MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ambasadorzy Wschodu z województwa podlaskiego. "Nasi" zgarnęli nagrody za wyjątkowe reprezentowanie naszego regionu

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Ambasadorem Wschodu z kategorii turystyka została Tatarska Jurta z Kruszynian. Nagrodę odbierali jej właściciele, Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie.
Ambasadorem Wschodu z kategorii turystyka została Tatarska Jurta z Kruszynian. Nagrodę odbierali jej właściciele, Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie. Biuro prasowe Ambasadora Wschodu
Tatarska Jurta, Augustowska Miodosytnia i Karolina Cicha to laureaci konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu. Nagrody trafiły do osób, podmiotów i instytucji działających na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Uroczysta gala odbyła się na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

Statuetki Ambasadorów Wschodu wręczono 7 laureatom w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej tegorocznych laureatów pochodzi lub jest związane z woj. podlaskim i podkarpackim.

Ambasadorem Wschodu z kategorii turystyka została Tatarska Jurta z Kruszynian. Nagrodę odbierali jej właściciele, Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie, którzy od 2002 roku prowadzą restaurację rodzinną i agroturystykę, w której serwują tatarskie przysmaki.

- Dziękujemy bardzo za przyznanie nam tej zaszczytnej nagrody. To dla nas ogromne wyróżnienie i wielka motywacja do dalszej pracy. Obiecujemy dalej kontynuować naszą "misję" oraz godnie reprezentować nas wszystkich ze "wschodu" w całym kraju i zagranicą - cieszyli się Bogdanowiczowie.

Z kolei Augustowska Miodosytnia otrzymała nagrodę w kategorii przedsiębiorczość.

- Jest to dla nas niezwykle ważne wyróżnienie, ponieważ pomysł na Miodosytnię wypłynął właśnie z tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów! Dziękujemy! Będziemy godnie reprezentować nasz region - cieszą się założyciele Augustowskiej Miodosytni, Piotr Piłasiewicz i Paweł Kotwica.

Ich firma powstała z zainteresowania bartnictwem. Jej założyciele działają w Fundacji Bractwo Bartne, która zajmuje się podtrzymywaniem tradycji bartniczych w Puszczy Augustowskiej. Miody pitne produkowane przez Augustowską Miodosytnię powstają przy wykorzystaniu tradycyjnych receptur i surowców pozyskiwanych lokalnie na pograniczu polsko-litewskim.

Województwo podlaskie ma także laureata w kategorii kultura i sztuka. Statuetką Ambasadora Wschodu została uhonorowana Karolina Cicha. Jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Jej płyta „Tany” uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata.

W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu po raz dziewiąty doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniało 14 osób, przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych. Po raz pierwszy w tym roku Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę kandydatów nominowanych społecznie.

- Żyjemy w czasach pandemii, wojny, inflacji, kiedy odpowiedzialność społeczna nabiera wymiernego znaczenia. Konkurs Ambasador Wschodu jest inicjatywą, która wyróżnia tych, którzy potrafią działać, rozwijać swoje projekty i otoczenie oraz wspierać potrzebujących mimo tych okoliczności. To budujące. Mam nadzieję, że kolejne lata pokażą, że na wschodzie Polski wciąż mamy, kogo promować i być z tego dumni - podkreślał podczas gali Daniel Parol, pomysłodawca i Sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna