Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazonia. Brazylia: Pożary lasów deszczowych. Odnotowano rekordową liczbę pożarów w tym roku w stanie Amazonas

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Rezerwat Mamiraua w stanie Amazonas w Brazylii
Rezerwat Mamiraua w stanie Amazonas w Brazylii EVARISTO SA/AFP/East News
Rekordową liczbę pożarów lasów deszczowych w Amazonii odnotowano w tym roku w brazylijskiej części Amazonii - podał Narodowy Instytut Badań Kosmicznych w Brazylii. Dymy z płonących lasów przemieszczają się na tysiące kilometrów, nawet do Sao Paulo. Są widoczne z kosmosu. To ekologiczna katastrofa.

Światowe media alarmują o rekordowej liczbie pożarów lasów deszczowych w Amazonii, zwłaszcza w brazylijskim stanie Amazonas. Według brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE), na który powołuje się serwis BBC, w tym roku liczba pożarów w Amazonii wzrosła o 84 procent w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego. W ubiegłym roku między styczniem i sierpniem odnotowano tam 40 tys. pożarów, w tym już ponad 72 tys.

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

Winną za ten stan rzeczy ma być m.in. deforestacja, czyli wycinanie obszarów leśych tego największego lasu deszczowego na świecie. Dodatkowo w tym roku jest wyjątkowo sucho, co tym bardziej sprzyja powstawaniu pożarów.

Według BBC, dymy z pożarów w stanie Amazonas dotarły w poniedziałek do odległego o niemal 3 tys. kilometrów miasta Sao Paulo i spowodowały zaciemnienie na ulicach przez około godzinę. Oczywiście zadymione są też inne miasta, położone bliżej obszaru Amazonii.

Amerykańskie serwisy podają, że dymy z płonących lasów deszczowych są tak wielkie, że widać je z kosmosu.

Według obrońców środowiska za wzrostem liczby pożarów może stać polityka nowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który zachęca rolników do deforestacji i pozyskiwania nowych gruntów kosztem lasów deszczowych. Przy usuwaniu roslinności w tych lasach często stosuje się metodę jej wypalania. Od niekontrolowanych podpaleń powstają później pożary.

10 miejsc, które wkrótce znikną z powierzchni Ziemi. Pozosta...

Sam Bolsonaro odrzuca zarzuty. W wypowiedzi dla agencji Reuters stwierdził, że oskarża się go o wszystko, a obecnie trwa po prostu sezon oczyszczania gruntów przez rolników.

W związku z katastrofalnymi pożarami, w mediach społecznościowych powstała grupa posługująca się hasztagiem #prayforAmazonia. Obrońcy przyrody alarmują o niszczeniu bezcennych lasów deszczowych i podają informację o pożarach.

Lasy deszczowe Amazonii są kluczową ekosferą spowalniającą ocieplanie klimatu. Są też domem dla miliona rdzennej ludności i ponad trzech milionów rodzajów zwierząt i roślin.

Organizacja proekologiczna WWF bije na alarm. Ludzkość ma ostatnią szansę na uratowanie wielu gatunków zwierząt. Prezentowane w tej galerii gatunki stoją na skraju wyginięcie. Jeśli ludzie nie zmienią swoich nawyków i nie przestaną degradować środowiska naturalnego, to już niedługo tych zwierząt po prostu nie zobaczymy.Na kolejnych zdjęciach tej galerii znajdziesz poszczególne gatunki, które zagrożone są wyginięciem.Zobacz też wideo: Zielona Góra potrzebuje nowego schroniska

TOP 10 zagrożonych gatunków zwierząt. Już niedługo mogą znik...

Zwierzęta zagrożone wyginięciem w Polsce to ponad 2000 gatunków! Zobacz niektóre z nich.

Twoje dzieci nie będą znały tych zwierząt! Te gatunki są zag...

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amazonia. Brazylia: Pożary lasów deszczowych. Odnotowano rekordową liczbę pożarów w tym roku w stanie Amazonas - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna