– Z propozycją utworzenia koła gospodyń wiejskich wyszedł sekretarz gminy Boćki – opowiada Grażyna Nikończuk, przewodnicząca KGW w Andryjankach (gm. Boćki, powiat bielski). – Ja byłam trochę sceptycznie do tego nastawiona – przyznaje. – Myślałam, że będzie szło to opornie, nie będzie chętnych.
Okazało się jednak, że jest zupełnie inaczej. Kobiety chętnie przystąpiły do tworzącego się koła, zresztą nie tylko kobiety. Do KGW w Andryjankach należy bowiem także trzech mężczyzn. Koło ma w sumie 35 członków. Najmłodsza członkini ma 19 lat, najstarsza 65 ( to właśnie ona ma największą wiedzę, jeśli chodzi o tradycyjne dania i wszyscy starają się jej słuchać). Większość kobiet jest w przedziale wiekowym 30-50 lat.
– Jeden z naszych panów potrafi dobrze gotować, pomaga nam przyrządzać dania – opowiada Grażyna Nikoń¬czuk. - Pozostali dwaj są bardzo pomocni przy rozstawianiu stoisk.
Doceniony stół wielkanocny i wieniec dożynkowy
KGW w Andryjankach pomimo małego stażu zdążyło już odwiedzić kilka imprez odbywających się w woj. podlaskim. Pierwszą z nich był konkurs na tradycyjny stół wielkanocny organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Rywalizowało w nim aż 78 kół gospodyń. KGW w Andryjankach zajęło trzecie miejsce. Co przygotowało?
- Mieliśmy m.in. żurek, paschę wielkanocną, mazurki, tradycyjną pieczoną szynkę, gotowanego królika oraz kilka rodzajów faszerowanych jajek – wymienia przewodnicząca KGW w Andryjankach.
Panie też pięknie udekorowały swój stół. Były m.in. ręcznie zdobione styropianowe jajka i mnóstwo pisanek.
Katarzyna Filimoniuk postawiła na integrację mieszkańców. Lu...
Koła Gospodyń Wiejskich Roku 2019 nie zabrakło również na Dożynkach Wojewódzkich w Tykocinie. Tu odniosło kolejny sukces. Przygotowany przez nie wieniec dożynkowy zajął drugie miejsce w konkursie.
- Był to wieniec nowoczesny, w kształcie korony - opowiada Grażyna Nikończuk. - Robiliśmy go przez sześć tygodni. Zbieraliśmy się po kilka, kilkanaście osób.
Pracy było dużo, bo trzeba było wszystko powyklejać ziarnami zbóż, kukurydzy, gorczycy, pestkami dyni.
W Tykocinie KGW Andryjanki miało również swoje stoisko, na którym oferowało do degustacji różne dania. Były to przede wszystkim ciasta oraz chleb ze smalczykiem. Ich stoisko otrzymało wyróżnienie.
Potrzebna kuchenka i zmywarka
Członkowie koła spotykają się raz w miesiącu, by omówić sprawy bieżące. Planują już wspólne robienie ozdób świątecznych – bożonarodzeniowych. Zamierzają też wziąć udział w konkursie „Wigilijny stół”, który jest co roku organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. W ubiegłym roku nie zdążyli, bo koło zarejestrowało się dopiero pod koniec grudnia.
Koło Gospodyń Wiejskich otrzymało już dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zamierza ją przeznaczyć na zakup większej kuchenki gazowej i na inne bieżące potrze¬by. Kuchenka, która znajduje się w świetlicowej kuchni jest za mała na potrzeby prężnie funkcjonującego koła. Przydadzą się też inne rzeczy.
- Kuchnia w świetlicy w Andryjankach, w której się spotykamy, jest średnio wyposażona – opowiada Grażyna Nikończuk. – Chcielibyśmy też kupić nową zastawę, bo ta, której używamy, pamięta czasy PRL-u, myślimy też o zakupie zmywarki.
Andryjanki to spora wieś, a jej mieszkańcy starają się aktywnie spędzać czas.
Nagrodziliśmy laureatów plebiscytu Mistrzowie Agro - rolnikó...
- Nieraz zapraszamy do świetlicy zespół ludowy Klekociaki, by ludzie mogli razem spędzić czas, by nie siedzieli ciągle w domach przed telewizorami – mówi pani Grażyna.
Nie wyklucza, że w przyszłości może i w Andryjankach powstanie zespół ludowy.
Mistrzowie Agro odebrali nagrody
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?