MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ambitne miasta z Podlaskiego chcą i będą korzystały z funduszy europejskich

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Oferta konkursów dla miast z programu regionalnego FEdP, wskazówki jak przygotować się do pierwszego naboru w Programie Interreg Litwa – Polska 2021-2027 oraz zapowiedź konkursów w Programie Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027. To tematyka seminarium, które we wtorek (28.03) odbyło się w urzędzie marszałkowskim. O funduszach dla Podlaskiego mówiła przewodnicząca Forum i dyrektor departament rozwoju regionalnego Joanna Sarosiek (na zdj. z mikrofonem), a o programach transgranicznych wicedyrektor Izabela Łokić
Oferta konkursów dla miast z programu regionalnego FEdP, wskazówki jak przygotować się do pierwszego naboru w Programie Interreg Litwa – Polska 2021-2027 oraz zapowiedź konkursów w Programie Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027. To tematyka seminarium, które we wtorek (28.03) odbyło się w urzędzie marszałkowskim. O funduszach dla Podlaskiego mówiła przewodnicząca Forum i dyrektor departament rozwoju regionalnego Joanna Sarosiek (na zdj. z mikrofonem), a o programach transgranicznych wicedyrektor Izabela Łokić Andrzej Matys
Członkowie Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego rozmawiali we wtorek (28.03) w urzędzie marszałkowskim o funduszach unijnych i możliwościach ich zdobycia. Dowiedzieli się też, jaka jest oferta programów transgranicznych Litwa – Polska i Polska Ukraina.

Forum jest platformą współpracy samorządów m.in. w sprawie wykorzystania funduszy unijnych. Tworzy go 14 podlaskich miast, których partnerem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Podczas wtorkowego seminarium Joanna Sarosiek, szefowa Forum i dyrektor departament rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim informowała o konkursach, jakie (w ramach nowej perspektywy 2021-2027) zostaną wkrótce ogłoszone.

- Ponieważ niedawno pojawił się haromonogram konkursów powiemy na co w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego mogą liczyć miasta. Będziemy też prezentowali możliwości programu Polska-Litwa i Polska Ukraina, do których trwają nabory. Tu również beneficjentami mogą być głównie miasta i chcemy, aby w nich uczestniczyły. Tym bardziej, że programy te oferują lepszy montaż finansowy, bo dofinansowanie sięga 90 proc., a nie 85 proc., jak w programach regionalnych – wyjaśniała nam dyrektor Joanna Sarosiek.

Forum Ambitnych Miast - konferencja: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

UMWP Białystok. Podlaskie Forum Miast Ambitnych zainaugurowa...

Dodała ponadto, że 80 proc. programu FEdP jest przeznaczone dla samorządów, a obszary, które szczególnie będą przez niego wspierane to m.in.: fotowoltaika, termomodernizacje, odnawialne źródła energii czy gospodarka odpadami. Takim przykładem jest np. konkurs budowę lub rozbudowę magazynów energii elektrycznej oraz magazynów ciepła, w którym pula dofinansowania wynosi 50 mln zł.

- Można powiedzieć, że Forum Ambitnych Miast jest efektem realizowanego u nas (z Funduszy Norweskich) programu „Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja”. Dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego pomaga zdobyć więcej wiedzy o możliwościach mniejszych miast w obecnej perspektywie finansowej – powiedział burmistrz Jerzy Sirak i dodał, że Hajnówka jest zainteresowana programem Polsko-Ukraina, bo to szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy na realizację różnych inwestycji, także w regionie Puszczy Białowieskiej.

Czytaj również:

Jak z kolei mówił burmistrz Bielska Podlaskiego, żeby się rozwijać potrzebne są partnerstwa z innymi miastami. Bo co z tego, że powstanie ścieżka rowerowa do granic miasta, jeżeli sąsiedni samorząd nie poprowadzi jej dalej. - Dobrze, że mają być promowane właśnie projekty realizowane w ramach partnerstwa, by pozyskiwać na nie unijne pieniądze. A pieniądze czy to z Unii czy programów centralnych są samorządom potrzebne – podkreślił Jarosław Borowski.

Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego powstało w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja” w ramach rządowego programu „Rozwój Lokalny”. Projekt ten ten finansują Fundusze Norweskie Europejski Obszar Gospodarczy.

Czytaj również:

Forum tworzy 14 miast: Hajnówka, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Kolno, Łapy, Łomża, Mońki, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie, Zambrów, zaś Białystok, jako członek Unii Metropolii Polskich, pełni w nim funkcję doradczą.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna