Amatorski połów nadal z kartą wędkarską, ale z nowym wzorem. Te zmiany obowiązują wędkarzy od lipca

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jedna z głównych zmian dotyczy wzoru karty wędkarskiej.
Jedna z głównych zmian dotyczy wzoru karty wędkarskiej. Andrzej Wiktor/archiwum Polska Press
Wędkarze muszą liczyć się z kilkoma zmianami, które obowiązują od 27 lipca 2023 roku. Na mocy rozporządzenia o zasadach ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych w życie weszły m.in. nowe wzory kart wędkarskich oraz warunki ochrony ryb. Co jeszcze warto wiedzieć?

Spis treści

Karta wędkarska z nowym drukiem. Regulacje w zdawaniu egzaminów

Za zmiany odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie nowego druku karty wędkarskiej (nowy druk obejmuje także kartę łowiectwa podwodnego). Te, które zostały wydane wcześniej, oczywiście obowiązują. Zniknęły dane dotyczące miejsca i adresu zamieszkania, a stare druki (wydawane przez starostów) mogą być wykorzystywane do wyczerpania zapasów, jednak nie przekraczając końca 2023 roku.

Jak informuje Polski Związek Wędkarski, usunięto zapis regulujący możliwość miejscowego zdawania egzaminu. Oznacza to, że osoby powyżej 14. roku życia mogą teraz zdawać przed komisją w dowolnym powiecie na terenie kraju.

Natomiast Kartę wędkarską, tak jak dotychczas, wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, czytamy w komunikacie PZW.

Wysokość opłaty za wydanie karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego wynosi 10 zł, widnieje z kolei w zapisie rozporządzenia.

Finalnie więc zmienia się druk i możliwość zdawania egzaminu w innym miejscu, ale nie zmienia się forma samego wędkowania. Aby robić to legalnie, wciąż potrzeba wiedzy, jej sprawdzenia przed komisją, wyrobienia dokumentu, a także zezwolenia.

Sprawdź swoją wiedzę z wędkarstwa: QUIZ. Czy nadajesz się na wędkarza?

Zmiany w połowach. W tle m.in. wymiary i okresy ochronne ryb

Rozporządzenie określa również szczegółowe zasady połowu ryb i raków, a także uśmiercania gatunków inwazyjnych. Część gatunków dostała rozszerzone obszary wód, w których obowiązuje okres ochronny, a korektą objęto łacińskie nazewnictwo, dostosowane do obecnej wiedzy.

W przypadku gatunków inwazyjnych, czyli nierodzimych, złowione okazy należy uśmiercić, nie wpuszczać ani do łowiska, ani do innych wód. Na liście takich ryb i raków są m.in. babka bycza, babka łysa, czebaczek amurski, sumik czarny, rak luizjański, rak marmurkowy oraz rak pręgowaty.

Wędkarze muszą mieć też na uwadze, że zmieniły się wytyczne dotyczące połowu podlodowego, połowu kuszą i ogólnego użycia rybackich narzędzi połowowych.

Źródło: sejm.gov.pl, PZW

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amatorski połów nadal z kartą wędkarską, ale z nowym wzorem. Te zmiany obowiązują wędkarzy od lipca - Strefa Agro

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
I super, nie tylko znikną dane wrażliwe, ale jeszcze można zdawać egzamin w dowolnym powiecie.
M
Michał
Ja uważam, że jest to zmiana jak najbardziej na plus - brak adresu to jednak większa anonimowość ;)
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie