Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alu-frost testuje w swoim zakładzie w Sowlanach alternatywny system energo-informatyczny

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Alu-frost/ mat. prasowe
Ceny energii i niepewna sytuacja gospodarcza wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwanie oszczędności. Niektóre firmy decydują się na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wśród nich znalazł się zakład z Sowlan, firma alu-frost, która udostępniła część swoich maszyn do testów alternatywnego systemu energo-informatycznego. Stworzyły go Electrum Concreo i Politechnika Wrocławska. Celem tych prac jest minimalizacja kosztów za energię elektryczną, a także zabezpieczenie produkcji przed przerwami w zasilaniu, a w efekcie – przed stratami.

Alu-frost specjalizuje się w obróbce metalu i wytwarzaniu akcesoriów samochodowych. Dysponuje zaawansowanym parkiem maszynowym, w tym czterema nowoczesnymi laserami, które potrzebują nieustannego zasilania. W ciągu miesiąca firma zużywa 100 tys. kWh prądu. Jej koszty przy obecnych cenach energii są bardzo wysokie. Tym bardziej, że zakład pracuje całą dobę.

- Już dwa lata temu zainwestowaliśmy w odnawialne źródła energii (OZE), instalując na dachu jednej z hal panele fotowoltaiczne o mocy 317 kWp. W dużym stopniu zabezpieczyło to nasze potrzeby. Jednak teraz chcielibyśmy zoptymalizować ich pracę, tak by jeszcze bardziej zredukować koszty – mówi Piotr Świrko, prezes alu-frost.

Problemem, z którym często borykają się firmy produkcyjne zużywające dużo energii, są krótkotrwałe zaniki napięcia zasilającego. Mimo, że często trwają zaledwie kilka minut, powodują poważne straty. Po pierwsze, opracowywany akurat materiał nie nadaje się już do dalszej obróbki w 100 proc. Po drugie ponowny rozruch maszyn jest długotrwały i energochłonny.

Czytaj również:

Firma Electrum Concreo zgłosiła się do alu-frost z propozycją rozwiązania problemów braku elastyczności w pracy farmy fotowoltaicznej oraz strat wywołanych przerwami w dostawach prądu. Spółka wchodzi w skład Grupy Electrum wiodącego biznesu Climate Tech. Na co dzień zajmuje się wykonawstwem obiektów OZE, ale w skład jej działalności wchodzą również projekty badawcze, które wspomagają zieloną transformację energetyczną.

Electrum zaoferowało przetestowanie innowacyjnego magazynu energii podtrzymującego zasilanie hali produkcyjnej podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn energii opracowywany jest w ramach międzynarodowego projektu MESH4U**, którego celem jest opracowanie i przetestowanie wielu węzłów magazynowania energii w celu maksymalizacji wykorzystania dla różnych potrzeb i warunków, m.in. dla przemysłu.

Czytaj również:

Konsorcjum projektu, którego liderem jest Electrum Concreo, obejmuje również Niemcy, Włochy i Szwajcarię. W każdym z tych krajów powstają demonstratory magazynów energii, które po zakończonym projekcie dostarczą rozwiązania dla przemysłu oraz klientów końcowych w lokalnych sieciach energetycznych i operatorów systemów dystrybucyjnych. W Polsce demonstrator został zaimplementowany właśnie w Sowlanach.

- Rozwiązanie zastosowane w alu-frost łączy cechy magazynu energii i UPSa, podtrzymującego zasilanie wrażliwych urządzeń podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn współpracuje z zainstalowaną na dachu hal produkcyjnych zakładu instalacją fotowoltaiczna, dodatkowo zwiększając jej elastyczność oraz odporność na zewnętrzne zakłócenia. Innowacyjny i inteligentny algorytm potrafi przewidywać i regulować proces magazynowania energii, dostosowując się do zapotrzebowania, taryf a nawet pogody. Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość arbitrażu cenowego – zakupu energii z sieci gdy jest tańsza i wykorzystanie jej na własne potrzeby, gdy energia w sieci jest droga – wyjaśnia pokrótce Marcin Oksimowicz, kierownik działu projektowego w Electrum.

Czytaj również:

Pierwsze wyniki testów w warunkach rzeczywistych są bardzo obiecujące. Magazyn chroni przed zakłóceniami i zanikami zasilania w 100 proc. Współpraca z siecią zasilającą, która polega na ładowaniu magazynu i oddawaniu energii do obiegu wewnętrznego również wypadła pomyślnie. Potem testom poddane zostaną algorytmy AI sterujące pracą magazynu i PV w taki sposób, aby korzystać z obu tych źródeł jak najbardziej ekonomicznie – pobierać energię z fotowoltaiki, nadwyżkami energii ładować magazyn, w miarę potrzeby zasilać magazyn z sieci i zużywać zgromadzone zasoby, gdy zakup energii jest nieopłacalny.

Rok 2022 był w branży metalowej bardzo niespokojny, ale w al...

Alu-frost jest jedną z pierwszych firm na Podlasiu, które chcą skorzystać z alternatywnego systemu energo-informatycznego tego typu.

- Z nowymi technologiami często tak jest, że kto wprowadzi je pierwszy skorzysta najbardziej. Dlatego zamierzamy inwestować w innowacyjne rozwiązania, które podniosą bezpieczeństwo energetyczne zakładu, a do tego są ekologiczne – dodaje prezes alu-frost.

**Projekt MESH4U jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu ERA-NET Smart Grids Plus Joint Call 2019 on Energy Storage Solutions (MICall2019)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Alu-frost testuje w swoim zakładzie w Sowlanach alternatywny system energo-informatyczny - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna