresowe (powtarzalne) przedawniają się po trzech latach (np. zapłata czynszu przy najmie, zapłata raty wynagrodzenia w wypadku umowy leasingu, zapłata renty. Termin przedawnienia biegnie od dnia wymagalności, a więc od momentu, gdy dłużnik zobowiązany był do spełnienia swojego świadczenia (np. zapłaty ceny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna